| RAY a întrebat:

Voi ati avut flactuatii de greutate in timpul dietei? Luni 82 kg,marti 81, 3 kg, miercuri 80, 9, azi 80,2 kg normal ca nu inteleg ce naiba e,cantarul e ok, rinichii cica sunt ok, tiroida este ok.

Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu te poti ingrasa in doua zile. Nu te ingrasi asa usor...
Daca mananci boeuf si altele in fiecare zi, timp de o saptamana, o sa vezi un kil in plus. Abia atunci.
Alea nu-s fluctuatii... Fluctuatiile sunt atunci cand scazi/iei in greutate de la o saptamana la alta, haotic, din cauza problemelor hormonale (tu zici ca n-ai) sau a alimentatiei proaste. (de tip: doua zile post negru, urmatoarele se bat turcii la gura ta, astea sunt dezechilibre)
De aia zic, corpul retine si elimina apa, cantareste-te doar duminica sau alta zi, important e doar o data pe saptamana. Atunci vezi progresul ca lumea. Si masoara-ti talia, soldurile, pieptul, bratele, picioarele. Sunt clipuri pe Youtube in care iti arata cum sa faci. E mult mai veridic decat cantarul.

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E simplu e apa retinuta care iese sau nu iese dupa cum i se scoala la corp. Se si zice ca greutatea poate varia zilnic cu 1-2 Kg. Nu e nici o tiroida si nici un rinichi defect.
Sau mancare in stomac care se digera mai repede, mai greu, cantitate de mancare diferita mancata cu o zi in urma, defecare sau nedefecare, ori mai multa sau mai putina.

La mine cand faceam sala fluctua si cu 3 kile si ceva, de ex 62, a doua zi 60 si a treia 58, 2.
Cel mai mult am retinut 4, 6 kile de apa! Mancasem paste cu branza la cuptor, era sarata, desi defecasem gramada, bausem apa si se retinea, plus aia de cu o zi in urma, si de la 59 m-am trezit cu 63, 8 a doua zi, apoi a treia zi aveam 58, 6.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu te mai cantari in fiecare zi. O data pe saptamana, duminica, e cel mai bine! Tine-te cu sfintenie de planul alimentar facut de tine/medic.
E normal sa arate asa, depinde cata apa acumulezi in corp. De aia intr-o zi ai cu 200 g mai mult. E APA.
E important si CUM te cantaresti. Doar dimineata, gol, nemancat si cu nevoile facute. big grin

| RAY explică (pentru sopranaCadaverica):

Dimineata si cu toate treburile facute, dar ma uimit, de paste am mancat multa salata de beuf am crezut ca m-am ingrasat kg

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru RAY):

Nu te poti ingrasa in doua zile. Nu te ingrasi asa usor...
Daca mananci boeuf si altele in fiecare zi, timp de o saptamana, o sa vezi un kil in plus. Abia atunci.
Alea nu-s fluctuatii... Fluctuatiile sunt atunci cand scazi/iei in greutate de la o saptamana la alta, haotic, din cauza problemelor hormonale (tu zici ca n-ai) sau a alimentatiei proaste. (de tip: doua zile post negru, urmatoarele se bat turcii la gura ta, astea sunt dezechilibre)
De aia zic, corpul retine si elimina apa, cantareste-te doar duminica sau alta zi, important e doar o data pe saptamana. Atunci vezi progresul ca lumea. Si masoara-ti talia, soldurile, pieptul, bratele, picioarele. Sunt clipuri pe Youtube in care iti arata cum sa faci. E mult mai veridic decat cantarul.