| Laurrius a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala dar nu prea am pofta de mancare. Sunt slab, am 60 kg si trebuie sa mananc foarte mult, ceea ce nu pot. Mananc cam 3 mese micute pe zi, mai mult nu pot. Si decat sa ma forțez si dupa sa ma apuce toate starile de voma mai bine stau dreacu linistit. Nu vreau sa vad comentarii ca nu vreau eu sa mananc si ca de fapt pot. Chiar nu pot, nu am pofta in asa fel sa-mi indeplinesc numarul de calorii si proteine pe care mi-l doresc. Mai iau si Vitamax de 3 săptămâni. De 3 saptamani incerc sa mananc cat pot de mult si daca mananc mult, mananc fortat si am stare de voma. Ce sa fac sa-mi maresc apetitul, sa am pofta? Am 17 ani. hristos a inviat fratilor

5 răspunsuri:
| GabrieloKg a răspuns:

Chiar nu e vorba de vrut, te cred ca nu poti.
In primul rand nu e vorba de a manca mult la o masa, de 3 ori pe zi, ci de a manca putin si des.
Iti recomand sa iti cumperi proteine naturale. Adica din zer sau soia. Te poti uita pe site-ul myprotein.ro
Apuca-te de sala, mananca cat poti de mult, ia proteine, manaca legume/fructe si o sa vezi cum o sa incepi sa pui greutate si faci si muschi.
Ideea e sa transmiti creierului ca trebuie ca, corpul sa creasca si o sa inceapa procesul ajutat de antrenamente.
Dar creaza-ti o rutina si un program bun si o sa vezi rezultate. Dar nu le astepta in prima luna.
Multa bafta!

| Costel979 a răspuns:

Mănâncă putin si de cat mai multe ori pe zi, până te înveți să mănânci mai mult, cauta cum sa iti calculezi nr de calorii si mănâncă acum la inceput doar caloriile de mentenanță până te înveți si in schimb ia-ti pudra de proteine(Cauta MyProtein si ia-ti Impact Whey Protein sunt cele mai bune), tot asa calculezi cat ai nevoie pe zi (2g pe kg) si la ele adaugi o cupă de 5g de Creatina, suplimentezi cu proteine pana iti atingi nr necesar pe zi, dar fă si cum ti-am zis cu mâncarea și ai grijă ce mănânci, Baftă

| Laurrius explică (pentru GabrieloKg):

Si cat timp durează procesu asta de putin si des? gen o tin asa pana mi măresc apetitul sau sa mananc putin si des permanent? si mersi pentru raspuns

| GabrieloKg a răspuns (pentru Laurrius):

Poate fi valabil in ambele sensuri, cu timpul vei observa ca poti manca mai mult, dar din ce am citit eu undeva, bodybuilderii, mananca putin si des.
Bine, putinul ala la un momentdat o sa fie mai mult, cand o sa ajungi la 80kg, nu o sa mai mananci ca la 60kg.
Putin insemnand, sa nu mananci de te doare burta, adica sa te spargi.
Normal, dar des.
Adica, sa zicem ca intre mesele,, grele" - dimineata, pranz, seara. Mai mananci mere, banane, ciocolata, batoane de proteine, conserva de peste, rosii cu branza, niste salam, chestii usoare, dar ca sa iti dea energie si sa iti mentina corpul.

| RobertMoon a răspuns:

Salut și Hristos a înviat. După ce te vei apuca de sala cel mai probabil vei avea și poftă mai mare de mâncare deoarece în momentul în care te antrenezi corpul arde ceva calorii și are nevoie de hrana vrând nevrând. A fost sala închisă din cauza pandemiei o lună în orașul meu și eu aveam aceeași problema stând acasă...nu mai aveam poftă de mâncare și e normal, daca stai degeaba e clar că nu ai foame. De o săptămână s-a deschis sala și deja incep sa am pofta de mâncare din nou, vei vedea și tu după ce te apuci că vei avea puțină pofta de mâncare în plus. Îți mai recomand pentru pofta de mâncare tinctura de anghinare (pui 20 picături într-un pahar și bei cu 1 ora înainte de masă) este puțin amar, ajuta la digestie și stimulează apetitul, iar vitamax da, sunt niste vitamine destul de bune (eu iau vitamax clasic cam de 3 luni și mi se par ok) chiar daca vitaminele nu au legătură cu pofta de mâncare, daca iei vitamine să-ți crești pofta de mâncare slabe șanse, este un mit.