| Nimeni10 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala, trebuie sa iau proteine?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e bine si nici util. Indicat e o aplicatie in telefon pentru dezvoltarea musculaturii

| Sn4k3 a răspuns:

Daca nu iti poti asigura necesarul din mancare.

| Apokales a răspuns:

Da, dar nu neaparat suplimente. Proteinele pot proveni din mancare, ceea ce iti si recomand. Iti recomand sa ai grija la alimentatie, sa mananci sanatos.

| aumih16 a răspuns:

Adica prafuri din acelea nu! nu e recomandat mai ales daca esti sportiv de performanta! cred ca mai important este sa faci acei muschi de care ai mare nevoie! fara a folosi prafuri! asa trisezi! sa arati ca esti mai bun decat altul! nu mi se pare in regula! dar ma rog faci cum vrei!

| ruddy a răspuns (pentru aumih16):

Acele prafuri folosesc toti sportivii de performanta (indiferent de sport :fotbal, culturism, atletism)
Acel praf este facut din zerul care rămâne în urma preparării brânzeturilor.
Este 100% natural, nu afecteaza in mod negativ copul absolut deloc. De ce consuma sportivii acest praf?
Pentru ca ai nevoie te o cantitate X de proteina pentru a cresterea muschiilor. Dupa o zi in care ai mancat desul de mult si te simti plin, dar nu ai ajuns la necesarul proteic, atunci ii mai usor sa bei un shake de 250 ml, de cat sa mai mananci un piept de pui de 300 gr.
Daca nu ai cunostinte in acest sport & alimentatie, de ce ne dam cu parerea? doar ne aflam in treaba

| ForeverAlone97 a răspuns:

Proteinele ti le poti lua din alimentatie. In momentul in care nu reusesti sa iei din alimentatie suficient, atunci poti trece la suplimente. Alimentatia conteaza 90%, de vreme ce suplimentele doar 10%.

| Reghqen a răspuns:

Evident, cum vrei să îți dezvolți masa musculară fără proteine? Prin apă și pâine? laughing

| ruddy a răspuns:

Intre mancare si un praf amestecat cu apa, mult mai calitativ este mancarea.Intai ar trebui sa stii cate grame de proteine are nevoie corpu tau pentru a dezvolta masa musculara.
De ex : sa zicem ca ai nevoie de 100 gr,
- Daca din alimentatia ta obtii mai mult, atunci nu ai nevoie de supliment
-Daca obtii vreo 85 gr, atunci sa zicem ca iti mai iei 15 gr din supliment.
- Daca obtii mai putin de 70 gr de proteina din alimentatie, atunci nu te ajuta cu nimic acel supliment, si va trebui sa faci modificari drastice alimentatiei de zi cu zi