| Cosmin38384 a întrebat:

Vreau să-mi iau niște suplimente pentru prima dată. Mă gândeam la proteină si creatina. Acum, creatina e foarte folositoare. Merită proteina?

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu. Decât dacă ai ajuns într-un stadiu în care nu mai poți lua destulă proteina din alimentație, asta se întâmplă după ce pui foarte multă masă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă iei suficientă proteină din dietă, pudra proteică este inutilă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creatina ajuta cât de cât.
Proteinele sunt nefolositoare.
Pentru cineva care face salata pentru el, nu are nevoie de un surplus de proteine. Un 15% mai mult decât doza zilnica recomandata poate menține masa musculara.

| rapandula a răspuns:

Suplimentele se iau dupa ce muschii ajung la limita. Degeaba vrei sa te apuci de sala cu suplimentele in brate. Du-te si antreneaza-te fara suplimente pana cand muschii ajung la capacitatea maxima de marire. Dupa poti baga suplimente pentru a ii marii si mai mult.

| ZbarMario a răspuns (pentru rapandula):

Cred că tu încurci suplimentele cu steroizii ...steroizi sunt folosiți atunci când mușchii ajung la capacitatea maximă de mărire, ți-am dat clasa la 15 ani

| rapandula a răspuns (pentru ZbarMario):

Eu vorbesc despre suplimente. Uita-te la vlogul lui Dorian Popa. Te-ai repezit repede sa comentezi si te-ai cacát in propria gura.

| Cosmin38384 explică (pentru rapandula):

Mă refer la suplimente naturale, nu tot felul de prostii

| AnastasiaK a răspuns (pentru rapandula):

Atunci vorbesti prost. Cand muschii ajung la "capacitatea maxima" cum ai zis tu, adica atunci cand ti-ai atins potentialul genetic, nici suplimentele nu mai ajuta.

Adevarul e ca Dorian Popa e mare exemplu de bodybuilder laughing

| rapandula a răspuns (pentru AnastasiaK):

Vorbesc din ce a explicat unul cu niste muschi bine definiti care face sala de mai bine de 10 ani. Tu ca fata mai bine nu comenta ca dai rateuri si continuati degetica in liniste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rapandula):

Ăla face sala de 10 ani degeaba.
Fara supărare dar oamenii ca el sunt un exemplu pentru care cei care se apuca de sala, nu au rezultatele dorite.

| AnastasiaK a răspuns (pentru rapandula):

Da, eu ca fată care am peste 10 ani doar de performanță în sport, nu-i mai menționez pe cei în care am practicat doar ca hobby laughing Și tot eu care am prieteni care fac bodybuilding de performanță, siguuur nu știu despre ce vorbesc laughing