| radish a întrebat:

Vreau sa-mi maresc masa musculara, lucrez acasa de o luna dar rezultatele nu sunt stralucite, am o gantera de 8 kg. Imi puteti da niste videoclipuri sau sa-mi explicati niste exercitii pentru biceps, triceps, piept cunosc si eu dar foarte putine! Dau funda...happy

Răspuns Câştigător
| alexandrualind a răspuns:

Prietene,hai sa-ti dau sfaturi bune.Lasa gantera, oricum cu o gantera n-ai sa faci nimic bun.Nici la sala sa nu te duci.Masa musculara este egala cu zero.Te duci la sala, faci masa musculara, si se obisnuiesc muschii cu efort static. Daca vrei sa faci putin efort in aer liber, sau sa dai la sapa, pici pe jos dupa 5 minute, fiindca corpul tau e obisnuit sa stea pe loc si sa ridice greutati.Nu asa devii puternic, nu asa iti construiesti un corp frumos, bine proportionat si rezistent.
Iti spun eu reteta mea personala, preluata de la militari:exercitii cu greutatea corpului.Nimic nu-ti face fibra, si masa, si rezistenta mai bine si mai echilibat decat asa ceva.Fa asa cumm iti spun eu. Flotari, in serie.Stabilesti cate poti face fara sa te opresti, si faci pe serii, pana iti obosesc bratele.Nu uita sa faci pauze intr serii.Astfel iti antrenezi trapezul, tricepsii, bicepsii, umerii. Faci pauza dupa toate acestea. Apoi treci la abdomene.Alea traditionale.Stabilesti cate poti face. Faci 2-3 serii, cu pauze generoase intre ele. Apoi faci o pauza mai lunga, sa te odihnesti.La final,teci la picioare.Te pui ghemuit jos,si sari cat poti de sus, dupa aceea revii in pozitia ghemui. Faci pana simti ca-ti cedeaza picioarele.O sa te doare pe moment, dar trece repede. Dupa ce ai facut exercitiile astea, faci pauza de o zi.A treia zi, faci jogging.Crede-ma,rezistenta la alergat e foarta importanta, de multe ori(in viata reala), mai importanta decat forta trupului.Te duci in aer liber, iti alegi o distanta:de aici pana aici, cat crezi tu ca poti sa rezisti.Alergi distanta asta in alergare usoara, ca la incalzirea de la orele de sport. Dupa ce ai ajuns la final, daca esti obosit, faci putina pauza.Nu uita sa-ti duci apa cu tine. Apoi te intorci inapoi tot alergand.Dar alergi toata distanta, chiar daca pusca plamanii in tine.Numai asa faci rezistenta.La toate exercitiile pe care le-am mentionat, le maresti cand crezi ca poti.
Am uitat sa mentionez, daca poti, gaseste un loc in care poti face tractiuni.Tractiunile sunt foarte importante.Tractiunile sa le faci de cate ori ai sansa, fiindca alea nu tin de un program fix.Cel putin asa fac eu.
Crede-ma cand iti spun, ca functioneaza.In 2 ani, cu astfel de exercitii, am ajuns mai puternci decat altii care fac ca fraierii sala de 3-4 ani.Si ei mai si dau banii pe abonamente, cand eu fac totul gratis.Sa-i vezi pe aia la sport.Nu pot nici sa se dea peste cap, sau sa alerge juma' de kilometru, fara sa oboseasca.Sala nu e solutia.Pot spune chiar ca sala e o prostie.Singurele antrenamente cu gantera, pe care ti le recomand, sunt pentru antebrat.Cauta pe google si ai sa gasesti.In rest, nimic.
In plus, corpul meu nu arata ca un balon umflat cu apa, ci arat mai degraba ca un atlet din grecia antica, mai cu muschi.De asemenea,iti recomand pentru tine,din tot sufletul, sa te apui de arte martiale, daca ai posibilitatea. Daca nu, priveste pe Youtube videoclipuri in care iti arata miscari de lupta, si repeta-le cand ai ocazia.Eu recomand sa faci asta in ziua pauza, asa cum fac eu. Daca poti, antreneaza-te la lupta cu un prieten, inveti mult mai usor asa.
Si astfel ti-am dat reteta catre un trup puternic, rezistent si frumos.Nu o sa ai rezultate prea repede, dar nu-ti fa griji, acestea o sa apara.Mie mi-a luat 2 ani, nu uita.De asemenea, sa nu uiti sa maresti numarul de repetitii, precum si distanta(pentru jogging)
Daca vrei inca ceva in plus, apuca-te impreuna cu prietenii de parkour.Astfel o sa ai si abilitai in plus, abilitati serioase, si o sa ai un corp si mai flexibil, si mai oisnuit cu efortul.Insa mare grija, sa nu-ti rupi vreun os.Un os rupt nu mai e niciodata ca un os normal.Mult noroc. Sper ca o sa te tii de ce ti-am spus eu, si nu uita:perseverenta si rabdare, astfel nu o sa ai rezultatele pe care le doresti.La revedere!

17 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Da,cam tot ce a spus utilizatorul de mai sus e adevarat, insa la parkour nu sunt de acord.La parkour iti trebuie multa,dar multa gimnastica, sa poti face spargatul, podul, si altele fara sa clipesti, caci corpul la o intindere de aceea sufera un soc pe care nu cred ca il vei uita repede.Pentru parkour trebuia sa te apuci de mic, sa inveti chestiile de baza iar apoi avansand la nivele mai inalte si in plus daca esti dinasta de parkur" " nu ai cum sa nu fi avut vreun os rupt in viata(sau mai multe) de la cazaturi.Deci in afara de asta merge orice(ce a spus RomanianKnifeKiller). Noroc

| SmoKeD a răspuns:

Trebuie sa tii dieta care sa contina proteine(oua lapte carne) si carbohidrati(cereale)

Biceps:
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-biceps.html
Triceps:
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-triceps.html
Piept:
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-piept.html

Pe langa astea mai poti incerca si alte antrenamente pe care le urmez si eu se vad rezultatele:
http://www.twohundredsitups.com/index.html
http://hundredpushups.com/
http://www.onefiftydips.com/index.html

Bafta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexandrualind):

Inseamna ca aia s-au antrenat aiurea la sala, daca tu doar cu greutatea corpului esti mai puternic. Sau au facut sala si au avut doar 3 mese pe zi, ceea ce normal ca inseamna stagnare rapid, cand faci sala bagi 5-6 mese.

Iar pentru forta maresti greutatea, nu numarul de repetitii. La sala ai ocazia sa maresti mereu greutatea, chiar si la tractiuni, faci cu greutate pe tine.

"Te pui ghemuit jos, si sari cat poti de sus, dupa aceea revii in pozitia ghemui", tu compari asta cu genoflexiuni cu 130 de kg pe umeri? sau cu impins la 170 de kg la presa? ( sau am prieteni care imping si 250 la presa )

Nu mai da sfaturi de copil mic. Nutritia e de 3 ori mai importanta decat antrenamnetul si nu mentionezi nimic despre ea. Si militarii fac sala destul de des, stai tu linistit.

O persoana care afirma ca sala e o prostie inseamna ca a cunoscut doar oameni care s-au antrenat si s-au hranit incorect, 80 % din cei care merg la sala se antreneaza gresit, eu spre ex. alerg 6-7 km la fiecare sfarsit de antrenament ( in afara de ziua de picioare ). Oricum, dupa 19-20 de ani corpul produce suficient testosteron si hormon de crestere a.i. sa ai rezultate ca lumea cu sala.

| Cosmin86 a răspuns:

Daca ai doar 3 mese pe zi, asta e un motiv. Du-te la sala si mananca minim 5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ) daca vrei rezultate.

Si lucreaza tot corpul, daca lucrezi doar maini nu o sa ai rezultate prea stralucite, mainile au doar grupe mici, grupele mari te fac sa arati musculor ( piept, spate, picioare )

Citeste aici cele mai bune exercitii pentru masa musculara, pentru fiecare grupa. pe astea le faci PRIMELE cand lucrezi grupa respectiva :

http://www.optimumnutrition.ro/events/pr11.php

Sper ca acorzi 48 de ore timp de refacere unei grupe dupa ce ai lucrat-o, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru mdany):

RomanianKnifeKiller a dat sfaturi de copil mic. Ca fapt divers 80 % din aia care se duc la sala se antreneaza gresit + ca au doar 3 mese pe zi, si nutritia e mult mai importanta decat antrenamentul. Sincer, mai documentati-va.

| iefsul a răspuns:

Mergi la sala si roagal pe instructor sa-ti faca un program pentru incepatori, poti face si acasa dar iti trebuie gantere si haltere sau un aparat multifunctional.

Răspuns utilizator avertizat
| mdany a răspuns:

Cum zicea-ti unii 3 mese sunt putine.dar tu ce crezi ca suntem fii de milionari, sa imi cumpar pentru fiecare zi piept de pui, peste si etc..alea costa, si poate unii nu isi permit chiar atatea mese precum spun altii.Cand esti pe banii tai si cand tu te hranesti cu mana ta, atunci e altceva, insa pana iti dau parintii de mancare..no comment.asta asa " ".

| Romanian a răspuns (pentru Cosmin86):

Da,desigur,de aia soldatii din toate armatele lumii fac sala non stop.
Am vazut ce inseamna powerlifteri.Cu muschii aia, nici nu mai poti sa alergi 50 de metri, fara sa-ti zboare genunchii.Muschii in halul acela sunt cu totul nefolositori.Fac corpul greoi, ai probleme cu incheieturile si articulatiile.
Dupa cum mai ziceam, fii sigur ca sala la soldati e doar o recreere.Eu am cunoscuti de familie care au fost in armata, asa ca nu poti spune ca mint.
Fiecare cu propiile sale metode.Insa cele militare sunt mult mai recomandate.Militarii fac sala prea putin, ca sa poata zice ca muschii lor de acolo se trag.In plus, sunt sigur ca stii cum arata un bodybuilder adevarat.Cu atatia muschi, trupul este prea greoi.Iar rezistenta pe care o capeti la sala nu e tot una cu rezistenta pe care o capeti din exercitiile mai naturale, din aer liber.Muschii de sala sunt prea umflati, cu prea multa masa.De exemplu, uita-te la Oncescu.Si el a recunoscut ca, in tineretile sale, tot exercitii de genul acesta face, de la flutari pana la inot.Si acum bate culturisti de cateva ori cat el.
Sa lasam acum culturistii.Argumentul meu cel mai important sunt soldatii.Da, recunosc ca fac si ei sala, daca li se ofera posibilitatea, insa majoritatea covarsitoare a exercitiilor pentru dezvoltarea musculaturii corporale sunt exercitiile de genul celor pezentate de catre mine.Prea multi muschi strica.Corpul e frumos cu o structura atletica, spre bodybuilding, si cu muschi puternici, obisnuiti la efort, si preatiti sa infrunte situatii din viata reala.Nu prea vad de cate ori in afara salii trebuie sa-ti pui greutati pe tine si sa faci repetitii.Insa de sarit, sarim destul de mult de-a lungul vietii, nu crezi? Pot da si alte exemple, daca voiesti.
Cat despre nutritie, hai sa fim seriosi.Eu i-am dat sfaturi pentru viata reala.Cand pruncu' se va catara pe munte, sau va merge la munca, un timp mai indelungat, ma indoiesc ca-si va duce cu el o diversitate de mancaruri atat de mare pentru a-si asigura nutritia "perfecta" pentru muschi.Viata reala, nu sala! Nu uita acest lucru.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Romanian):

Powerlifting si culturismul sunt sporturi diferite, iar Oncescu a facut si atletism, alearga fara niciun stres. Si totusi, tipul are 100 de kg de masa musculara, nu poti spune ca e doar "atletic", e si musculos. Iar Oncescu face si sala la greu si foloseste si suplimente gen proteine si altele.

Iar in viata reala eu pot sa-mi asigur tot ce-mi trebuie, am biroul in centrul bucurestiului si sunt o gramada de restaurante prin zona unde pot manca variat.

Uite, eu m-am uitat la cateva antrenamente ale unor culturisti "exagerati", gen Ronnie Coleman ( care impinge o tona cu picioarele la presa ), Jay cutler si altii, si pe Coleman l-am vazut facand spagatul PANA JOS, daca vrei iti dau clipul pe youtube si pe jay cutler l-am vazut alergand pe stadion fara niciun stres, si nu 50 de metri, ci dand ture de stadion.

Si totusi, Oncescu face skandemberg, e un sport cu totul diferit, la ridicat greutati nu poate depasi un powerlifter, faptul ca il pune la skandemberg NU inseamna ca e mai puternic decat el, sunt sporturi diferite. Oricum, powerlifterii au burta happy

Si stai linistit, crezi ca daca faci sala te faci cat Jay Cutler? Jay Cutler mananca 4 kg de carne pe zi, 100 de oua pe saptamana, etc., el baga peste 3000 de dolari lunar in asta. Tu daca faci sala NU o sa te umfli asa mult, o sa pui probabil 1 cm / an maxim si apoi din ce in ce mai putin, NU o sa faci 50 in brat nici dupa 7 ani, si asta cu 4-5 mese pe zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mdany):

Stiu, dar asta e realitatea, daca vrei muschi te costa. Fara 10 milioane / luna pentru mancare nu faci mare lucru. Muschiul de vita costa, somonul costa ( aproape 50 de lei / kg ), o branza buna e vreo 28 de lei / kg, etc. Si o viata sanatoasa costa bani.

Dar oricum, muschii nu sunt pentru copiii care mananca de la parinti, pana la 20 de ani NU prea pui muschi, corpul nu produce suficient testosteron si hormon de crestere, abia dupa 20-21 de ani o sa pui muschi adevarati, si atunci esti pe banii tai.

Spre ex. eu am norocul sa lucrez in IT si imi permit.

| Romanian a răspuns (pentru Cosmin86):

Prea bine, fiecare cu propiul sau stil de a-si dezvolta trupul, comform propiilor asteptari si nevoi. Daca tu voiesti a te dezvolta prin sala, nu vad de ce as avea ceva impotriva, cat timp o ti natural.Bine ca frecventezi sala.Sunt atatia ce ar trebui sa faca macar jumatate din ce am spus eu, si nu o fac.Asta e, din punct de vedere fizic, precum si a abilitatilor fizice ale corpului, intotdeauna o sa existe in societate masculi dominanti, si restul'.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Romanian):

Oncescu mai organizeaza in Bucuresti antrenamente, trebuie sa te inscrii si poti participa, a tinut unul chiar acum cateva zile. Daca te intereseaza, poti veni. Are o pagina oficiala pe facebook unde anunta si pe bratdefier.ro

| Romanian a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu locuiesc in Oradea, asa ca imi este teama ca nu voi putea participa la astfel de cursuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Romanian):

Pacat, ai fi vazut oameni cu corp atletic si muschi "ca in grecia antica" facuti la sala, care alearga mai mult decat noi 2 la un loc.

Si apropo, am vazut in "culturism & fitness" antrenamentul celui mai puternic om din lume, castigator la powerlifting, tipul are o forta imensa, face indreptari cu 450 de kg, well, unul din antrenamentele lui saptamanale este alergat la deal 40 de minute, du-te si spune-i lui ca nu poate sa alerge 50 de metri din cauza "muschilor".

Muschii nu afecteaza mobilitatea sau alergatul, e foarte recomandat sa combini sala cu alergat sau alte exercitii cardio.

Si oricum, interesanta exprimarea "2 ani, cu astfel de exercitii, am ajuns mai puternci decat altii care fac ca fraierii sala de 3-4 ani", nu te mai compara cu aia care fac "ca fraierii sala", compara-te cu aia care fac sala ca lumea, 90 % din cei care fac sala se antreneaza incorect, mananca incorect sau ambele, compara-te cu cineva care face sala corect si se alimenteaza corect. Si la sala faci tractiuni, chiar cu greutate legata de tine si alte exercitii care suplimenteaza ce ai zis tu.

Nu o lua ca o ofensa, dar ai foarte multe idei preconcepute.

| aXy99 a răspuns (pentru alexandrualind):

Vad ca esti un zeu grec. Sa stii ca daca n-ai metabolismul de asa natura n-o sa ajungi sa arati bine (cum vrea cel care a pus intrebarea). Eu am facut aproape tot ce-ai scris tu acolo + sala + dieta timp de 6 luni si nu s-a vazut cine stie ce, iar tu in 2 ani fara sala ai ajuns atlet grec? Ai un metabolism si o genetica fantastica.

| alexandrualind a răspuns:

Cu gantere.