| LaLooxD a întrebat:

Vreau sa pun vacanta asta ceva muschi pe mine..Stiu ca nu voi muta munti dar nu vreau mare lucru, voi urma sfaturile voastre si dupa vacanta happy.Am 14 ani si va rog nu imi spuneti ca imi umbla capul la nu stiu ce,ca doar vreau sa se formeze.Spuneti-mi si mie un program,ce sa mananc,exercitii etc. Vreau pentru brate, abdomen si piept. Multumesc anticipat + funda happy! Scuzati daca am gresit categoria!

21 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Poi cauta pe net exercitii, cumpara-ti niste gantere nici prea grele, nici prea usoare si incepe sa urmaresti tutorial pe net happy

Si eu vreau sa fac la fel in vacanta, sper sa-mi iasa ceva, eu mi-am luat gantere.

| LaLooxD explică (pentru introduaicinumele):

Am o intrebare, eu am gantere de 2 kg, daca fac ramat flexii si alte exercitii care le faci in picioare, nu mai cresti? Eu zic ca mai cresti caci 2 kg nu pot afecta coloana.dar vreau o parere.

| introduaicinumele a răspuns (pentru LaLooxD):

Poi nu afecteaza cu nimic, pot si si mai grele, la varsta asta nu prea te-ar afecta, sa nu aiba 10 kg happy
Si acum in cele 3 saptamani de vacanta nu stiu daca o sa arati mai bine, dar se va simtii cand va fi vorba sa cari ceva, iar apoi dupa ce ganterele de 2 Kg ti se par prea usoare iti cumperi altele mai grele happy

| Cosmin86 a răspuns:

Legat de mancare :

- proteine : carne, peste, branza, oua, lactate.

Sa ai 4-5 mese pe zi, proteine la fiecare masa.

Legat de antrenament :

http://www.getfit.ro/......acasa.html

Dar sa stii de acum ca nu o sa pui mare lucru, acasa nu ai conditii ca la sala.

| LaLooxD explică (pentru Cosmin86):

Pai sala cred ca o sa fac pe la 18 ani..Stiu ca nu o sa fac mare lucru in vacanta asta dar am spus ca am sa fac chestia asta si dupa happy.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LaLooxD):

Obtine maximul care poti cu conditiile pe care le ai. Obligatoriu proteine la fiecare masa.

Si improvizeaza, poti face flotari cu un rucsac greu in spate, la fel genuflexiuni, etc.

| LaLooxD explică (pentru Cosmin86):

Ok,multumesc de sfat happy.

| LegionarulRoman a răspuns:

Brate:tractiuni cu priza supinatie,flexi cu haltera sau gantere,flexii hammer, flexii concentrate, flexi la banca scott, flexii zottman, flexii la cabluri

Abdomen: http://blog.vitaclub.ro/category/exercitii-abdomen-2/ desi dupa specialisti cele mai bune exercitii pentru abdomen sunt"plansa, plansa laterala, plansa din declinat, plansa pe minge, etc :http://antrenorulmeupersonal.ro/......u-abdomen/

Piept:flotari + http://blog.vitaclub.ro/category/exercitii-piept-2/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta la mine, chestie verificata personal. sunt un sedentar. trei sapatamani, sase zile pe saptamana, FLOTARI! 100 pe zi. nu conteaza ca faci 10 pe ora, un set de cinci in fiecare ora, IMPORTANT ESTE SA AJUNGI LA 100 every day! in trei sapatamani, 5 cm castigati la piept. dupa astea 3 sapatamani, cinci zile repaus total, muschii cresc mai mult pe timp de odihna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

100 de flotari = rezistenta, nu muschi si forta.

5 cm in 3 saptamani? Copil mic laughing

Sportivii pun 2-3 cm / an si tu pui in 3 saptamani. cred ca astia gen Jay Cutler ar trebui sa se fereasca rolling on the floor

| GrigMatei a răspuns (pentru Cosmin86):

rolling on the floor))

| LaLooxD explică:

Ok,nu pot acorda funda, nu va suparati...De la ambele raspunsuri am aflat cate ceva folositor si e greu acum sa aleg.De la un raspuns am aflat ce exercitii sa fac si din al doilea am aflat ca exercitiile cu ganterele de 2kg nu imi vor afecta coloana.Multumesc mult amandurora si inca odata scuze.

| FlowerRoseRose a răspuns:

Pentru inceput ai putea face 60 de abdomene pe zi. De brate ai putea ridica greutati (dar te vei opri din crestere/inaltare) de mancat nu stiu ( cauti pe net)

| GrigMatei a răspuns (pentru FlowerRoseRose):

"(dar te vei opri din crestere/inaltare)" Cine te-a mintit? straight face

| LaLooxD explică (pentru GrigMatei):

Niste colegi de clasa ziceau ca exercitiile cu haltere gen ramat sau flexii iti afecteaza coloana. Ca cica se incordeaza anumiti muschi la spate care impiedica coloana sa se dezvolte.Dar nu de aceea am pus intrebarea, ci ca sa aflu ce exercitii pot face si am intrebat pe cineva de pe site despre exercitiile alea ca sa aud si eu o parerehappy ca eu am mai facut exercitii gen ramat si flexii.

| LaLooxD explică (pentru GrigMatei):

Aa scuze, acum am vazut ca nu era pentru mine intrebarea laughing

| GrigMatei a răspuns (pentru LaLooxD):

Nu te opresti din crestere, ca doar nu faci cu o tona.O sansa ar fi sa iti INCETINEASCA cresterea sunt exercitiile pentru. trapez, dar daca faci cu greutate mica nu patesti nimic.

| LaLooxD explică (pentru GrigMatei):

Ok

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LaLooxD):

Flexiile cu haltera, ramatul cu haltera, indreptarile pot sa-ti afecteze coloana, postura si chiar sa cauzeze rupturi musculare daca nu respecti sa faci cat mai strict exercitiul(adica cu atatea greutati in cat sa faci 8-12 repetari). Genuflexiunile cu hALTERA in spate iti preseaza coloana, deci pana pe la 18 ani incearca alte exercitii pentru picioare:genuflexiuni cu haltera la spate, cu haltea in fata, indreptari sumo, fandari etc

| FlowerRoseRose a răspuns (pentru GrigMatei):

Asa am auzit si eu

| xstrstsarstasrsr a răspuns:

Nu ai gresit categoria! Daca vrei abdomen si brate si sa te dezvolti incearca tractiuni, o sa fie greu la inceput dar incearca mereu ca sa reusesti, tractiunile sunt foarte bune.Pentru piept baga flotari cu mainile departate foarte mult si fale incet.Si pentru abdomen mai sigur ...alearga mult si fa abdomene.(Abdomenul este la oricine acolo sub grasime daca alergi o sa se formeze acolo ceva. daca mai bagi si abdomene in fiecare zi vacanta asta, o sa ai abdomen sigur.)