| Shukacu a întrebat:

Ziceti-mi si mie daca e usor sa inveti sa inoti ca eu nu prea ma impac cu apa si imi place mult inotul dar mi-e cam fricasad
Daca puteti sa-mi ziceti care sunt pasii sa invat sa inot. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| VinnieMmM a răspuns:

E foarte simplu, dar mai intai trebuie sa iti pui asa numitele "Plute" la maini care te tin sus, dupa ce ai invatat sa dai din maini si din picioare poti innota si fara plute dar la 2m trebuie sa inveti sa "calci apa" adica sa ramai la suprafata sau sa innoti incontinuu.

P.S.: Plutele le au cei care sunt profesoti de innot deci nu cred ca el gasesti la magazine

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Daca ti-e frica de apa nu o sa-ti fie chiar usor sad cel mai bine e sa iei niste cursuri de inot cu un profesor/instructor, ca daca te apuci singur dupa indicatiile noastre risti sa te sperii si mai mult si sa nu mai inveti niciodata. succes!

Răspuns utilizator avertizat
| vanonim a răspuns:

Renunta la frica si iti va fi usor, poti invata si singur sa inoti, dar sa fii totusi intr-un loc sigur, e usor sa inoti, invata sa "calci" apa.

| MrPaIn a răspuns:

Pai...In primul rand incearca sa intri in apa ca doar no sa inveti pe uscat iar apoi e foarte simplu dai din maini si din picioare sincron. Funda?

| VinnieMmM a răspuns (pentru MrPaIn):

Poti sa inoti si doar cu ajutorul mainilor sau al picioarelor eu pot sa inot

| Shukacu explică (pentru VinnieMmM):

Scuze ca n-am mai intrat de ceva timp.
Auzi da ca sa calc apa ce trebuie sa fac sa ma mentin la suprafata?

| VinnieMmM a răspuns (pentru Shukacu):

Trebuie sa ai aer in piept, daca inghiti apa si plamanii se umplu de apa te scufunzi. Si daca vrei sa calci apa cu aerul te mentii de la nas in sus daca vrei sa iti iasa si nasul si gura la suprafata trebuie sa faci niste miscari de brate ca la bras si un pic din picioare dar pozitia corpului sa fie dreapta nu pe burta sau pe spate