| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Ziceti sa ma las de sala si sa ma apuc de inot?
Salut TPU! Am 17 ani, sunt scund si complexat de acest lucru de mai bine de 2 ani.De cand am inceput sa fiu complexat m-am apucat de inot si l-am practicat cam un an, in scopul de a ma inalta.Totusi, datorita unor incoveniente am decis sa ma las:pret prea mare, faptul ca mergeam doar cam 3 ore pe saptamana(prea putin ca sa-si faca efectul) si ca nu prea ma puteam incadra in program. Am incercat dupa sa gasesc un alt sport care sa ma ajute sa ma inalt in schimb n-am prea gasit-nu ma primeau pentru ca erau doar profesionisti sau era prea departe sau prea scump, etc..Asa ca, am decis sa compensez cu altceva-fizicul(desi oricum stateam bine la el).M-am apucat de sala in scopul sa cresc in masa musculara.Tin sa mentionez ca de cand m-am apucat de sala AM AVUT GRIJA SA NU-MI AFECTEZE CRESTEREA (nu faceam mai deloc cu greutati mari, nu puneam mai niciodata presiune pe coloana si pe langa asta mai stateam si atarnat de o bara cam 30 de secunde de vreo 10 ori la antrenament).Am facut sala cam 10 luni si dupa mine s-a pus ceva masa musculara.In schimb, la un moment dat am vorbit cu niste baieti si mi-a venit in minte idea ca am facut alegera gresita...am lasat inaltimea, lucrul la care stau prost, nu-l mai pot schimba dupa si ma macina zilnic, ca sa-mi fac fizicul mai frumos, desi oricum stateam bine fata de alti.Pe langa asta ma gandesc ca s-ar putea sa-mi scada muschii daca cresc-fie in inaltime fie in grosime (si sunt sigur ca o sa mai cresc).Asa ca, avand in vedere ca acum sunt in vacanta si am destul timp sa ma incadrez in programul de la inot-ma gandeam sa ma las de sala si sa ma apuc de inot sau baschet-dar avand in vedere ca nu vreau sa-mi scada muschi si ca oricum bashetul pot sa-l joc si in parc daca vreau(ceea ce am si inceput sa fac tot in scopul de a ma inalta) m-as duce spre inot.Voi ce ziceti:
SA MA LAS DE SALA SI SA MA APUC DE INOT SAU EVENTUAL BASCHET?

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Eu zic sa te apuci sa te documentezi si sa lasi deoparte prostia asta ca inotul si/sau baschetul inalta. NU! La inot/baschet ai un avantaj mare daca esti inalt. De aceea, sunt SLECTATI mai mereu cei inalti. Inaltimea pe care o vei avea e determinata genetic, nu se schimba daca faci nu stiu ce sport. Daca vrei sa folosesti banii intr-un mod util, mai bine du-te la un psiholog ca sa te ajute sa treci peste complexul asta. Poti sa faci si inot daca iti place, dar nu pentru inaltime ca de crescut, daca mai cresti, cresti la fel si cu si fara. Stiu ca nu-ti convine, dar asta e realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ce iti face placere tie, nu ai cum sa cresti in inaltime chiar si cu un sport, este o predispozitie genetica.