| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Care sunt factorii principali care duc la scaderea coeficientului de inteligenta la oameni.
2. E adevarat ca iq-ul national scade daca geniile pleaca in fiecare an de aici.

9 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

1. Scad anumite abilitati, iar motivul principal e evolutia tehnologica. De exemplu, abilitatea de a socoti, cand toata lumea foloseste calculatorul.
2. Nu. Geniile si cei cu retard reprezinta o minoritate, o abatere standard de la media populatiei. Media ramane la fel si fara ei.

| sierra1 a răspuns:

1 vârsta (de la un punct, dăm în mintea copiilor)
2 cine-l măsoară? știi vreun geniu plecat sau vreunul rămas?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IQ-ul national scade deoarece sunt o groaza de oameni de nimic care incurajeaza incultura. Tocmai adineauri ma certam cu unu care face propaganda anti-bac + anti-facultate.

| alex15ccc a răspuns:

Eu sincer nu cred in "iq", mi se pare inutile, inteligenta omeneasca nu se rezuma doar la un banal de test cu figuri geometrice. teste iq au fost inventate, din cate stiu, pentru persoanele suspecte cu retard mintal. am fa

| UnTipObisnuit a răspuns:

Momentan poti avea si iq mediu, dar sa fii considerat geniu. Inca nu conteaza asa de mult iq-ul atata vreme cat muncesti mult.

Si pentru prima intrebare conteaza foarte mult:

-gena(familia)
-educatia
-varsta(memoria si simturile se degradeaza dupa ce ajungi la peak-ul de la 20-30 de ani)
-tara(economia si toate oportunitatile ce ti le poate oferi)
-si uneori noroc(asta mai mult. Dai la ruleta. Daca pici intr-o zona saraca te-ai dus pe pl, ai sanse mici sa iesi de acolo. Dar daca esti in ceva tara medie si ai avut noroc sa prinzi o carte cand erai mic si sa-ti placa, BOOM!, ai felia)

| SantalPorcocale a răspuns:

Ba... sincer habar n-am da ideea ii urmatoarea.
Cu cat inaintam, cu fiecare generatie de copii o sa fie tot ma retardati la propriu, poate, si normal o sa mai fie cate unu cu mintea pe cap pe acolo, da in rest cam asa o sa fie.
Noi mai mult o sa involuam, probabil.
Chestia ii ca hai s-o luam ca exemplu generatia asta de coopii care is mari '' vloggeri '' isi vopsesc parul si asa mai departe, tu cum crezi ca o sa aiba grija sa-si educe copii? Nu zic neaparat de aspect da iti dai seama ca cu fiecare generatie ne stricam tot mai tare.

| alex15ccc a răspuns (pentru SantalPorcocale):

Sa fii rebel nu inseamna sa fii prost sau handicapat, de fapt chiar din conta, denota creativitate si inteligenta. marea problema a noii generatii tinere este dependenta de tehnologie, imi ieste efectiv scarba de putinii copii care mai ies prin parc si stau doar pe telefoane/laptopuri/tablete.

| IQ156 a răspuns:

1. Modul de viata nenatural al oamenilor (nutriția proasta, tehnologia, etc)
Numar mare de suboameni (Africa, America de Sud, India)
Lipsa educatiei adevărate intr-o societate in care studiile superioare devin irelevante.
2. Numarul de "genii" este prea mic pentru a face o diferenta in media IQ-ului mondial.
"Geniile" adevarate rar pleaca din Romania. Aceștia se pot descurca in orice mediu.

| anonymus4106 a răspuns:

Zicea Jordan Peterson ca IQ-ul doar scade si tot ce poti sa faci este sa-l mentii avand un stil de viata sanatos.
La intrebarea a doua raspunsul logic este ca da, daca l-ai masura, dar nu stiu la ce ar ajuta sa stii ca iq-ul national e mare.
Poate e adevarat ca geniile adevarate se descurca in Romania, dar cand ai de ales intre a te descurca intr-o cocina si a te inalta intr-un palat eu cred ca nu o alegi pe prima. Eu nu zic cu e bine, ci cum se face de obicei.