| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

1) Ce inseamna drog?
2) Ce efecte nocive au drogurile asupra consumatorilor si ce efecte benefice au (adaca au)?
3) Toate drogurile sunt periculoase?
4) Unde se trage linie intre un drog legal si unul ilegal? Care sunt diferentele si asemanarile intre drogurile legale si cele ilegale?
5) Credeti ca exista anumite droguri care ar trebui legalizate? (unele sunt deja legale) sau sunteti de parere ca orice drog, inclusiv cele legale (alcoolul, tutunul, cofeina, etc) ar trebui interzise?

2 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

1. Drogurile sunt substante care-ti provoaca reactii puternice.
2.Numai drogurile tari au efecte nocive: Cocaina, Heroina, Opium...
Marijuana este foarte buna si este folosita si in tratarea unor afectiuni mortale. Cancer de exemplu...
Chimioterapia omoara 7 din 10, Marijuana vindeca 7 din 10.

Drogurile legale sunt drogurile care nu dau dependenta, dar de fapt sunt doar ca**turi. Ciupercile halucinogene sunt legale, de exemplu.

Unele dintre drogurile ilegale sunt periculoase, dar Marijuana nu. Aceasta este probabil ilegala doar fiindca este atat de benefica.

5.Da, Marijuana ar trebui legalizata peste tot. In Romania vad ca se fac progrese in acest plan.

Tutunul ar trebui interzis, fiindca este greu sa te lasi de fumat si nu-ti aduce nimic bun.

Alcoolul trebuie consumat cu moderatie, cafeina la fel. Dar un pahar de apa rece e mai bun decat o ceasca de cafea dimineata.

| PVAAVU a răspuns:

1) http://www.ce-inseamna.ro/cuvantul/drog/dictionar-explicativ-roman/53081
2)Fac halucinatii.Sunt folosite la medicamente.
3)Depinde (extasy este)
4)Depinde de efectele pe care le are. Diferente:denumire.Asemanari nu au
5)Ar trebui interzise cele periculoase.