| anonim_4396 a întrebat:

1. Cum funcționează mintea unui pedofil?

2. Nu înțeleg de ce este atras mai exact un pedofil? Corpul unui copil nici nu este dezvoltat, nu arată a un corp matur.

3. Oare pedofilii să fie atrași de "prospăciunea cărnii", de tinerețea spiritului?

4. Credeți că pedofilii au traume din copilărie și ăla să fie motivul alegerii lor?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu am citit despre un caz petrecut in usa, un barbat dupa o operatie la creier a simtit apoi atractie de copii, probabil ca pedofili simt atractie sexuala fata de copii cum simțim noi fata de sexul opus, rezolvarea ar trebui sa fie castrarea

64 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Era Michael Jackson pedofil l ai pierdut a murit, puteai merge la el sa il intrebilaughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Defect
2. Probabil de ideea vulnerabilității, a inferiorității fizice
3. Nu cred
4. Cred că e o afecțiune psihică "built-in", nu contează traumele.

Studiază mai întâi atracția fizică normală, mai ales din partea bărbatului spre femeie; e similară cu pedofilia laughing

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aaa? happy Adică? Explicați ultima parte, m-ați intrigat laughing
Spuneți că bărbații îs pedofili sau cum? laughing)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa se simte o parte din atracția (sexuală) față de femei: ideea de a "manevra" o ființă firavă, inferioară dpdv fizic.
Mă rog, altora le place să fie manipulați de către femei laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Bărbații normali nu sunt pedofili, pentru că "victimele" lor (femeile) au discernământ, și sunt de acord/simt atracție reciproc.
Pedofilii vânează persoane fără discernământ, și sunt în mare parte violatori, nu cuceritori.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt și din ăștia laughing) dar cred că majoritatea cam ei doresc să domine femeia laughing)

Însă ciuuudat, dar în bucătăria de cuplu, cam ușor, ușor bărbatul ajunge să fie cel dominat în final. Îmi zicea psihologul meu o chestie cu dominarea asta, că eu chiar îi ziceam că sufăr de asta cu anturajul, cu societatea, dar mi-o zis o chestie care m-o pus mult timp pe gânduri.

Mi-a dat exemplul cu copacul măreț și iedera care în final cuprinde copacul și-l acaparează, deși aparent copacul e mare și viguros, iar iedera mică și șezătoare, ea șede bine pe copac și prinde rădăcini, ei bine, n-am înțeles pe deplin nici azi acel exemplu, dar uite că acum îmi vine nu știu de ce să fac corelația la chestia aia cu relația de cuplu femeie-bărbat. laughing) Cam așa e și cu femeile și bărbații, bărbații chiar și cei mai dominatori au impresia că ei vor domina nevestele, dar în final ele îi acaparează exact ca iedera, mai ales alea de casă, care stau ca iedera exact doar într-un loc. Deci mare atenție la iedera asta, dragi bărbați copaci. rolling on the floor)))

Dar hai că deja am aberat mult pe lângă subiect. laughing)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nu e o surpriză. Eu domin în pat și în (unele) conversații.
Dar dacă fata e ce îmi trebuie mie, și îmi doresc o conviețuire cu ea, părerea ei devine prioritară.
Îi las conștient drumul ăsta, pentru că, până la urmă, ăsta e începutul drumului spre "mama copiilor" mei. Care trebuie să se descurce singură, dacă eu sunt plecat la vânătoare laughing
Diferența dintre iedera copacului și cupluri, este că un copac nu adună în el momentele în care iedera a călcat strâmb, și nici dacă ar vrea, nu ar putea să se lepede de ea.
Pe când un bărbat sănătos, dacă pupă în fund o femeie, iar aia începe să facă figuri, își ia zborul destul de repede de lângă el.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sesizez cumva iar lupta femei-bărbați? happy
Spuneți cumva că acel copac-bărbat tace și înghite, pe când iedera-femeie, pleacă dacă nu-i place ceva? laughing) Oare? happy
God! De ce există lupta asta mereu între sexe? laughing De ce nu poate conviețui lumea liniștită? Adică mereu observ în jurul meu, lupta asta (femeile spun că bărbații îs nu știu cum, bărbații la fel) laughing)
Cred că mi-ați deschis apetitul pentru altă întrebare. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, spuneam că un copac nu se poate despărți de iedera enervantă, pe când bărbatul, dacă nu primește ce îi trebuie, poate trimite iedera înapoi la mă-sa laughing
Cât despre lupta dintre sexe... Eu zic că ambele sunt puse pe harță. Nu merge cu "zăhărelul". Ca bărbat, dacă nu scoți puțin colții, ești considerat neinteresant.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Vă aprob! laughing)
Cărei femei i-ar plăcea un cățeluș prea cu botul pe labe?! laughing) Trebuie să aibă și el ceva personalitate, să se manifeste, omul, altfel cui i-ar plăcea un bibelou? laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce îmi vorbești politicos (pers a 3-a/pron. de politețe)?
Miros a bătrân? laughing

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Păi credeam că sunteți mai în vârstă. Sau așa auzisem pe aici pe TPU. Sau da, cred că simțeam eu că ați fi un stimabil domn trecut de 40 de ani. Oare mă înșel? laughing
Deci respectăm vârsta. Deși eu vorbesc cu dv oamenilor trecuți de 30, 40 de ani, doar pentru că eu încă mă mai consider o puștoaică de 18 ani, dar de fapt nu realizez că am aproape de 30 de ani și îs babă și eu. rolling on the floor))) Doar la ani, că la minte, încă iubesc urșii de pluș și tot ce înseamnă chestii de copii. Toți cunoscuții râd de mine, că am o minte așa de copilăroasă. laughing)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt un stimabil pe la 30.
Si eu mă simt de 19 ani, deși mă asigur de 2x în intersecții pe care acum 12 ani le fentam, fără pic de precauție day dreaming

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci suntem de o șchioapă atunci. laughing)
Ahh, de ce simt că râzi de mine legat de șofat? laughing) Am învățat și eu acum să mă asigur ceva mai intens în intersecții, față de vremea când eram la școală, întorc și capul. rolling on the floor)) La școala de șoferi îmi era lene și rușine să întorc și capul ca să mă asigur în intersecții rolling on the floor) Eu învățată ca la școală, că trebuie să stăm în bancă liniștiți și să nu ne uităm stânga-dreapta, îmi intrase în reflex așa. happy Acum mi-am reschimbat reflexul laughing) ba acum mă mai uit și la alții când merg pe post de pasager, chiar mi-am format reflexul să răsucesc capul peste tot. laughing) Deși la marșarier, e cam crunt laughing) îți trebuie prea multă forță acolo laughing
Dar la mine, orientarea în spațiu mă chinuie happy Aaa și cred că am reușit să învăț și stânga și dreapta ceva mai bine după școala de șoferi. laughing Deci te învață multe și șofatul ăsta. rolling on the floor)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu de ce ai impresia, nu te cunosc. Cred laughing
Eu am ajuns să mă asigur și din spate, când fac stânga. Cred că urmează să îmi vină pensia, ceva.
La ce te referi cu uitatul stânga-dreapta? Nu te uitai la mediul înconjurător, înainte să conduci?

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Păi m-am tot plâns pe TPU, că sunt praf și pulbere ca șofer laughing) deci când aud ceva de șofat, am impresia că lumea râde sau se ia de mine pe seama șofatului meu teribil de prost rolling on the floor))
Dar ai făcut multe accidente sau de ce ești totuși așa de axat pe asigurat? Eu sincer, în orașul meu, conducând destul de mult doar într-o jumate de an, acum uneori nici nu mă mai prea uit la indicatoare rolling on the floor) știu unde e pietonala, unde-i stopul, unde-i cedează rolling on the floor)) deși știu că nu e un comportament/reflex tocmai ok. happy

Și da, înainte de școală, nu prea știam care-i stânga, dreapta, mergeam doar cu căștile pe cap și nu prea scoteam capul de sub pământ. Nu că acum o fac, dar recunosc că la volan îs ceva mai măiastră cu capul pe sus și gâtul sucit rolling on the floor)))

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am făcut nici un accident, cu excepția unui 'incident' din copilărie.
Dar mi-am propus să nu mor în accident.
Cred că e o diferență psihologică între noi, că mie mi-e greu să nu mă uit la tot ce e în jurul meu, în special la mutrele trecătorilor.
La semne nu mă uit nici eu, sunt aproape inutile laughing
Doar alea de prioritate sunt de luat în seamă.
Și totuși conduc perfect după legislație, parcă aș fi la examen mereu laughing

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Awch, înseamnă că tu ești dintre cei pe care mă lupt eu să-i evit cu orice preț pe stradă, ajung uneori să fiu călcată chiar și de mașină, că prefer să merg pe șosea, doar ca să evit trecătorii de pe stradă, mai ales cei care se uită insistent la mutra mea.
Dar cum să nu faci accident deloc? happy Te invidiez, pe toți cei care nu ați făcut de altfel, parcă nu e viață adevărată de șofer dacă nu ai și un accident în Palmares. laughing

Dar știu ce zici și eu tot de asta mă rog, să nu mor în accident de mașină, mi se par cele mai dureroase și parșive. Ia viața cuiva și face pe altul vinovat pe viață, că de multe ori în accidente rutiere, sunt doi implicați, na, mai sunt și din alea făcute singur, dar mai rar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant. Ce ascunzi?
De ce nu ești atentă la mașini?
De ce să facem accidente, când condusul e atât de previzibil? big grin

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce să ascund? happy Nimic. happy
Cam greu să fii atent la toate in trafic, ți-ar trebui vreo 3 capete și 5 mâini rolling on the floor))
Da, asta cu previzibilul ai dreptate, este. Până apare una ca mine și vă face viața imprevizibilă. rolling on the floor)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt destule indicii în trafic. Se observă când cineva nu e ok laughing
https://youtu.be/pGoPeF8IHJo

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Voiam să spun că aia era posibil să fiu eu laughing) dar prin 2015 nu aveam permis, mă plimbam cu metrou pe la cămin-facultate, dar și atunci, pe jos puneam GPS-ul să aflu cine știe ce locație, iar GPS-ul îmi zicea să fac stânga și eu ajungeam la dreapta. rolling on the floor)))
Dar acum sunt la pătrat asta din videoclip laughing) și ca pieton și ca șofer rolling on the floor)))

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai făcut daune?

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Păi, pe la Slobozia, prin septembrie, da, am îndoit oarecum, ușa unui nene. O zis că mă duce în instanță rolling on the floor) dar apoi s-o calmat și a fost chiar ok, dar mna, bărbățeii trebuie să-și exprime bărbăția în primul rând, că altfel nu se simt bine laughing) iar ca să fiu ca domnița din video, nici eu nu știu exact dacă de vină eram eu sau nenea laughing)
Eu veneam de pe prima bandă a sensului giratoriu și voiam să mă duc pe a doua bandă, să ies din sens și oraș de la ei, să mă duc spre orașul meu, însă nu mai țin minte sigur dacă aveam semnal stânga, el asta a susținut că aveam semnal stânga și că de fapt trebuia să mă învârt în sens, nu să ies din el, din ce știu și eu legislație, așa-i cu semnal stânga intri și te plimbi în sens, cât vrei tu happy cu semnal dreapta ieși din sens, însă nici dacă mă bate cineva, nu-mi mai amintesc ce semnal aveam atunci. Dar el apăruse în sens, pe a doua bandă, ce-i drept, dar când eu deja eram în sens, știam că cel din sens avea prioritate. Oricum atunci când am semnat amiabila, nenea chiar o devenit și el amiabil, omul și chiar mi-o explicat, că asta o fost greșala mea. Însă eu 100% sigur, nu știu nici azi cu ce am greșit acolo, știu doar că pe el nu l-am văzut.

Însă dilema mea cea mare, de altfel pe care am și expus-o pe aici, dar nimeni nu m-a lămurit happy este dacă tu intrat în sens pe prima bandă, ai voie, e legal să treci pe a doua bandă? La fel o dilemă ar fi, poți ieși din sens, încadrat fiind pe prima bandă, să mergi apoi pe a doua bandă? happy Sunt dileme care îmi macină mintea și acum laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea se schimbă benzile în sens. Dacă ai intrat pe 1, rămâi acolo și părăsești sensul cel puțin la a doua ieșire. Adică la dreapta sau înainte, niciodată stânga de pe banda 1.
Semnal de întrare în sens nu se dă, e o inutilitate pe care o fac oamenii de la țară laughing
După legea de atunci, erai vinovată 100%.
După noua lege, e culpă comună acel accident, pentru că trebuie să se asigure cel de pe banda 2, atunci când traversează banda 1, pentru a părăsi giratoriul. Iar cel de pe banda 1 poate merge doar înainte sau la dreapta.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Really? S-a schimbat legea? laughing Mai complicat. laughing Ca să fiu sinceră, nu prea pricep, dar e ok, apreciez că mi-ai explicat. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, s-a modificat, pentru că legea inițială nu era clară.
https://www.digi24.ro/......te-2128967

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci, nici ei nu știau exact ce și cum. happy Ehh, măcar nu eram nebună, de la prima oră de șofat, am simțit că sensul giratoriu e misterios. laughing Toate intersecțiile erau logice și clare, ăla nu prea. happy

Și mersi de link! big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

| Mosotti a răspuns:

Intrebarea ta e putin naiva adica 1 si 2.

1 - Mintea unui pedofil e f simplu cum merge, zona aia unde este programat ce te atrage adica profilul, la el este altfel decat la noi, sunt diverse legaturi neuronale, alta chimie care de fapt inseamna ca nu te atrage o femeie, te atrage un pom, e doar un exemplu. Si daca acolo scrie ca te atrage pomu, tu simti atractie cum simtim noi pentru ce trebuie, nu e nimic complicat.
Cum se intampla asta nu stie nimeni, adica mai exact ce reactii chimice, ce legaturi neuronale dau asta si nu normalitatea.

2 - Nici nu ai cum sa intelegi daca nu ai fost in locul lui, pentru ca tu in zona aia programul este normal, logic ca ti se pare aiurea sa fi atrasa de un copil, daca acolo scria ca un copil sa te atrage adica asa nedezvoltat, te atragea f tare asa! Si cand vedeai pe un partener de varsta ta, simteai ca si cum te uitai la o usa.
Adica tu privesti treaba subiectiv, ceea ce este o mare greseala.

Daca in creier aveai programat sa te atraga o masina (asa cum sunt aia indrag de pomi), te mirai ce vede omu la un alt om matur, ti se parea aiurea rau "nu inteleg...ca doar omu ala nu arata a pom care e frumos foc".

3 - Nu are nici o treaba cu spiritul, il atrage corpul, figura asa cum ne atrag si pe noi partenerii maturi.
Nici macar nu are treaba cu proaspaciunea carnii, are legatura cum arata si atat.

4 - Sigur ca de f multe ori motivul pedofiliei sunt mari traume in copilarie, in special abuzuri sexuale de la maturi.
Insa unii au si genetica defecta, sau si genetica si traumele.
Oricum ambele modifica ceva in zona din creier care se ocupa de obiectul atractiei.
Orice trauma sau eveniment poate infulenta chimia, chestii neuronalele din creier.

Cum se rezolva, nu prea se rezolva, astia raman periculosi mereu.

De ex mie mi-ar fi placut sa fiu bisexual, ca acolo e democratie, ai dreptul de a alege. Faptul ca esti silit doar pe o ramura, este dictatura.
Deci un homo vede un barbat asa cum vad eu o femeie misto.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Înțeleg ce zici happy dar totuși cum naiba să fii atras mai ales de trupul unui copil? Cum?! :o
Deși aici ai dreptate, deși normalitatea era să fii bărbat și femeie, și doar de alea două să fii atras happy așa cum gay-ul e atras tot de un bărbățel, lesbi tot de una, așa și pedo, dar mie una tot mi se pare creepy și nu pot pricepe, nu pot. :/

Și wtf, de ce spui că în bisexualitate este democrație? laughing) E cumplit și aici să știi, că nu știi ce să alegi, mai ales dacă ai primit și o educație religioasă. sad Chiar nu e. Însă totuși e posibil să ai dreptate și aici, pe mine spre exemplu dacă mă dezamăgesc bărbățeii, dau fuga la femeii și invers. E un punct de vedere și ce spui tu. laughing) Dar uneori și bisexualitatea asta te poate păcăli, adică poți susține că placi tot ce pică pe pământ(oarecum poate fi și adevărat, dar nu prea), dar ca în final doar să fugi spre exemplu de răspunderea normală. Adică eu pot susține că-mi plac și femeiuțele ca în final să fug de răspunderea dată până la urmă de God, de a-l prinde pe Adam al meu, de a-i face copii și de a-i fi o coastă în coastă nesuferită. rolling on the floor))) Pot fi și mai morală și astfel să nu aleg nici femeile că doar devin Sodoma și Gomora again laughing) și uite așa fug de responsabilitate în bisexualitate laughing deci nu e ok, nici așa. laughing
Ba uneori e mai ok să știi sigur ce placi. Placi aia si fugi către acolo. Nu știi, nu faci nimic. laughing) Bine nu mă chiar plâng, că acum am cam realizat că totuși chiar și așa fără latura asta a iubirii, tot am avut parte de iubire pe alte părți și o viață bunicică. happy Doar că am cam realizat prea târziu, când sunt deja babă. laughing)

Dar ce să faci, cam așa e viața, la tinerețe te frustrezi, te nemulțumești, vrei de toate ca la bătrânețe să afli că nimic de fapt din multe nici nu-ți trebuiau și tu chiar puteai avea o viață faină și cu mai puțin. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai incearca sa intelegi ca nu se rezuma totul doar la cum esti tu, cum vezi tu treaba! Trebuie sa ajungi la nivelul asta.
Nu vedea totul prin mintea ta, ca nu ai sa pricepi asa ceva diferit de tine.

Pai religia e dictatoriala, tocmai ce ziceam! De aia constrange pe anume drum, doar ca indoctrinarea e asa tare ca nu va dati seama desi faptele is evidente, am spus de homo les si bi de ce religia le interzice.
Stii ce sa alegi ca vei alege in functie de cum iti convine, fie barbat fie femeie.

Bisexualii stiu ce plac, isi aleg ce parteneri le plac dar din ambele sexe, sau alege o ramura doar si cu ala/aia fac familie.
Majoritatea stiu ce le place.Si hetero, si homo les sau bi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu nu știu. happy Chiar nu știu sad dar știu că femeile nu le pot lua în viața mea, că există, că nu există El, eu tot vreau să fac voia Lui și să nu ajung să păcătuiesc.
Cât de ei, bărbățeii, mi-i doresc uneori, sincer tânjesc după ei chiar mai mult decât după ele, cred că ele îmi plac doar în fantezia se*uală și atât, dar pe ei îi visez cu tot tacâmul, deci hai că din vorbă în vorbă, exact ca la psiholog laughing ajung să aflu chestii despre mine laughing cred că-s totuși hetero, dar una plină de frici. Cred că în final totul e doar o frică și atât, dar nu știu care e mai exact, de fapt cred că știu, clar fizicul sau cel puțin toți asta spun, dar faza e că nu sunt nici prima, nici ultima femeie grasă de pe Pământ și tot straniu îi că sunt multe femei grase cu mulți bărbăței la braț, unele sunt tot cu bărbăței plinuți, pe când altele chiar sunt și cu slăbănogi rolling on the floor) cam nu prea fac echipă ăia, dar mna, văd eu pe stradă exemple laughing) deci în cazul meu pică totuși faza cu kilogramele laughing) nici familia, chiar dacă nu a fost cea mai perfectă, totuși când aud la alții povești și mai și, îmi dau seama totuși că ai mei au fost mai fericiți, mai ok, chiar și așa cu probleme laughing) măcar pe mine tata nu m-a bătut niciodata chiar dacă nu am simțit eu cine știe ce atracție pentru el laughing) deci idk laughing) pentru mine rămâne o nebuloasă happy
Nu sună a plângere, deoarece chiar nu e scopul plângerii aici laughing) de ce nu am eu relație sau nu mă apropii de bărbați, dar mi-ar plăcea totuși să cunosc motivul cel mai deep și real al fugii mele de ei. happy Unele vagi le cunosc, le-am enumerat chiar și aici, dar mi-ar plăcea să se inventeze un device și să spună el 100% "uite tu nu faci aia din cauza aia" în cazul meu nu mă apropii de bărbați pentru că

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Păi, domnule Dracula, n-ați auzit că ăștia ca mine, au ars pe timpuri Sodoma și Gomora? laughing) Deci dacă o fi să fiu lesbi sau bi, să știți că atunci aflați și voi, că o să ardeți din cauza mea și clar a încă un milion de astfel de omuleți. rolling on the floor)
Râdeți, râdeți, dar o să mă înjurați când o să aflați că din cauza mea v-ați prăjit cumplit rolling on the floor) Mai ales cei ca dv care nu prea agreați soarele. sad Mi-e milă de dv. Dar haideți că vă mai amuz până vă prăjesc cu păcatele mele. laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la psiholog si psihanalist afli motivele ascunse pentru una si alta.
Aia slabi cu grasi sunt exceptii, nu sunt regula.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asta clar, dar totuși observ destule exemple laughing) Chiar nu pricep ce văd slăbănogii bărbăței la unele femei grase?! laughing Chiar nu pricep laughing dar hai că acum îi doar pură invidie laughing ce să zic, bravo lor laughing să fie fericiți rolling on the floor)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar esti subiectiva. Invata sa nu mai privesti treaba (ma repet) doar din punctul tau de vedere si din cum vezi, simti tu treburile.

Si daca nu pricepi cum, zici asa "ei au alt creier, cum eu vad ca n-are sens, ei vad ca are, pe ei ii atrage, nu inseamna ca trebuie sa vada treaba ca mine".
Si asta in orice treaba.

Si dovada este ca merge treaba si faptele arata ca e cum zic eu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Sper sa nu aflu vreodata... happy
2. De fragilitatea si naivitatea lor, de faptul ca se pot impune fizic sau ii pot duce de nas fara nici o urma de violenta si sa ii faca pe micuti sa faca chestii pe care uneori nu le inteleg deloc si nu le considera traumatice/nefiresti?
3. Da si nu, vezi punctul 2.
4. Nu cred ca e o alegere, ci mai degraba o boala psihica.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da! Ai dreptate! Cu asta m-am întrebat și eu când am mai auzit la tv spre exemplu copiii la pubertate, vorbind despre ce le făceau unii. Și ei/ele declarau că lor li se părea normal atunci, că na, era totuși un chip patern/matern pentru ei. Nu știu, mie una nu mi se pare nimic normal și naivă sunt și eu, dar sincer dacă aș fi fost eu în cazul lor, chiar și la 13 ani, nu mi s-ar fi părut normal. Nu înțeleg de ce totuși unora li se pare normal? Chiar nu pot pricepe?
Dar la cei mai mici de 12, 13 ani, mi se par și mai bolnavi, chiar bolnavi. Și da, și eu tot de la creier cred că vin multe, dar cred că e și ceva traume din copilăria lor. Cred că tot cumulul ăsta de factori i-au făcut să fie așa, eu una aș mai adăuga totuși și destinul, decizia lui God, deși sincer, eu una nu am înțeles de ce ar accepta God așa ceva în lume?! :/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

"... decizia lui God, deși sincer, eu una nu am înțeles de ce ar accepta God așa ceva în lume?! :/" E simplu - pentru ca there's no such thing as a sentient force that pulls the strings around here!

| relian a răspuns:

Cum functioneaza? Exact cum functioneaza si mintea ta. Ce face un pedofil se numeste placere pentru el, asa cum pentru tine de exemplu este o placere sa maninci nu stiu ce mancare sau prajitura, cam la fel se intampla si in mintea lui cand vede obiectul care ii aduce placere sau persoana care ii aduce placere.

Totul tine de placere, ce placeri ai in cap, ce stimuleaza in mintea ta producerera anumitor substante care te fac sa te simti bine.

Vezi ceva, acel ceva poate declansa in mintea ta producerea de substante interzise laughing papadie, intelegi tu, exact ca si cand te indragostesti de cineva.
Vezi un tip, daca imaginea lui apa butonu care trebuie aia esti laughing asa e si cu astia de ai adus tu in discutie.
Nu tine de ei, asa sunt iesiti din fabrica.

| Freya1 a răspuns:

Pot sa ajunga asa și în urma unor traume din copilărie, a unor boli psihice sau complexe de inferioritate fata de oamenii adulți.

Pai probabil tocmai asta le place. Faptul ca un copil nu e dezvoltat psihic, fizic etc și ei pot sa îl domine.

| lpavel a răspuns:

Pai cand intalnesti unul sa-l intrebi! Numai ei stiu raspunsul la intrebarea ta, iar aici nu cred ca exista vreunul... laughing

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Oare? happy

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare ce? ai vazut vreunul pe aici ca nu prea te inteleg... laughing

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Păi, acum din câți sunt pe aici, mai știi dacă n-o fi vreunul ascuns, stând chiar la pândă, dacă ne gândim că, de fapt pe aici stau mai mult tineri, adolescenți și puberi laughing
N-ai de unde să știi. Oricum am văzut prea multe documentare și filme la viața mea ca să mă las totuși chiar așa dusă de nas. laughing
Oricine poate sta pe aici. happy

Să vedeți acum isterie după căutarea pedofilului pe TPU laughing) că până acum era isteria Rosalia. Aici pe TPU cum lansează un user o teorie/ipoteză, devine isterie generală. happy

| Emma30555 a răspuns:

Ii atrage inocenta, faptul ca nu se pot apara, faptul ca nu știu ce li se întâmplă și nu se pot împotrivi. 4 da, de regula ei au fost abuzați. În mintea lor sunt conștienți ca nu e bine, ca nu e corect, ca e infracțiune, ca fac rău, dar dorința lor e mai puternica fiindcă sunt bolnavi psihici

| PedoBarbie a răspuns:

laughing

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Primele 3 intrebari nu prea au sens dupa parerea mea. Dar a patra intrebare intr-adevar, ridica niste semne importante de intrebare.
De multe ori, criminalilor li se schimba structura creierului in urma unor evenimente traumatizante pe care le-au experimentat de la o varsta foarte frageda, creierul fiind in dezvoltare, ei au vazut sau simtit pe pielea lor ceva groaznic ce ii face sa vada complet diferit lumea spre deosebire de un om normal. Cum este un baiat cunoscut de la noi din tara, de pe internet care face clipuri, nu o sa-i fac reclama ca stie toata lumea despre cine vorbesc.
Fie ca au fost umiliti sau batuti, ceva i-a transformat din viitori oameni functionali in societate in niste monstrii fara suflet sau poate doar niste oameni bolnavi cu tendintele bolnave, dar pe care nu le manifesta.
Din cate am inteles, treaba asta functioneaza ca un cerc vicios. Daca esti abuzat, mai ales de la o varsta frageda, sunt sanse destul de mari sa abuzezi, la randul tau pe altcineva in viitor. Poate ca individul in cauza va abuza fizic sau doar emotional, poate se va purta urat doar cu femeile(mai ales daca a fost batut de mama lui) si poate va avea tendinte sado-masochiste sau emo.
Exista si femei care au tendinte monstruoase. Ele se pot manifesta altfel decat la un barbat, dar tot sunt capabile de lucruri inimaginabil de rele.
Sunt atatea feluri in care se pot manifesta oamenii cu astfel de probleme, pentru ca fiecare om este diferit.
Eu stiu doar atat. Chiar si cel mai mare criminal si monstru a fost candva victima altcuiva si acela a fost victima altcuiva si tot asa. Raul se raspandeste progresiv in felul asta, exact ca un microb.
Poate fi oricine. Exista generali decorati cu multe stele care si-au batut joc de copii. Sau oameni din media sau politicieni sau oameni simpli(care spala podele sau conduc un taxi). Pot fi persoane banale sau cu functii importante.
Oricine e capabil de orice. De asta nu este bine sa ai incredere in straini. Ni se baga asta in cap de cand ne nastem.
Doar ca fiecare om are libertate de a se manifesta diferit.
Cine sufera de asa ceva, ma refer la tendinte monstruase, nu la cei ce deja au actionat, acela sau aceea poate sa tina monstrul incuiat toata viata si sa nu stie nimeni.
Si la fel de bine poate sa nu si-l manifeste niciodata sau poate alege alte cai sa-si verse energia negativa pe care o tin in ei.
De exemplu, unul care a fost abuzat, poate face misiunea lui in viata sa se faca politist sau procuror si sa-i prinda pe aia rai.
Iubesc serialul Dexter, care fix la asta face referire. La cum sa iti canalizezi energia negativa.
Ma rog, in cazul ala societatea l-ar cataloga si pe el, drept un criminal, legal vorbind, dar fiecare dintre noi ii aprecieaza pe cei care ii pedepsesc pe cei rai.
II aplaudam pe aceia si ii distrugem pe cei care fac rau, mai ales unor fiinte care nu se pot apara.
Jordan Peterson, un profesor universitar renumit, de asemenea abordeaza in lecturile sale ce pot fi gasite pe internet, tema psihologica a raului care se ascunde in fiecare dintre noi si cum poate fi combatut. In primul rand prin acceptarea ca exista posibilitatea, in fiecare dintre noi de a face lucruri de neimaginat/groaznice altor oameni daca am fi pusi intr-o situatie anume.
Te crezi mai bun ca un criminal? Te crezi mai bun ca un nazist? Crezi ca nu ai face rau daca ai fi pus intr-o situatie de viata si de moarte? Daca ai fi lasat pe o insula pustie cu o persoana pe care o iubesti, nu ai recurge la canibalism sa supravietuiesti? Daca traiai acum 2000 de ani in Iudeea, crezi ca nu ai fi aruncat cu pietre in IIsus? Te crezi mai bun decat ceilalti? Gresesti!
In fiecare om se ascunde un posibil criminal, un posibil violator, un posibil pedofil, un posibil monstru.
Sunt atatea cazuri in care oamenii si-au pierdut mintile intr-o fractiune de secunda.
Ce ne diferentiaza pe noi de ei este ca nu actionam la acele impulsuri care ne pot distruge viata intr-o clipa. Atat.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

God! Direct Funda ți-aș fi dat. Dar am dat-o altcuiva, cred. happy
Divin! happy
Îmi place tot ce ne propui tu aici, dar și tot ce scrii, cum scrii. big grin
Mă rog, era mai bine, dacă subiectul nu ar fi fost răutatea umană, dar chiar și așa, îmi place cum gândești. happy

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, dar nu scriu pentru fundite laughing Imi place sa cred ca daca fiecare se dedica, oricat de putin, putem sa intelegem mai bine lumea din jurul nostru si poate chiar sa ne ajutam reciproc si usor usor sa o schimbam. Sau sa schimbam ce se poate schimba.
Noi ca oameni, ca civilizatie. Poate ca nu poti opri un criminal sa fie un criminal, dar poate o vorba spusa la momentul potrivit va schimba felul in care gandeste un om si asta nu e un lucru marunt. Si asa, putin cate putin, sa mai iesim din ignoranta asta care ne inunda vietile tot mai mult si ne distruge viitorul.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Păi după ce ai spus că toți avem monștrii noștri în noi, clar o să mai reflectăm asupra noastră și a condiției umane. Amintind și de instincte/impulsuri, iar ne pui în temă și alertă, că atunci când o să ne lăsăm dominați de demonii noștri, să luăm aminte ca să nu dăm prea mult frâu liber demonilor și instinctelor. Cam ceva de genul, mi-o spus și psihologul meu, dar legat de emoții, deci ia uite cum niște chestii se leagă. happy
Dar totuși, nu omitem nici problemele grave de la mansarda unora happy unii deja lăsați complet în voia demonilor și cu mansarda șubredă, fac ravagii în final. happy Și nu cred că orice frâu și-ar pune, s-ar mai salva cumva.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pedofili și traumele din copilărie? lol.
Oare de ce traumele asta tot timpul se manifestă in felul ăsta?
De ce niciodată traumele astea nu-i fac pe ăștia să meargă să-și facă treaba mare pe tejgheua de la McDonalds? Iți spun eu de ce. Pentru că sunt mai animale decăt animale.

Imaginează-ți și necrofilia. Încă un hobby uman. Desigur, pentru așa ceva e nevoie d-un tip mai special.
E mai rar, dar se intamplă, iar asta se întâmplă doar printre oameni, animalele nu fac asta. Animalele nu-și freacă morții.
Un șobolan va face o mulțime de lucruri scprboase, dar niciodată nu va freca un șobolan mort
Nici măcar nu-i trece prin cap așa ceva. Doar o ființă umană se poate excita la mortul din sicriu

Trebuie să fim cele mai interesante creaturi de pe planetă.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Chiar suntem. happy Suntem o specie aparte și ciuuudată rău. Pe om încerc să-l înțeleg de vreo 27 de ani, cred că și la psihologie m-am dus și m-a atras tot din cauza asta, că voiam să descifrez natura noastră, umană, dar vreau să-ți spun că după fiecare an care trece și mă îmbătrânește, omul și cunoștința despre el, îmi dă tot mai mult cu virgulă. happy

Ba chiar simt asta și la nivel social, cu cât cercetarea psihologică ia mai multă amploare și se tot descoperă din ce în ce mai multe despre natura umană, cu atât natura umană o ia razna mai tare și dă din ce în ce mai multe rateuri și chestii ieșite din sfera normalului. happy Parcă e ca o luptă a omului, cu cât psihologia se luptă să găsească câte un nume, o etichetă, o soluție în cele din urmă pentru fiecare problemă/dilemă umană/existențială, vine omul și mai aduce încă una și încă una ca să nu fie totul rezolvat. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

God! laughing
Nu prea suport userul ăsta, dar din nu știu ce motiv aici țin să-ți dau dreptate. laughing
Bine, în final ar fi fost mai bine să nu dau dreptate nimănui și noțiunea de pedofil nici să nu existe, dar există din păcate și unul din motive pot fi cele expuse de tine aici.
Clar aleg ceva mai mic deoarece ei de fapt sunt foarte slabi în fond și foarte debili psihic, iar cu un copil își pot satisface nevoile în voie. Dar totuși țin să cred că este și ceva psihic acolo, ceva dereglat dacă înțelegi ce vreau să zic, acum că e genetic sau format, nu știu sigur, dar sunt sigură că e și ceva la nivel de creier dereglat sau nelalocul lui, iar tot acest cumul de factori duce la pedofilie. :/

| just4ubr2015 a răspuns:

Pedofili sunt atrasi de prospaturi si vor sa domine persoanele slabe la caracter cum sunt minorii daca in tineretea lor au fost la randul victime la adolescenta isi vor cauta ei victimele si au o satisfactie ca si acelea patesc la fel ca ei sau mai rau mai pe romaneste se bucura de suferinta copiilor

| Yparisa a răspuns:

1. Nu functioneaza.
2. Slăbiciunea fizică.
3. Nu. E o atractie sexuala, ce treabă are cu spiritul? Ce poți discuta cu un copil de 4 ani? Adica poți, da, dacă ai IQ sub 80. Au fost cazuri de bebeluși vi0lați.
4. Unii da, dar nu cred, femeile au mult mai multe traume sexuale decat barbatii si totusi majoritatea care comit acte de pedofilie nu sunt femei, sunt bărbați. Cei mai multi pedofili gramada i-am vazut pe grupuri de japomaniaci. Astia au multa pornografie, anime și manga care implica lipsa consimțământului sau copiii. Cred că expunerea la mizerii de genul ăsta influențează, dar ca să ajungi acolo cred că totuși trebuie să fie ceva defect cu tine de la bun început pentru că un om normal sau cât de cât moral e oripilat, nu atras de așa ceva. Dacă ești puțin defect, neieșit din casă, neatins de o femeie până la o vârstă și îți găsești refugiu tocmai în mizerii din astea, cred că ai mari șanse să o iei razna.

| anonim_4396 explică (pentru Yparisa):

Deci spui că există un site și pentru așa ceva? Un site făcut bănui tot de umani?! :o
Ok! Acum cred că se explică pandemia, războiul, cutremurele. :/