| anonim_4396 a întrebat:

1.De ce bărbatul este mai arogant decât femeia?

2.De ce mereu bărbatul este mai sigur pe el decât femeia?

3.De ce bărbatul este mai puternic decât o femeie? (Puternic în toate aspectele, dar cel mai mult în conflicte, în a demonstra că are dreptate)

4.Cum ne protejăm noi femeile, cum facem să supraviețuim știind că nu mereu îi putem evita pe bărbați?

5.Ce să spunem și ce nu, ca să nu se ajungă în acel punct în care noi ne simțim inferioare lor? Dar evident și ce să facem ca să nu le dăm acea satisfacție?

Răspuns Câştigător
| Bariel a răspuns:

Oamenii sunt rautaciosi cand sunt nervosi. Reactia ta a fost normala, de un om cu bun simt, e ok sa fi umil cand sti ca ai gresit. Culmea era tot tu sa faci figuri cand erai de vina happy. Daca era el de vina probabil tu il certai, nu te lasa intimidata de reprosurile altora. Esti nesigura pe tine si faci greseli, invatã sa te controlezi

62 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Deja generalizezi de la prima intrebare, nu e o regula, mai ales daca ne uitam pe social media.
2.Aici iar gresesti.
3.Aici mama natura e de vina.
4.Nu cred ca esti in jungla si nici orientarea nu poti sa tii-o schimbi.
5. Daca ar fi ceva de tine in viata reala, nu te-ai mai uita in stnga si in dreapta.
Ai fi sigura pe tine si nu te-ai mai simti inferioara nimanui, nici nu ti-ar mai pasa...

| DjSannan a răspuns:

Nu există o generalizare valabilă că bărbații sunt mai aroganți decât femeile, aceasta poate varia în funcție de personalitatea fiecăruia.

La fel, nu există o generalizare că bărbații sunt mai siguri pe ei decât femeile. Încrederea în sine poate varia în funcție de experiența și personalitatea fiecăruia.

Forța fizică poate fi, în general, mai mare la bărbați, datorită diferențelor hormonale și anatomice, dar aceasta nu înseamnă că bărbații sunt mai puternici în toate aspectele, ci doar în unele aspecte specifice, cum ar fi forța fizică.

Femeile pot proteja prin mijloace precum educația și informarea cu privire la abuzul de gen, prin dezvoltarea încrederii în sine și prin învățarea abilităților de autoapărare. Este important de asemenea să căutăm ajutor și susținere din partea prietenilor, familiei sau instituțiilor relevante, dacă ne simțim în pericol.

Este important să ne exprimăm încrederea în sine și să nu acceptăm comportamente inapropriate sau abuzive, dar să o facem cu respect și empatie față de ceilalți. Este important să ne respectăm propriile limite și să ne încurajăm reciproc să ne împlinim potențialul

| anonim_4396 explică (pentru DjSannan):

Ca de obicei răspunsurile tale sunt perfecte. happy Dar nu mă refer la protecția fizică, cum nu mă refer la abuzul fizic, ci cel mental/spiritual.

Tocmai de aceea este mai greu de obținut, deoarece este o linie fină între "așa a fi personalitatea bărbatului" și a jigni sau pur și simplu a privi de sus.

Știu că o să spuneți, "Păi și ce dacă te privește de sus? Cu ce te afectează?". Așa și este de ce ne-ar afecta un om care are o atitudine mai arogantă, dar ce facem când simțim că atitudinea asta o observăm la aproape toți bărbații și că noi suntem inferioare lor, dar nu prin ceea ce știm sau nu, poate că dacă am avea aceeași atitudine ca ei, am fi superioare unora bărbați, dar eu aici mă refer doar la feeling și la atitudine.

De ce eu mă simt inferioară lor și ei simt asta și exact acolo atacă? Și cum fac să nu se mai ajungă acolo, deoarece acest tipar are grave urmări asupra vieții mele psihice.

| DjSannan a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. Esti o draguta.
Nu este întotdeauna cazul că, toți bărbații au o atitudine arogantă sau sunt siguri pe ei în mod excesiv. Atitudinea și comportamentul sunt influențate de mai mulți factori, inclusiv personalitatea, educația, mediu și experiența individuală.

Dacă te simți inferioară în prezența unor bărbați care au o atitudine arogantă, este important să te concentrezi pe propria ta încredere și autovalorare. Este important să recunoști valoarea ta și să te accepti așa cum ești. Este, de asemenea, util să îți antrenezi gândirea pozitivă și să îți dezvolți abilitățile de comunicare și negociere, astfel încât să poți răspunde cu încredere și în siguranță în situații în care te simți amenințată sau supusă unei presiuni.

Este important să recunoști că atitudinea și comportamentul celor din jur nu sunt întotdeauna în controlul tău și să înveți să îți protejezi propria ta pace mintală și emoțională, indiferent de ce se întâmplă în jurul tău.

Este, de asemenea, important să înțelegi că toate persoanele sunt unice și că nu trebuie să generalizezi atitudinea unui individ la întreaga categorie de gen sau la toți bărbații. În loc să te concentrezi pe diferențele dintre genuri, încearcă să te concentrezi pe încrederea în tine și pe abilitatea ta de a te împăca cu tine însăți și cu ceilalți, indiferent de sexul lor

| anonim_4396 explică (pentru DjSannan):

Mulțumesc! happy

| DjSannan a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag

| Mosotti a răspuns:

1 - Barbatul este mai arogant ca femeia pentru ca e ceva mai capabil, realizeaza mai multe chestii complexe si se cred cei mai destepti unii.
Femeia asa putin depinde de ei, chiar daca aparent fac si ele.
Ca daca barbati se supara si toata echipa de la centrala electrica se duce la Mosotti sa manance cozonaci si sa nu mai faca nimic, femeia dispera.

Nu curent, nu apa la toilet, nu TV telenovele, WOW Biz, nu coafor, nu nimic, nu net sa chat ore intregi si sa vb ore intregi la tel.

Cam de aia. Si barbatii intre ei la fel, care mai de care se cred mai destepti, dar adevarat ca, care mai de care realizeaza una si alta, concureaza intre ei.

2 - Din cauza punctului 1, ala poate fi independent, femeia nu, fara barbati ajunge in evul mediu rapid.

3 - Are creierul ceva mai dezvoltat, de aia e si capabil de atatea. La fizic e clar cum e. Si in conflicte vor sa aiba dreptate, tot asa sa concureze intre ei, sau sa arate ca alalaltu e prost.
Si unori este prost unu din ei.
Adica "eu is mai tare, iti arat asta".

4 - Pai femeile supravietuiesc oricum, ca in spate tot barbatii sunt chiar daca nu interactioneaza cu ei. Dar asa in societatea construita de barbati poti fi independenta, nu trebuie neaparat sa dai de barbati.

5 - Ca sa nu te simti inferioara trebuie sa vada ca nu esti!
Nu sa zici ceva asa aranjat, ca oricum se prinde cum esti si daca zici nu stiu ce.
Asta daca te stie, colegi de munca, etc.
Asa ca straina nu se prinde ala.

| Freya1 a răspuns:

Nu putem sa generalizam bărbații, dar nici sa subestimam femeia.

Nu mereu e mai arogant.Si în general ca să fie cineva arogant cu tine (aici cred ca te referi la chestia aia "eu pot sa plec si tu ramai vai mama ta","o sa mori fără mine","sa vedem cine te mai ia" ceia ce nu e aroganta ci nesimțire și manipulare pe care o poate folosi oricine) trebuie sa ii și permiti.

Și aici cu siguranță cred ca tot la asta te referi.Ca sunt mai siguri pe ei ca o sa fie bine,ca o sa treacă peste orce, ca găsesc ei alta etc.Dar nu toți sunt asa si ști și tu ca și ei suferă, iar dacă mai sunt printre ei ce își mențin atitudinea asta ori suferă mai târziu, ori chiar nu le-a pasat de tine și atunci nu merita sa îți bați capul.

Nu e nici mai puternic, ba din contra, uni sunt foarte emotivi sau sensibili.Doar ca nu arata asta.Plus ca după cum am spus, trebuie sa găsească și persoana căreia sa ii poată da peste nas și sa ii arate mereu ca el are dreptate.Nu cu toate femeile le merge.

Nu te crede niciodata inferioara in fata nimanui, valorifica fiecare lucru pe care îl faci și demonstrează asta si în fata femeilor și în fata bărbaților.
Dacă ești csnica si menții casa, ordinea, faci cumparaturile, faci mâncarea etc valorifica asta nu te crede mai prejos.Cu ajutorul tău se mențin toate în regula,toți sunteți hrăniți,cu facturile plătite și e destul de important ceia ce faci și obositor.
Dacă ai un loc de munca,ce nu e la fel de bine plătit ca a altcuiva,nu te gândi ca ești mai prejos,gandeste-te ca tu chiar câștigi ceva,muncești,te pricepi la ceva și ești plătită.Cu suma aia e bani se face ceva și e un ajutor foarte bun pentru tine, familia ta, economiile voastre etc.
Dacă cineva e mai tare fizic decât tine, tu fi mai deșteaptă și nu aprinde conflictul mai mult, ci ignora și pelaca.
Și niciodată sa nu crezi sau sa simți ca nu te vei descurca pentru ca asa pierzi din start.

Nu trebuie sa ne ferim de bărbați, dar trebuie sa fim atente la ce luam lângă noi.Si e valabil și invers.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Hei, chiar mai făcut să plâng. happy

Mulțumesc de sfaturi îngăduitoare și dulci happy

Dar în cazul meu nu se rezumă la partea conjugală, ci la stradă și la oameni random sau în diverse arii unde te lovești de ei, ca azi când eram să fac accident din nou și se dă jos un bărbat și cu o aroganță de m-a cutremurat și un zâmbet tâmp mi-a spus că să mă las de șoferie deoarece nu e de mine. Amuzant e că îmi asum vina și nici eu nu mai voiam să stau iar prin semnări și asigurări, deci în final am ajuns și să-i mulțumesc tot eu că a fost bărbat și a reușit să evite impactul rapid, ferindu-se, dar atitudinea aia m-a durut și mi-a readus vechi amintiri, de atunci când eram și mai praf. Și e dureros să existe mereu un bărbat care să te facă să te îndoiești de tine și capacitățile tale. Dar și dureros să existe un bărbat fără compasiune. Și observ că tot mai mult se întâmplă așa. Dar clar îmi asum vina, din grabă ca să ies dintr-o parcare care oricum nu era parcare, deoarece eu nu știu să fac parcări nici după un an de condus, din aiurire și grabă ca să nu încurc și parcarea și circulația, am ieșit fără semnal deși cred că aveam avariile pornite, nici nu mai știu exact ce făcusem și ce nu, un nene își vedea de drum și eu eram să-i tai calea. God! Acum că scriu astea și revăd toată experiența de azi îmi dau seama că vina îmi aparține în totalitate. happy Poate omul nu a avut nicio vină cum nu are nicio vină nici de trecutul și sentimentele mele. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Reactii de genul și mai ales în trafic o sa mai găsești. Oricum e diferența între misoginii ce considera ca trebuie sa stai ca femeie doar la cratita, si un om supart, sau speriat de un posibil accident.
Fiecare reacționează la nervi și la impuls.Acuma da, nu trebuie sa aruncam cu vorbe jignitoare la adresa nimănui ca nu e frumos, dar uneori ne ia gura pe dinainte.
Și eu am pățit sa ma cert cu o femeie ce dintr-o strada întreaga nu a reușit sa meargă decât în mașină mea.Eu eram parcata și ea venea spre mine, ii făceam sem sa meargă mai în colo și ea venea mai spre mine ca se temea de marginea drumului când mai avea 5 metri de strada in lățime.
Ma agatat și am facut-o și eu cu ou și cu oțet dar nah, din nervi de moment.
Și sunt femeie laughing

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

God! rolling on the floor))) Cred că aș fi puțin și din femeia aia rolling on the floor)) adică și eu tind să merg aproape de sensul opus, deoarece am frica să nu cad în șanț. happy Mi-a întrat în reflex.
Deci da, înțeleg în final, furia de moment, și pe nenea ăla l-am înțeles, ba chiar l-am iertat că era frumușel al naibi laughing) doar că eu sunt la polul opus, pare pe moment că nu mă afectează, dar după mă afectează pe viață laughing)) și de aici și problema frustrării mele happy și furia față de oamenii aroganți bărbați, adică e mai bine ca voi, spuneți și după nu mai aveți nicio treabă, eu nu spun și după am treabă la disecat problema. happy

| Celcestietot a răspuns:

Este o generalizare happy

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Cred că da. happy Eu am spus peste tot că există și bărbați de calitate și bărbați femei (adică nu aroganți și răi ci mielușei și blajini) dar eu mă refer aici la povestea mea, iar în povestea mea mă refer că am întâlnit doar bărbații ăștia generali, adică răi. Deci atunci eu trăiesc acea generalizare. Ideea este că nici nu am întâlnit mulți bărbați deoarece la noi în familie nu prea există și ăia care mai există(unchi) sunt tot ca în generalizare laughing) deci generalizarea se aplică în povestea mea. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Ideea este ca sa mai cauti si vei gasi si alt tip de barbati.

| Seba2013 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ei ii place tipul elenic insa este atrasa si de anumite miscari poétice. Este bun si romanticismul, insa la aceasta categorie sunt poeti si poeti si tipuri si tipuri de naturalisti. Si mie natura imi da anumite stari insa naturalismul pote sa fie si crud. Naturalismul anumitor poeti poate sa iti aduca paradisul in suflet. Eu ma bucur cand vad un cadru de pace, armonie si culori.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ideea este că eu nu caut happy ideea este că eu fără să am ceva de-a face cu ei, ei mă găsesc pe mine happy și nu vă gândiți la prostii happy ci doar random pe drum sau în cercurile în care inevitabil dăm de ei happy ca spre exemplu, am avut la activ vreo 4 accidente de mașină happy dintre care trei au fost cu bărbați, 1 cu o femeie, cu femeia m-am înțeles, bărbățeii m-au înjurat. happy De aici tu dacă ai fi în situația mea, ținând cont că ai background-ul în spate în care erai ciudata clasei și la fel, deși clasa era formată din fete și băieții, fetele doar mă bârfeau că eram altfel, băieții mă băteau și mă șicanau, nici nu mai zic de stradă, că măcar acolo, oricum știu că umblă hienele și muuultă lume fără educație happy pe stradă oricum te maturizezi happy ahhh, am uitat să adaug proful de la facultate, care când m-am dus să-i spun că nu știu dacă am luat restanța sau nu, că eu nu mi-am văzut nota la avizier, a căutat și când a deschis lucrarea mi-a spus că am luat 6 și că oricum la nota 6 habar nu am și că e praf lucrarea și tonul pe care o spusese, sincer, deși știam că nu o să fiu vreodată violată pentru că am fizicul pe care-l am, jur că în ziua aia m-am simțit violată de profesorul acela happy Și funny e că, se voia a fi profesor universitar la Universitatea din București happy nu spun că nota nu era a mea și mi-o asum complet, dar atitudinea lui m-a șocat și frapat, aia a fost și ziua în care eu am renunțat la facultatea de psihologie happy și tot ziua în care mi-am jurat că oricâte facultăți aș mai face happy niciodată nu mă mai duc la ei happy Deși amuzant e că, tot ei deși sunt facultate de stat, ca să mai facă bani, primesc și studenți cu taxă, eu eram la taxă și deci nota mea arăta exact nivelul pe care oricum mi-l cunosc, nu era nevoie să fiu violată și biciuită prin biroul domnului, ca să mi văd nivelul. Nevermind happy ideea este că după experiențele astea + propria familie fără bărbați, nici nu sunt dornică să caut nimic. happy Adică sunt susținătoarea bărbaților buni în continuare, îi respect pe toți, cum până la urmă în final mi-am respectat până și dușmanii pe care nu-i suport, dar îi respect, însă țin să cred că și dacă ar exista bărbați buni, ăia nu ar avea ce să caute în viața mea happy așa că, nu caut nimic, doar vreau să ne evităm pe cât posibil, pentru că deși pare totuși că sunt pacifistă, calmă, cu bun simț, am un demon pe mine care nu-mi dă pace uneori, iar ciuuudat dar acest demon este activat doar de bărbații aroganți, ideea este că din frică, nu i-aș răspunde niciodată unui bărbat arogant, cred că nici măcar unui om arogant în general, nu am reușit să-i răspund, dar toată această frustrare adunată, tăcând și plecând capul, mă face să scot monstrul din mine, iar problema e că se adună, azi un bărbat, mâine altul până într-o zi când nu o să mă mai stăpânesc. De fapt, cred că mai mult decât teama că mă simt umilită în fața bărbaților aroganți sau chiar a oamenilor aroganți, e mai mult teama că într-o zi nu o să mă mai controlez.

Acum ca să finalizez romanul vieții mele în spirit de glumă, totuși, aș spune că nu strică poate să existe și un Ted Bandy în versiune feminină. happy

| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Ai apărut? happy Iar în aforisme și filosofii? happy Încă te mai urmăresc dragă Seba dacă ești robot sau uman. laughing Dar încă încerc și să descifrez enunțurile tale. happy

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi Artá Iubirii de Ovidiu cum pune greutatea pe barbati(amor vine de la amos care inseamna cel care suporta greutatea). Ii spune barbatului: forteaza-te, urmareste, supune-te, gaseste, roaga-te, propozit, vanator, etc. Mai avem putin si devenim compulsivi, neurotici obsesivi. Intrebarea este pentru ce? Pentru frumoasa, pretioasa, sclipitoarea care sta ca un magazin si se umple cu el pe fata. Eu dau lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu si valorez mai mult prietenia cu El. De multe ori Venus m-a facut sa pierd aceasta oportunitate de a da lui Dumnezeu ce este a Lui (costul de oportunitate si consumul de resurse umane). Asa ca o sa ma iau de Adam Smith si etc., care au teoretizat drepturile familiare si l- au facut pe barbat sclav. Ar trebui sa vorbim mult de revolutia industriala, economía académica nu cea de chiosc. Insa eu nu am timp sa explic toate astea pentru ca acolo gasesc doar bestii care deformeaza. Pe astia trebuie schimbati pentru a vedea o schimbare nu doar politicienii care implinesc legea lor.

| Hammurabi a răspuns:

Poate întrebările tale ar fi corecte, dacă ai înlocui "bărbatul" cu "unii bărbați", pentru că nu suntem toți clone pe planeta asta.
Te întreb și eu.
De ce nu poți trăi pe planeta asta făcând abstracție de existența bărbaților?

| Emma30555 a răspuns:

1. Nu cred, cred doar ca unii dintre ei au orgoliu mai mare. 2. Nici asta nu cred, cel puțin în jurul meu nu am văzut. 3.in nici un caz, psihologic femeile sunt mai puternice, fac fata greutăților, lor le este frica și de o seringă la medic. Sunt cu alte ocazii mai puternici dar depinde de situație. 5 femeile pe care le cunosc eu nu sunt asa

| CostinAlamariu a răspuns:

1. Nu știu dacă asta e adevărat, dar s-ar putea să aibă legătură cu a doua întrebare.

2. Deoarece femeile sunt atrase de bărbați siguri pe ei deci exista o presiune puternica pentru bărbați sa fie sigur pe ei, dacă vor sa atragă femei. Chestia asta nu e tocmai reciprocă. Pentru bărbați contează mult mai puțin dacă o femeie e sigura pe ea sau nu, de asta pentru femei nu exista acea presiune.

3. Fiindcă așa a evoluat/așa l-a făcut Dumnezeu. Bărbații trebuie să aducă vânatul/banii în casă deci au nevoie de rațiune și forță fizică mai mult decât au nevoie femeile.

4. De ce nu le întrebi pe celelalte femei cum fac ele de supraviețuiesc? În special pe cele fericite, care nu se simt în pericol. Ar fi interesant de aflat happy

5. Nu e cazul sa te simți inferioară nimănui, bărbat ori femeie. Fii tu însăți, bucură-te de viață și nu-i lasă pe alții sa controleze cum te simți. Bărbații care își scot satisfacția din a fi superiori unor femei sunt oricum josnici. Evită persoane de genul asta. Fa-ti un grup de prieteni care te respectă și stai cu ei

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Altcineva cu gânduri pașnice și pozitive. happy
Mulțumesc! happy

Și da, când o să le întâlnesc pe femeile fericite, o să le întreb. Dar când o să le întâlnesc. laughing)

Deocamdată la mine în anturaj și familie, e mai grav happy Șoc și foc laughing am auzit și văzut doar femei, care spun "Greu e să fii femeie! Tre să și muncești, să ai și grijă de casă, să ai grijă și de copilul tău-bărbatul." Deci happy

| raMLesS a răspuns:

1. Bullsh17!
2. Pentru ca este mai puternic fizic, te simti altfel cand stii ca daca te ataca unu cel mai probabil scapi, fata de o femeie care o pateste 99%.
3. Pentru ca asa am evoluat, voi sunteti mai bune in unele chestii, noi in altele, de exemplu n-am rezista sa fim educatori la gradinita sau sa lucram cu copii, temperamentul nu ne permite.
4. Mi-a dat eroare intrebarea asta, a trebuit sa imi dau restart la creier, dar faci pe dj-ul si reusesti rolling on the floor
5. De ce te-ai simtii inferioara? Mna daca stai cu toti homalaii cred si eu, dar intr-o relatie sanatoasa nu cred ca ar exista astfel de chestii tampite.

| Eireann a răspuns:

Toate astea sunt generalizari care imi demonstreaza ca suferi de un oarecare complex de inferioritate.
1&2. Cred ca sunt provenite din faptul ca societatea le accorda mereu mai multa importanta.
3. Nu este mai puternic intodeauna dar e de mic incurajat sa fie mai agresiv in conflicte, sa se afirme pe cand femeile sunt invatate sa lase de la ele, sa fie mai supuse si sa incerce sa impace pe toata lumea.
4. Nu trebuie sa ii evitam, trebuie sa colaboram (la locul de munca, in relatii romantice, etc) supravietuim folosindu-ne de tact, inteligenta emotionala si muncind cot la cot cu ei.
5. Nu te lasi intimidata, iti sustii punctul de vedere, nu intrii in polemici inutile.

| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Cred că îmi cam place ce spui happy chiar și cu ura mea profundă asupra bărbatului happy Și da, știu că am complexe, chiar le am, dar eu nu mă duc să arunc cu aroganța prin aer, ba chiar mi le admit și accept.

Tind să spun că ai dreptate, dar doar un lucru nu o să-l bifez de acolo. Eu îi voi evita cât pot toată viața. happy Slavă Domnului că la locul de muncă am mai mult femei; iar cu cei câțiva care-i mai am colegi bărbați, chiar sunt buni, ba chiar am fost și mustrată de administratorul școlii de vreo 2 ori și la cât de sensibilă sunt eu, chiar nu am simțit nicio urmă de superioritate in atitudinea lor. happy Deci da, sunt conștientă că mai sunt și oameni buni happy dar tot am să evit bărbații cât pot. Nu vreau să-i întâlnesc pe cei răi, pot face față femeilor rele/arogante, ba chiar unele mi se par atractive laughing așa încrezute ele laughing, dar nu bărbați, de fiecare dată când întâlnesc un bărbat puternic sau arogant îmi amintesc de trecut și acolo nu vreau să mă întorc niciodată.

| Sophieka a răspuns:

Mult orgoliu.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Eu sau bărbații? happy

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

De barbati raspundeam dar si femeile pot avea mult orgoliu insa e predominant la barbati.

| FreddieM a răspuns:

Clar, ești Rosa.
Cheers

| carevaescu a răspuns:

1. Nu e adevarat

2. Nu e adevărat.

3. Nu e adevărat.

4. Veti supravietui cum ati facut de cand exista omenire. Ba aveti sansele de supravietuire mai mari, in general.

5. Cum se simte omul depinde in mare de el/ea. Dar recomand sa nu intri in jocuri psihologice gen "sa nu dam satisfactie". Daca e asa un punct important, ia-ti ceva timp sa reflectezi asupra felului in care intelegi viata, principiilor, etc.

| carevaescu a răspuns:

Daca imi permiti un sfat...

Cred ca iti este clar ca întrebările tale sunt bazate pe niste generalizari si prejudecati.
Adevarul este ca diferentele intre barbati si femei in orice categorie nu sunt mari. Chestia aceasta a fost arhi-studiata asa ca nu are rost sa dezbatem. Asa e lumea, barbatii si femeile sunt aproape identici. Punct.

Dai vina pe experienta ta proprie si pe o presupusa "dilire". Eu zic ca e neproductiv. Atata timp cat poti gandi rational, poti lua decizii rationale, indiferent de cum te simti. Aici poate trebuie sa reordonezi lista valorilor incat sa primeze rationalitatea, nu emotia. Nu, faptul ca esti femeie nu e o scuza buna, nici macar plauzibila (si nici barbatii nu stau mai bine la capitolul asta).

Ti-ai formulat o strategie de o viata mai buna prin a evita barbatii. E o atitudine destul de toxica, atat pentru tine cat si pentru cei din jur.
Asa ca analogie, imagineaza-ti ca cineva spune "sunt complexat/a si de acum am sa evit oamenii oest 175cm inaltime pentru ca in experiența mea au fost naspa", sau "cei care se imbraca cu verde". Doua pozitii absurde. De ce ar fi a ta mai putin absurda.

Hai sa ne gandim din punct de vedere moral. Mi se pare ca tu le aveai cu biserica. In orice caz, orice sistem de valori morale valid, fie el religie sau altceva, are la baza următoarea idee: sa fii bun cu ceilalti.

"A fi un om bun" presupune ca nu iei pasi sa excluzi categorii neutre (barbati, inalti, iubitori de vestimentație verde) de oameni din viata ta. Orice strategie buna (dpdv moral) de a trai sporeste coeziunea in societate. Exact cum rasismul nu sporeste coeziunea sociala, ba chiar ne face viata mai urata, si acest misandrinism duce la o viata mai urata pentru tine si cei din jurul tau.

Inteleg ca fiecare are traume si temeri, dar a fi un om ok (sau chiar bun) necesita sa treci peste ele, sau cel macar sa le gestionezi. In cel mai rau caz, intentia de a incerca.

| anonim_4396 explică (pentru carevaescu):

Dacă îl citeam mai devreme v-aș fi dat funda. Chiar m-ați atins cu acea "iertare", și ia uitați cum dăm sfaturi altora despre religie și iertare sau acceptare, ori iubire, dar când testul îl dăm noi, nu mai suntem în stare. happy

| CleanHeart a răspuns:

Cine spune?
Pot sa fiu mai aroganta, ma simt la fel de puternica ca un barbat, nu e nevoie sa ii evitam ca nu musca, nu ma simt niciodata inferioara nimanui, aici depinde de mentalitatea noastra.

| Seba2013 a răspuns:

Iacov 4:4 este si pentru femei nu doar pentru barbati. Si ce crezi ca barbatii care iubesc femeile nu pot fi dezamagiti?
Iisus spune: urmeaza-ma, faceti lucrul acesta in amintirea mea, eu sunt cu voi. Dar multi ii spuneau ca trebuie sa se casatoreasca, sa isi ingroape fratele, Marta sa faca curatenie si uite asa grija lumii inabusa urmarea celui mai important. Multi din invitati nu au venit la ospat, asa ca s-a dus sa ii cheme pe cei care erau goi, lipsiti si nu aveau nimic.
Insa tu esti ca mine si iti place sa te atasezi usor de lume.
Cine iubeste masinile, casele, lumea, etc., o sa ajunga la aceste stari ca si tine. O sa vada scartiala. Tu ce crezi ca eu cand eram mai mic si eram foarte emotiv nu ma dezamageam ca tine si eram supus idolilor exteriori? Destinul meu depindea de bunatatea, starea si inclementa celuilalt. Si oricum te vad ca ma simpatizezi asa cum simpatizez si eu multi useri. Insa Seba2013 si-a distrus toata maretia si a ajuns un nimic in care traieste Iisus.

El a lasat circumcizia pentru ca vrea sa ne AMINTIM de El. Toate pactele si toate cate a facut, a facut pentru ca vrea sa fie Stapanul nostru. Ii gelos si pretinde devotiune si ascultare (vrea sa umblam in legea Lui si sa ii ascultam indrumarea).Si acum trebuie sa stau pe tusa ca am ceva de facut si ma cearta astia ca nu ma concentrez la studiu. Tot ce poti sa faci este ca acea atasare sa o distrugi(apatie) si sa ii ceri Duhul Sfant. El te va invata sa iubesti mai constienta si cu ratiune. Pentru ca erosul o viziteaza pe psique doar noaptea. Se vede ca pe zi este ca un vampir care simte repulsie si fuge de lumina(Iisus).

Parerea mea este sa ne tu deschizi asa tare spre aceasta colectivitate pentru ca aici lumea este artificiala. Risti sa pierzi timpul cu oameni care te vor seca de energíe. Ai grija de tine si foloseste-ti carisma langa oamenii care il iubesc pe Dumnezeu si cei intelepti. De aceea cand apare un crestin devotat ma sperie, pentru ca el se inconjoara de Sfinti pe cand eu raman descoperit. El simte si cunoaste mai multe decat incercam noi sa ne aproximan.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

1. Aș zice că e invers.
2. Dumnezeu a creat bărbatul și femeia diferiți, astfel încât să se poată completa reciproc. Bărbatul având rol de cap al familiei, de lider, este nevoie ca el să fie sigur pe el.
3. Cred că are legătură cu firea femeii și a bărbatului la modul general, macro. Bărbatul e rațional, rece, judecă înainte de a face o decizie, el vine cu planul; femeia e sentimentală, se aruncă cu capul înainte, se lasă dusă de o senzație de moment. De asta bărbații sunt mai buni la argumentat.
4. De ce ai vrea să eviți bărbații?
5. Am o idee mai bună: Ce-ar fi să nu te mai simți inferioară bărbaților la modul general pur și simplu? Nu e mai simplu așa? Nu va mai trebui să-ți inventezi soluții pentru 800 de situații diferite în felul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.De ce bărbatul este mai arogant decât femeia?

-Barbatii au fost & sunt invatati inca de mici ca sunt total superiori femeii! ( vrei sa iti trimit chiar si citate din Biblie?! - Biblia e cartea cea mai plina de misoginism pozitiv din lume! )

-Ei au tosteoron in vene si datorita acestui fapt si extem de mult c*cat in creier!

-Doar pentru ca sunt mai puternici din punct de vedere fizic decat femeia ( deci, evident si mai agresivi, datorita c*catului din creierii lor!, NU! datorita tosteoronului! ), considera ca automat sunt mai importanti si mai demni de respect decat aceasta!

-Doar pentru ca, datorita structurii & capabilitatii fizice, dar si a faptului ca le merge mai bine mintea ( unora ) in anumite domenii precum Tehnologia, dar si a faptului ca o femeie este aceea care da viata si se ingrijeste de copii, iar barbatul intre timp ar trebui ( desi, nu se intampla intodeauna! ) sa sustina familia!

-Apoi, general vorbind ( la nivel de societate! ), cam intodeauna I se va oferii dreptatea celui mai puternic, iar cel mai puternic e barbatul!

2.De ce mereu bărbatul este mai sigur pe el decât femeia?

Toate cele pe care deja le-am enumerat deja!

3.De ce bărbatul este mai puternic decât o femeie? (Puternic în toate aspectele, dar cel mai mult în conflicte, în a demonstra că are dreptate)

Am raspuns deja si acestei intrebarii! Desi, adaugand - e faptul ca noi, din teama sau pentru ca fiind mai destepte cedam! Noua, ne place sa aplanam conflictele, nu sa le iscam, sta in firea noastra! -, stii ce se spune : " Puterea e la barbat, mintea la femeie! "

4.Cum ne protejăm noi femeile, cum facem să supraviețuim știind că nu mereu îi putem evita pe bărbați?

Doua moduri: ii evitam ( evitam sa le raspundem cu aceeasi moneda, asta de obicei le da satisfactia ca au castigat! - desi un asfel de castig e demn de mila! ) sau ii confruntam direct! Aici, trebuie sa ai putina incredere in tine & forta emotionala sau fizica, dupa caz!
Depinde, de la caz la caz!

5.Ce să spunem și ce nu, ca să nu se ajungă în acel punct în care noi ne simțim inferioare lor? Dar evident și ce să facem ca să nu le dăm acea satisfacție?

Barbatii sunt asemanatori unor caini, daca stii cum sa ii faci sa se simpta inferiori - vor fugi cu coada intre picioare! Daca nu, te vor sfasia negresit!
Stii cum sa te aperi de un caine? Atunci stii si cum sa tratezi un barbat! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îmi place ce propui. happy Aia cu câinele e genială asemănarea, dar da, pe lângă frica de bărbați mai am și frica de câini happy Deci mi se mușcă limba și mi se înmoaie picioarele atât în fața câinilor, cât și a bărbaților. rolling on the floor))) Deci cum nu cred că voi învăța să mă apăr vreodată, nici de unul, nici de altul happy voi alege și eu varianta ta, evitatul, fuga de ei. Bine, evident, păstrând bunele maniere oferite de mama, atunci când chiar va fi nevoie să mă ciocnesc de un bărbățel, accidental. happy Oricum dacă am supraviețuit bullyului lor din trecut, cred că niște simple cuvinte nu mai au valoare, în final și tot acest tacâm de cuțite ne îmbărbătează și maturizează. happy Dar până atunci spor mie la digerat. rolling on the floor)))
Dar ești genială dragă Furtună. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar vezi tu, atat timp cat pastrezi contactul vizual si o postura demna, atat cainele, cat si barbatul, le e frica sa te atace!, cand cedezi, te sfasie! De ai atata nu mai zic! Nu ii atata, doar controleaza-i!
Deci, capul sus si mergi inainte! Relaxata! Mereu relaxata & fara pic de teama!
Daca te vad pe faza, nu te vor mai ataca!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! rolling on the floor)) Și da, mă bazez întotdeauna pe fizic, de ar fi ceva. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

happy

| Sawarekh a răspuns:

Fals, nu e mai arogant, e exact invers.

Cine te a mintit?

| anonim_4396 explică (pentru Sawarekh):

Exact invers, adică fără încredere în el?

| Sawarekh a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, foarte multi barbati nu au incredere in ei.
Tot ce ai invatat de la mass media, a fost o minciuna, traim intr-o minciuna in care doar noi putem face diferentele intre oameni.

Si eu am crezut multe lucruri urate despre femei, in timp, am cunoscut multe tipe, si am vazut cat pot fi de diferite, am vazut ca nu toate sunt materialiste, pe interes, cauta barbati buni la pat, barbati duri, etc.

Trebuie sa te convingi singura, Deci nu este adevarat ce ai auzit:

2) Barbatul e mai sigur, in unele cazuri, probabil fizicul mai dezvoltat, dar nu mereu, barbati au multe insecuritati, si e complet normal asa ceva, sunt oameni si ei, ca si voi femeile.
3) Barbatul este mai puternic doar din punct de vedere fizic, in rest, sunt multe la care nu este mai puternic: un Psihiatru mi-a spus ca barbatii sunt mai sensibili emotional, ei se ataseaza mai rapid.
Rata de sinucidere la barbati este de 70% noi suntem mai sensibili dar nu plangem ca avem o educatie toxica in care ni se spune ca barbatii trebuie sa fie duri.

4) Cum supravietuiesti? nu toti barbati se comporta ca niste maimute, supravietuiesti facand o selectie, si convietuind cu ei, cu cei care merita.

5) Am iesit de exemplu cu o avocata mai mare ca mine cu 10 ani, m-am simtit mai inferior decat ea, era o fata puternica si asumata!
Nu doar femeile se pot simti inferioare.
Invata sa selectezi, nu iesii cu barbati cu gandire conservatoare in care ei cred ca trebuie sa controleze totul, evitai complet.
Iesi cu barbati empatici, pacifisti si de ce nu timizi. ( eu de ex sunt mai timid, si atrag multe fete prin felul meu de a fi)

Sunt sigur ca, ca si mine, ai inteles barbatii gresit, nu toti suntem la fel!

| Bariel a răspuns:

La 1,2 si 3 ti ai raspuns singura
1. E o generalizare dar eu as spune ca deoarece barbatii tin sa fie mai siguri pe ei
2. Pentru ca sunt mai puternici din punct de vedere fizic, deci sunt mai increzatori
3. Evident din motive anatomice cu privinta la conflictele fizice, in a demonstra ca are dreptate, din cauza ca in general femeile sunt mai emotive si in astfel de momente tind sa ignore logica.
4. Precautie, nu te pui in situatii periculoase. Daca nu l poti evita, lupti. Daca esti norocoasa si scapi cu viata lasi autoritatile sa si faca treaba
5. Agreabilitate, astfel putin probabil sa se ajunga la conflicte.

| anonim_4396 explică (pentru Bariel):

Ok! Mulțumesc mult!
Dar în cazul meu cum era să lupt, deoarece eu eram de vină, adică accidentul rutier eu eram să-l produc. happy Dar atitudinea superioară a fost a lui. Și eu am plecat frustrată de acolo. happy Fiindcă se vedea că era și mai mare/matur, nu am mai îndrăznit să-i zic ceva sau să-i ofer și eu vreo replică, am plecat capul și am plecat, dar frustrată. sad Adică faptul că sunt aiurită, că așa sunt eu, nu mă face și proastă, nu? Adică eu chiar am studiat 2 ani asiduu ca să iau nenorocitul ăla de permis. Nu am dat șpăgi, am tocit cartea aia, ba chiar am dat bani suplimentari ca să fac ore suplimentare ca să învăț. Și să vină un nene, mai ales când până la urmă nici nu s-a întâmplat nimic, să-ți spună că să te lași de șoferie, îți cam dă cu ranga în cap, mai ales când evident atitudinea nu era una de "vai, m-am speriat că aia mă accidenta" ci de "eu știu că tu nu știi".

Cam asta este frustrarea mea. happy

| anonim_4396 explică (pentru Bariel):

Da happy Ai dreptate, de fapt nici nu știu ce m-a durut mai tare aroganța lui sau faptul că avea dreptate și eu am greșit. Și da, poate ar trebui în final să fiu fericită că totul s-a terminat cu bine. Dar faptul că era bărbat a durut. Dar e ok și așa, așa aflu că de fapt am probleme, la mansardă. happy

| Bariel a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii sunt rautaciosi cand sunt nervosi. Reactia ta a fost normala, de un om cu bun simt, e ok sa fi umil cand sti ca ai gresit. Culmea era tot tu sa faci figuri cand erai de vina happy. Daca era el de vina probabil tu il certai, nu te lasa intimidata de reprosurile altora. Esti nesigura pe tine si faci greseli, invatã sa te controlezi

| Fantaspirit a răspuns:

Când credeam ca ești mega deșteaptă îmi demonstrezi opusul laughing

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Ehhh, uite acum afli adevărul. rolling on the floor))) Te impresionasem prea mult. laughing)) Glamour-ul a căzut rolling on the floor)))

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ultima sută de metri o dai de gard, lemne și pietre după tine laughing
Ori ai luat ceva la bord ori ești prea îndrăgostită laughing

| user0010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai vai vai vai vai vaiiiiii. I-ai dat cu flash. Schema ț

| user0010 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Indragostita lulea fata lui tata

| EliLeli a răspuns:

In general, aerele de superioritate apar din nesiguranta. Nu am vazut fiinte care se mint pe ele insele mai mult decat o fac barbatii.

| Aditu94 a răspuns:

1.Barbatul este mult mai arogant decat femeia, pentru ca si ea este aroganta si nu doreste a fii mai prejos ca ea, este vorba de orgoliu, ce multi nu vrem sa lasam de la noi, dar acest lucru se intampla cand sunt "doua pietre tari" care produc scantei. In ziua de astazi sa gasesti un om ce sa te completeze este aproape imposibil...doar printr-o magie ar putea fi posibil.
2. Nu este mai sigur, pur si simplu incearca sa ii faca pe plac femeii spre a nu o da in bara, el pare a fii sigur ca sa nu fie simtit ca este altfel. Acest sentiment apare cand ai tot fost dezamagit prin a incerca sa pari tot mai bun cu femeia cu care ai avut ocazia dar nu s-a intamplat, deoarece femeia vrea mereu imposibilul si nu e rezonabila..in ziua de azi totul e aiurea: femeile trecute de 30 ani spre 40 ani incolo vor doar sa se arda, ca mult nu mai au de treait, nu mai pot face copii si traiesc clipa, femeile de 18-25 ani vor doar sa profite, care este mai bun si mai potent financiar, cu acela isi face casa, familie, vor sa se imbogateasca usor fara a depune efort, iar cele de 25-30 ani vor sa isi faca o familie cu adevarat, dar acest gen de femei sunt doar un vis frumos imposibil de atins.
3. Din punct de vedere al celor doi indivizi,amundoi au drepturi egale,insa barbatul prin natura sa de cruce intreaga,prin masculinitatea sa,este mai puternic fizic deoarece poate face lucruri pe care femeia nu le poate face,insa cred ca si femeia este capabil,dar bunul nostru Dumnezeu a lasat femeia si barbatul pe pamant cu un scop, ce multi au uitat,acela sa se inmulteasca,unii,cam toata lumea au uitat. Daca e sa o luam pe legislatie, ambele terte au aceeasi putere,fie ea juridica s-au fizica. In teorie toti aven dreptate,in practica toti avem o graunta de vina,pe care vrem s-au nu vrem, ne-o asumam.Dat fiind orgoliul,majoritatea din noi,desi stim ca am gresit, nu ne asumam si preferam sa dam vina pe cel care nu a gresit spre a ne face sa ne simtim noi mai bine si pe el cel care nu a gresit sa se simt aiurea, tot noi care gresim avem pretentia acel om care nu nea gresit sa isi ceara iertare, prin aceasta situatie descriu perfect s-au aproape perfect injosirea, batjocura, lipsa de educatie si de a lasa de la noi. Sa nu uitam ca a fii om e intamplare si domn e o onoare, suntem simplii trecaturi in spatiu si timp.
4.Voi femeile va puteti proteja prin a lasa de la voi,a uita de orgoliu si de atitudinea de lasa-ma sa te las,de indiferenta si de aroganta. Nici un barbat nu se va lega de voi daca nu ia-ti dat de inteles ceva ce nu a fost posibil. Puteti supravietui stiind ca nu ii puteti evita pe barbati,prin ai imbuna prin felul vostru de a fii :comunicare,corectitudine,seriozitate,bunatate,a fii pozitiva,amabila, draguta si calda. Cum va comportati cu barbatii asa aveti si raspuns inapoi, de exemplu KARMA : bine faci, bine gasesti, rau faci, de rau ai parte si tot asa.
5. Simplu,fiti voi insiva,nu jigniti prin atitudine,prin fel de a fii,prin cuvinte, prin aroganta si indiferenta. Nu va puteti simtii inferioare in fata barbatului, pentru ca fiecare om este superior celuilalt prin ceva anume, fiecare din noi poate face chestii ce celalalt nu poate, de ex: femeia poate sa aduca pe lume prunci, ce barbatul nu poate, iar unul faracelallt ar fi imposibil.

| anonim_4396 explică (pentru Aditu94):

Ok! happy Dar aș fi vrut un răspuns mai general și fără a implica bărbatul și femeia dintr-o relație.

Întrebarea mea nu la asta se referea. happy Ci la faptul că de ce bărbații spre exemplu, pe cei pe care i-am întâlnit în trafic, ok, bărbăței cu care nu am o relație, nu mă interesează și nici nu știu cine sunt, vin cu o atitudine arogantă și-mi spun mie că nu aș fi o șoferiță bună, ultimul nene, barem mi-a și spus să mă las de șoferie happy iar când am făcut accident cu o fată, săraca chiar mi-a și spus că dacă nu era mașina firmei și nu era și prin leassing, ea nici nu se mai complica cu așa ceva, deoarece văzuse și ea că era foarte ușoară avaria și exact așa se și exprimase happy că ar fi reparat-o pe barba ei, dar fiind a firmei a trebuit să raporteze. happy Putea fi și asta doar o cacealma, ca să iasă ea cu imaginea ok happy m-am gândit și la asta happy dar comparând femei cu bărbați, eu la ce concluzie să ajung? happy
Femeia a avut compasiune și înțelegere în final, bărbățeii nu happy

| Aditu94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare om, duce cu el un gunoi,fiecare are tomberon dupa el/ea,cand se umple si da pe afara, ghici pe cine pica gunoiul lui, exact pe tine ca iai iesit in cale, fiecare om are o frustrare, o dezamagire cu care traiesti in viata, o nerealizare in viata..fiecare om reactioneaza aparte. femeile fiind cu nasul pe sus,majoritatea, ei bine de asta sunt barbatii asa, unii poate asa le e felul,.ca poate asa atrag ei pisicute, in sitautia ta, cu accidentul rutier, sa stii ca ai avut noroc dar si ghinion....mergi inainte, nu toti sunt la fel..fiecare om reactioneaza diferit, pentru ca tine la lucrul lui..de aia e bine cand esti la volan sa casti foarte bine ochii. femeile sunt o fire mai blajina, mai sufleteasca, mai sensibila....rar vezi o femeie sa fie cu madularul in gura..rar..dar barbatul..majoritatea barbatilor nu reactioneaza asa,depinde de la caz la caz,fii optimista,tot raul spre bine, mai gasesc si eu animale pe doua picioare in trafic, nu ai ce sa le faci, din om poti face animal, dar din animal om, e imposibil..traim intr-o jungla urbana..de aia e bine sa ai pe masina o camera auto sa surprinde situatia din trafic. Uneori socul produs intr-un accident poate face u om sa reactioneze diferit..sa planga, sa se sperie, sa aiba stari neplacute.s-au sa fie agresiv..depinde cum il prinzi, imi pare rau de situatia ta, sper ca pe viitor sa dai peste oameni cu carte.

| anonim_4396 explică (pentru Aditu94):

Mulțumesc! happy Chiar mă ajută aceste vorbe pline de compasiune și înțelegere, dar și sincere ca măcar să nu rămân înverșunată și să pot ierta. happy Tot ce ai spus aici, tind să-ți dau dreptate.
Și da, în prezent nu-mi permite situația ca să am o mașinuță mai bunicică, dar clar voi urma ca atunci când îmi iau una să aibă și camera de la bord.
Încă o dată mulțumesc! happy

| Aditu94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc de apreciere si sutinere in cele mentionate,insa tind sa iti spun ca nu ai nevoie de o alta masina mai "moderna". Poti sa faci rai din ce ai, anume,poti sa cumperi o navigatie auto cu camera de marsalier,pe care sa o montezi sa scapi de grijja,poti sa cumperi o camera auto de born,nu e scumpa,nu e greu de montat,nici eu nu imi permit una noua,o masina,dar fac rai din ce am si sunt foarte satisfacut de rezultate,pentru ca tot ce fac,fac cu dragoste,cu inima si pun suflet. Si obiectele pot fii insufletite,vrei s-au nu. Apropo, daca vre sa vorbim, sa ne cunoastem, exista si privat, daca nu te deranjeaza.

| RosaliaOriginala a răspuns:

1. Mie mi se par ca femeile sunt mai arogante, mai ales daca au ele mai multi bani decat tine

2. Din cauza ca e mai masculin posibil? Nu stiu

3. Cred ca din cauza diferentei de forta, totusi am observat ca in multe conflicte barbatul isi asuma vina chiar daca nu a gresit cu nimic

4. Cred ca exista grupuri de feministe independente pentru asta

5. Cred ca ar trebui sa fiti mai confidente?

Sper ca nu au fost enervante raspunsurile mele

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Iti raspund tie ca raspunsurile tale sunt mai interesante decat intrebarile initiale...
1. E de la caz la caz. Cred ca indiferent de sex, aroganta are de-a face mai mult cu fundamentul acelei persoane. Banii doar amplifica comportamentele de genul.
2. E o generalizare si asta. Foarte multi barbati doar PAR mai siguri, atita tot. La fel cum multe femei care par fragile si ezitante au de fapt obiective si principii foarte clare si se vor zbate uneori si zeci de ani pentru a le atinge/respecta.
3. Din nou, de la caz la caz. Si cred ca si aici e vorba in primul rind de APARENTE.
4. Insule. Comunitati gay. happy
5. WHO GIVES A FUDGE?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar ce au întrebările mele? happy Sunt strict observațiile și câte un gram din experiențele mele. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sunt superficiale si bazate pe prejudecati.

| FreddieM a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Eu sper ca da.rolling on the floor
Cheers