| heartrepuls a întrebat:

1. De ce formulele moleculare nu sunt suficiente pentru a caracteriza o substanță organică?
2. Care este cauza diversităţii mari a compuşilor organici?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| gratargratar a răspuns:

1. Pentru ca aceeasi substanta moleculara poate avea numerosi izomeri, ce pot fi structurali sau spatiali. Cu alte cuvinte, depinde cum se leaga un atom de altul, si respectiv ce pozitie ocupa in inteaga substanta. Daca ai o substanta cu Mg avand pozitie centrala, nu e acelasi lucru cu aceeasi substanta dpdv al formulei moleculare ce are Mg in pozitie periferica.

2. Aici nu sunt sigur la ce te referi. Dpdv eletrochimic, compusii organici difera datorita pozitionarii electronilor in jurul nucleului electropozitiv. Dpdv genetic, se pare ca materia organica s-a format datorita fuziunii nucleare a atomilor de He in stele. Aceasta a format in primul rand carbonul, apoi prin combinatii succesive materii organice mai complexe, precum metanul (CH4).

| Meme10Memu a răspuns (pentru gratargratar):

2. Materia de la simplu la complex, de la big bang la complex. De fapt nu a fost niciodata simplu. happy

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

1. Există mai multe substanțe cu aceași formulă (izotopi).
2. Temele se fac pe brainly

| Meme10Memu a răspuns:

2. Pentru ca Lui Dumnezeu ii place diversitatea.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

1.Deoarece ea are o multitudine de proprietăți chimice și fizice.
2. Datorită structurii chimice, izomerilor formați.