| Hurdea_Darius_2000 a întrebat:

1.La ce ajuta biologia de clasa a VIII-a?
2. Ce meserii poti urma cu ajutorul biologiei din a VIII-a?
3. De ce exista biologia de clasa a VIII-a?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ca sa nu mori prost.

| Catrice a răspuns:

Aia e introducerea la ecologia din clasa a 12-a. Din moment ce. tunci faci și genetica, la final se continuă cu ce ai învățat intra 8-a

| Ineys a răspuns:

E degeaba. Tot sistemu invatamant de 12 clase, generala+liceu e degeaba. Uneori si facultatile sunt degeaba. Daca targetu tau in viata e sa inveti practic pentru viitorul job, atunci singurul lucru unde poti invata asta e la job-ul respectiv in program de internship. Restu e apa de ploaie. Desigur ca iti trebuie diplome si chestii care se obtin prin scoala pentru a intra acolo si a ajunge la internship unde inveti cu adevarat ceva ce iti foloseste la locul de munca.

Pe de alta parte, daca inveti la scoala, liceu si facultate, o sa pari mai smecher decat unu care n-a invatat, pentru ca poti sa faci pe desteptu' cu el.

| Speranta12 a răspuns:

Cu materia din gimnaziua si liceu nu poti urma o meserie in biologie. Doar cu o postliceala sau o facultate facuta.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

1. Nu te ajuta mai cu nimic, poate doar sa capeți un pic de cultură generală, nu cred ca vei mai face ecologie in a 8 a
2. E impropriu spus ce meserie vei urma cu ajutorul biologiei din clasa a 8 a. Dacă te rezumi doar la ea efectiv nu ai ce meserie sa urmezi pentru ca nu obții o calificare pentru asa ceva, poate doar daca te duci la o facultate ce studiază știința. mediului si ecologia, poate abia atunci poti spune ca te vei face

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ca sa continui laughing) abia atunci poti spune ca te vei face ecologist, consilier ecolog, specialist în ecologie si multe altele.
3. Biologia din clasa a 8a exista pentru a avea mai multe oportunități in viata, ca oricare alta materie, care sunt facute pentru a te putea hotarat ce iti place sa faci si ce nu. De exemplu chimia e pusă în programa pentru cei carora le plac chimia, asa vor putea sa studieze la liceu sau facultate chimia pentru a putea deveni chimiști, si la fel cu celelalte materii

| SacuiuRobert926 a răspuns:

2. Sa devi profesor de biologie