| bluebios a întrebat:

1. Numiti un singur lucru bun/moral pe care l-au facut credinciosii si pe care ateii nu ar fi capabili sa-l faca.
2. Numiti un sigur lucru rau/imoral pe care l-au facut ateii si pe care credinciosii nu ar fi capabili sa-l faca.

Răspuns Câştigător
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Christopher Hitchens a zis asta.

39 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

1-Credinciosi prin tenacitatea lor ling mereu icoanele si mostele unor morti pe care-i numesc sfinti pentru a fi mereu curate.
2-Atei nu sunt capabili sa intretina icoanele si mostele sfintilor curate sa nu se depuna praful pe ele asa cum fac credinciosii lingandu-le.

| Hombre a răspuns:

@Wales, "Sunt și ateii foarte morali, dar cauza lor este greșită și asta nu-i scutește de judecata Lui Dumnezeu". Si iata ca degeaba esti moral ca tot la judecata ajungi daca nu pupi icoane, lingi niste moaste si bati matanii pana la delir. Mai eu cred ca voua va e frica sa traiti fara vrajeala dumnezeiasca in cap si cand va căcati multumiti Domnului ca v-a ajutat sa va scremeţi sa va iasa carnatul din cur. Pai unde e liberul arbitru pe care-l trambitati mai tovarasi?

| Hombre a răspuns:

@Wales,
in primul rand nu stiu daca esti barbat s-au femeie "Draga Hombre", daca esti barbat lasa-ma cu sclifoseli muieresti vrei sa ma simt travestit?
Vezi ca limbajul meu este chiar cumintel fata de limbajul unor muieri si minori de pe site si nu prin asta imi arat barbatia. Daca ai fi muiere te-as invita sa ti-o arat si in felul acesta ti-ar trece pofta sa comentezi limbajul meu si sa analizezi mai bine ce am spus ci nu cuvintele rusinoase care vai te-ai rosit tot/toata. Si să nu te mai f*ta grija de minori (are categoria lor "Adolescenti") de pe site ca are parinti sa-i educe si nu le stric eu educatia si tu le-o imbunatatesti, si nu mai traii cu impresia ca aici educi pe cineva, aiurea aducatia este o chestiune individuala ca religia pe care o probagi pe aci si functie decat te duce capul mestere. Crezi ca-ti i-a cineva in ceama tie s-au mie aici, never, fii realist/a, dar de unde, uita-i pentru o clipa ca ai capul vârât numai in biblie. Marea majoritate 99% din useri nu sunt aici pentru a se educa ci sa parda vremea cand nu are ce face iar minori de care faci caz nu aici a invatat sa injure si sa vorbeasca urat, aici se exprima asa ca de invatat a invatat in alta parte.

| EmaS a răspuns:

Pot sa fie oameni morali, si sa nu creada in existenta lui Dumnezeu, cum la fel de bine pot sa fie asa zisi crestini si sa faca lucruri imorale.Doar ca un om credincios are la baza principiile lui Dumnezeu si isi calauzeste viata dupa ele.El recunoaste in toate lucrurile suveranitatea lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Ardnaxur1961
Religia crestina nu instiga la violenta.Este o porunca sa nu ucizi.De-a lungul istoriei, multi oameni si-au ucis semenii ascunzandu-se sub umbra protectoare a religiei pe care au imbratisat-o, urmarind interesele lor.Biserica catolica(este o cacafonie permisa)a persecutat sute de ani credinciosi ai altor credinte. Daca nu treceai de partea ei, si faceai parte din alte culte religioase, erai acuzat de erezie sau vrajitorie.Astfel au fost omorati milioane de oameni nevinovati.Dar oare numai Biserica catolica a comis crime? Cati crestini nu au fost omorati pentru credinta lor? Oricum stai linistita, eu nu imbratisez religia catolica.Multi credinciosi au fost arsi pe rug pentru ca au fost considerati eretici.Probabil ca daca traiam pe atunci,eram si eu printre ei. Biblia spune sa nu ne inselam singuri.Cei ce fac astfel de lucruri(crime,adulter, hotii, etc)nu vor vedea Imparatia lui Dumnezeu.Nu toti care isi spun crestini, chiar sunt. Dupa roade ii veti cunoaste.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Punem pariu ca-ti gaseste Ema&Comp. o sumedenie de "minuni" super-explicate de cartea lor de capatai? Aia plina de incesturi, patricide, fratricide de zici ca-i prompterul stirilor de la ora 5. Ard de nerabdare sa vad raspunsurile!
Si, poate era mai bine sa fi spus tu "crestini" in loc de "credinciosi", asa incat sa incluzi pe toti cei care se declara adepti/practicanti ai unei religii, oricare ar fi ea.
Nu de alta, dar vor aparea controverse in privinta "minunilor" si mai ales a religiei de care apartin autorii.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Ema: Incearca sa deschizi o carte de istorie (ca nu-i Biblia singura carte pe lume) si sa vezi acolo cati "crestini", convinsi de "suveranitatea" lui D-zeu au ucis, au violat, au ars...in numele credintei si al acelui dumnezeu caruia i se inchinau si inainte si dupa. A naibii de buna calauza, ce sa spun!

| wales a răspuns:

Faptele ateului:

" Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea, închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide, pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu." Galateni 5:19-21.

Faptele creștinului practicant:

" Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia, blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege. Cei ce sunt ai lui Hristos Isus şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei." Galateni 5:22-24.

Sunt și ateii foarte morali, dar cauza lor este greșită și asta nu-i scutește de judecata Lui Dumnezeu.

Pentru ardnaxur1961,

Exemplul tău cu cărțile de istorie nu este tocmai corect. Orice om, fie el și creștin, dacă încalcă poruncile Lui Dumnezeu nu mai este în raport cu voia Lui. Acei oameni de care pomenești erau religioși nicidecum credincioși. Dacă te naști într-o țară creștină, asta nu înseamnă că automat devii creștin. Cineva dacă se naște într-o familie de medici, înseamnă că și el e medic? Bineînțeles că nu, ca să devii medic trebuie mai întâi să vrei asta și în urma alegerii luate trebuie să înveți că să devii medic. La fel se întâmplă cu orice om care vrea să devină creștin, iar dacă ai devenit creștin trebuie să respecți voia Lui Dumnezeu care nu are nimic în comun cu ce vrei tu să afirmi. Acei oameni de care vorbești îndeplineau voia lor nu voia Lui Dumnezeu, ap. Pavel numindu-i " oameni care au O FORMĂ DE EVLAVIE ", oameni prefăcuți, de astfel de oameni trebuie să te ferești:

"... având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceştia." 2 Tim 3:5.

| wales a răspuns:

Dragă chelstone,

Mă bucur că nu bei, nici eu nu beau. Dar nu asta am scos în evidență. În fața Lui Dumnezeu nu există păcate mari și mici, omul vrea să creadă asta, iar orice păcat nemărturisit duce la moarte " spirituală "
Tu ai mințit vreodată? Ți-ai mărturisit păcatul? Dar tu nu crezi în Dumnezeu, deci, nu consideri minciuna a fi un păcat, dar o greșeală? Ceva în sufletul tău spune că nu e bine să minți. Creștinii la care faci tu aluzie sunt doar cu numele, dar în adevăr sunt cei mai nenorociți dintre toți oamenii.

Dragă Hombre,

Dacă folosești un astfel de limbaj te crezi cumva mai bărbat sau ce vrei să demonstrezi? Incapacitatea de a purta un dialog civilizat? Dacă te crezi matur, nu uita că TPU este un site public vizitat și de minori, ce să învețe de la tine? Și ne mai mirăm de ce unii tineri nu mai poartă respectul cuvenit. Prin asta consideri tu libertate de alegere în exprimare și în fapte? În rest No Comment!

| wales a răspuns:

Dragă Hombre,

Ai probleme mari cu adaptarea, ești incorigibil. Ești foarte naiv dacă tu crezi că toți de pe TPU gândesc la fel ca tine, poate pe alții îi interesează, tu nu reprezinți majoritatea, tu te reprezinți doar pe tine, punctul tău de vedere și atât. La oraș se folosește cuvântul " dragă " atât la masculin cât și la feminin, ce-i drept la țară nu știu ce cred oamenii despre asta.

| danut a răspuns:

Se poate observa la cei mai multi o foarte mare neintelegere a principilor crestinismului.
1 toti suntem pacatosi, deci TOTI facem fapte rele si crestini si ateii.
2 toti sunt CREDINCIOSI si crestinii si ateii doar ca au alta credinta.
3 toate faptele bune facute de crestini sunt expresia lucrarii lui Dumnezeu in acestia, deci sunt fapte EXCLUSIV crestine.
4 si atei pot face fapte bune dar avand alt scop decat cel crestin.
In concluzie toti fac toate faptele rele dar toate faptele bune facute de crestini nu pot fi facute de atei deoarece cele facute de crestini sunt efectiv Faptele lui Dumnezeu, omul fiind DOAR unealta de executie.

| Gizăz a răspuns:

Gizăz dar frustrați sunt unii! Privind întrebarea, sunt de acord cu alexa și parțial cu Ema.

| Klepto a răspuns:

Stai asa ca ii ceva stricat la a doua intrebare, nea adorator de crestini.De ce a doua intrebare nu suna ceva de genul "Numiti un singur lucru rau/imoral pe care l-au facut crestinii si pe care ateii nu ar fi capabili sa-l faca" sau "Numiti un singur lucru bun/moral pe care l-au facut ateii si pe care credinciosii nu ar fi capabili sa-l faca."
Hai, treaca de la mine, da in atei, am eu fundul mare si amortizez orice lovitura(sa vezi ca si ateii isi iubesc aproapele).

1. Propaganda extrema este un lucru bun/moral pe care credinciosii(din punctul lor de vedere), nu prea merge nu? Poate acele adaposturi pentru cei nevoiasi, vorbele calde care le ofera non stop(chiar daca vrei sa le auzi sau nu).

2. Asta ii simpla, faptul ca nu cred in Merin de ceruri, ala care se plimba cu trasura lui trasa de ingerasi, ala care cand trage o besina sus in ceruri fulgera la noi.

"Numiti un singur lucru rau/imoral pe care l-au facut crestinii si pe care ateii nu ar fi capabili sa-l faca.

"Numiti un singur lucru bun/moral pe care l-au facut ateii si pe care credinciosii nu ar fi capabili sa-l faca."

Intrebari care raman valabile.

P.S./Off-topic A mai vazut cineva ca TPU se aproprie de 1.000.000 intrebari? Oare a fost deja intrebarea cu nr. 1 mil. deja? Tare as vrea sa vad care este intrebarea nr. 1 mil.

| thealchemist a răspuns:

1. sa inteleaga binele.
2. sa se creada Dumnezeu.

| Necrophagist a răspuns:

Bah da Amstrong de care-o fost c-am uitat

| Necrophagist a răspuns:

Ce rataţi voi cel mai mult este că asumarea teismului nu presupune obligatoriu şi urmarea unei strategii umane care prin natura sa poate da gres.

| miradoniz a răspuns:

Ai tu o chestie cu întrebările ilogice,am observat dejahee hee pai,depinde evident cui dai numele de credincioși; sau de atei; sau mai bine zis-vorbești despre cei care se autointitulează credincioși sau atei? Tu ești conștient ca Diavolul tot Dumnezeu își zice,da? și tu poți spune, sau crede cu adevărat, ca ești un geniu-mai rămâne sa o demonstrezi.Deci credincioșii sunt cei care iubesc, respecta, uneori suferă pentru ceilalți.Ateul,care neaga existenta Creatorului, este cel care considera ca a face pe altul sa sufere poate fi considerat "bine". Toți suntem atei uneorihee hee

| miradoniz a răspuns:

@bluebioshee hee nu mi-ai răspunshee hee Nu e grav, dar odată când nu vei avea nimic de făcut și te plictisești sa vorbești singur, sau numai cu cei care te aplaudahee hee (nu pierd speranța ca s-o întâmpla și asa ceva!)hee hee încearcă sa citești Kant "Critica rațiunii pure"(e"Biblia"moralei)hee hee nu te lăsa impresionat pentru ca vorbește de curaj și inteligentahee hee fiecare folosește ce îi convine.De aia a fost utilizata ca baza de naziști,comuniști, ca și de capitaliștihee hee moralitatea are avantajul de a fi confortabila. Dumnezeu, nuhee hee El e viu.

| miradoniz a răspuns:

@bluebioshee hee de-abia acum am văzut răspunsul tău:mulțumesc; o sa încerc sa îți explic:cum spunea cineva, existenta lui Dumnezeu e o întrebare umana-Dumnezeu nu se va întreba niciodată asa ceva. Vreau sa spun ca în doua sisteme de gândire diferite, aceleași noțiuni au valori diferite:cuvintele nu sunt niciodată mai mult decât simbole ale conceptelor.Aceleași cuvinte:atei, credincioși.Pentru tine au sensul "clasic, cel mai exact".Am încercat sa îți explic ce sens au pentru mine.Viziunea noastră de lume ne limitează vrem, nu vrem.Maximul posibilităților este atins când înțelegi conceptul celuilalt.Dar a înțelege e diferit de a accepta.

| chelstone a răspuns:

Wales:
betiile, vrajbile, certurile, maniile, crime, sunt facute si de crestini, ateii nu-s caracterizati astfel, afla ca sunt ateu si nu beau, nu invrajbesc pe nimeni, crime n-am facut. Eu cred ca toata lumea s-a ceretat, corelat cu ce ai spus tu ve-ti merge cu totii in iad.

| Kosuchin a răspuns:

1. si 2. Nu exista.Toti au puterea sa faca ce vor. #_#

| SatanaInIzmene a răspuns:

Prin ce mecanisme ai ajuns tu la concluzia ca ateii sunt capabili sa faca lucruri rele, neparat? Hai sa-ti spun eu ce-au facut ¨credinciosii¨ de-a lungul timpului.

1.Au provocat ( cu buna stiinta/involuntar ) moartea a milioane de oameni.
2.Au tinut planeta in nestiinta timp de secole ( vezi Evul Mediu, Inchizitia etc )
3.Au format grupari si grupulete care altereaza societatea, individualismul si chiar propriile concepte.
4. Distrug singura carte care contine acelasi mesaj pentru toata lumea : Biblia. Orice nebun care citeste, vine neaparat cu o interpretare personala si inviolabila ( sa nu zic irefutabila )

Si lista poate continua la nesfarsit.Ateii ce au facut rau?

| bluebios explică:

OK am vazut ca foate multi dintre voi printre care Ema&Comp au spus ca nu sunt lucruri morale/imorale pe care credinciosii sa le faca si atei nu sau invers. Deci asta insemna ca sursa moralitatii la omenii este alta decat religia. Insemna ca in noi este altceva, cum ar fi emptatia si dorinta de a trai intr-o sociatate stabila, care ne face sa fim morali.

| bluebios explică:

@SparklingAngel Am o varsta la care nu mai cred in basme (spre deosebire de altii). Ca sa fii satanist trebuie mai intai sa fii crestin. Satan/Lucifer este un personaj personaj biblic. Alte personaje biblice mai sunt dragonii, vrajitoarele, uriasii, chiromatii, unicornii. Tu ce varsta ai daca inca mai crezi in toate astea?

| bluebios explică:

@SatanaInIzmene Exact chestia asta vreau o sa demonstrez si eu.

| bluebios explică:

@VladStroian Bravo! Da intr-adevar de la Hitchens m-am inspirat.

| bluebios explică:

Pai bai d2ny nu cumva in Biblie se pomeneste de Satana, daca nu crezi in Biblie cum poti fi satanist?

| bluebios explică:

@georgiana Am folostit termenii de credinciori si atei in sensul lor clasic fara nici o alta filozofie in plus mai exact: ateu, persona care nu apartine nici unei religii si credicios apartenent al unei religii oricare ar fi ea. Ce ti se pare ilogic la intrebarea mea?

| Zenithf a răspuns:

Citeste epistola lui Pavel catre romani, in special la capitolul 2, dau aici citat versetele 9 si 10:
"Necaz şi strîmtorare va veni peste orice suflet omenesc care face răul: întîi peste Iudeu, apoi peste Grec.
Slavă, cinste şi pace va veni însă peste oricine face binele: întîi peste Iudeu, apoi peste Grec."
Si inlocuieste acum cuvintele iudeu cu credincios si grec cu ateu si vezi ce rezulta.
Acuma, stiu ca nu este exact raspunsul la intrebarea ta, dar folosind logica putem trage concluzia din aceasta epistola ca nici credinciosul nici ateul nu este "scutit" sa faca anumite lucruri.