| RAY a întrebat:

A gandi sau a vorbi cu tine insuti sunt sinonime sau diferite? Care e diferenta?

Din dex nu mi-am dat seama, am cautat si pe google am gasit asta, tot nu m-a lamurit https://www.quora.com/Is-thinking-the-same-as-talking-to -yourself

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Mead zice ca a vorbi inseamna sa faci gesturi semnificative catre altii. Gest semnificativ e un comportament care cere un anumit raspuns comportamental de la altii. A gandi inseamna a face gesturi semnificative catre tine insuti.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cat timp nu e vorba d eun caz patologic, gandirea nu exista in absenta limbajului intern. In momentul in care gandesti ceva, chiar si daca faci o ecuatie simpla limbajul intern "vocalizeaza" rezolvarea.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Pls un rezumat

| RAY explică (pentru doctorandus):

Desi eu cand vorbesc cu mine gandesc de fapt

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Mead zice ca a vorbi inseamna sa faci gesturi semnificative catre altii. Gest semnificativ e un comportament care cere un anumit raspuns comportamental de la altii. A gandi inseamna a face gesturi semnificative catre tine insuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gândurile pot fi inconstiente/constiente, cand vorbesti o faci constient.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbesc de a vorbi, iar ceea ce se intampla la nivel subconstient nu poti stii, tu stii doar ce se intampla la nivel constient