| Hăgiul a întrebat:

A-i spune cuiva ca interpreteaza (canta) fals inseamna ca foloseste tehnica "falsetto" sau ca este pe langa muzica?
Cred ca multi au luat aceasta notiune si au impementat-o in limbajul lor, fara macar a se gandi ca poate inseamna altceva (sau nu?).

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

De ce sa-i spui in fata ca o arde fals? Il intrebi prima data daca-i place muzica si daca raspunde afirmativ abia atunci intrebi de ce o falsifica.Si ca sa nu se simta jignit ii faci complimentul ca el cinta bine dar se aude prost.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Inseamna SI sa falsezi (asta in afara de ce a explicat Kron, termenul vine din italiana ), lucru pe care banuiesc ca l-ai facut la auditia aia la care intrebai acu' doua zile ce sa canti.

| FollowTheLight a răspuns:

Ii spui ca nu are ureche muzicala si atat.
Poate voce are, nu contest.
Dar ureche...
Aaaa, si inca ceva, unii canta prost, altii si mai prost.
Unii isi mai revin altii nu.
Si nu cred ca cine canta fals foloseste vreo tehnica.Pur si simplu nu pot atinge anumite note si le iau pe langa cum ai zis.

| CandyTetris a răspuns:

Daca canta fals inseamna ca trage de melodie in toate partile de nu o mai recunoaste nimeni, adica falseaza si are ureche muzicala 0. Falsetto e complet alta treaba(e o tehnica) si nu prea le iasa alora fara ureche muzicala.Hope I helped.happy

| KriSSu09 a răspuns:

Daca ii spui cuiva ca el canta fals inseama ca nu canta bine! Mie mi s-a spus asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenul "falsetto" inseamna (fara doar si poate) "in afara registrului". Daca tin bine minte, asta inseamna sa interpretezi mai sus (sau mai jos), cu cel putin o octava.
Cine foloseste acest termen, care vizeaza strict registrul de interpretare, pentru a indica unui interpret faptul ca falseaza, este total pe langa muzica.