| RAY a întrebat:

A pasit sau nu omul pe luna?
am vazut ambele argumente pro si contra nu stiu ce sa cred,pe o parte as crede ca da din moment ce rusia nu a negat si cum se face nimeni din cei implicati nu au negat vreodata,dar pe cealalta parte nu inteleg de ce nu se mai trimite macar o nava acolo sau macar un robot care sa dovdeasca, mai ales ca astronomul Neil Armstrong a afirmat ca tia uitat aparatul foto acolo, si s-ar dovedi si gata, inteleg ca numai sunt banii dar de ce nu trimite alta tara o nava sau macar un robot? cica telescopele nu pot vedea acei pasi dar vad galaxii indepartate

Răspuns Câştigător
| Daniel9988 a răspuns:

Este ca si cum ai spuca ca acum 100 de ani oamenii se uitau la televizor, dar noi in 2017 nu o putem face.

56 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

NU categoric NU! Filmele au fost fabricate. Nuse poate trece de centura de radiatie. Luna NU are atmosfera, de ce drapelul flutura? Pentru a proteja o pelicula pe baza de argin ca fotografia digitala nu exista, trebuie o captuseal de 8m De ce sunt doua umbre pe poze? De ce nu s-a vazut nicun firicel de praf cand racheta a alunizat/ Totul a fost o CACIALMA

| minrest a răspuns:

De ce nu se mai trimit nave? Pentru ca s-a invatat tot ce a trebuit din asta, s-a adus o tona de roca lunara, care ajunge pentru toate institutele din lume (a cumparatsi tara noastra un kg), si nu mai merita efortul. De ce nu trimite alta tara? Lumea nu stie, dar nimeni nu se apropie macar de SUA, as ca pentru alta tara ar fi un efort prea mare. Sa se dovedeasca? Nu mai e nevoie, s-a dovedit deja. Cei ce afirma ca omul nu a pasit pe luna nu pot fi convinsi, vor spune ca nu a pasit nici a doua oara.

| RAY explică (pentru minrest):

Sa adus o tona apoi pauza, nu cred ca luna nu reprezinta un interes, s-ar putea face stati spatiale acolo, calatori spatiale, cine nu ar da banii sa mearga pe luna? plus ca exista dovezi ca sunt minerale acolo, china se apropie de usa

| minrest a răspuns (pentru RAY):

De mai mult nu e nevoie. Statii si calatorii se vor face, cand vor renta, iar minereurile s-ar putea sa nu renteze niciodata, la pretul transportului. Ma bucur pentru China ca se apropie de SUA, dar mai dureaza.

| RAY explică (pentru minrest):

Wow abia astept sa se faca,momentan pauza nu se face nimic,ciudat e ca insati usa se pregateste de anii intregi sa zboare spre luna, cum naiba azi, in fine cand o sa vad o sa cred, omul e in stare de orice, eu nu cred in oamenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu echipament potrivit poți îndrepta un laser spre lună și se va întoarce deoarece astronauții au lăsat un reflectorizant

Și sincer *pune pălăria din folie de aluminiu pe cap*, eu nu cred că am ajuns doar pe Lună.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Acel reflectorizant putea fi lasat de un robot

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ah, bună asta laughing, nu am făcut diferența între "a pășit omul" și "s-a pășit"

| 393Dan a răspuns (pentru RAY):

Ok, chiar si daca a ajuns racheta pe Marte, si astronautii fac video-uri live de pe orbita, atunci cred ca-i logic ca n-ar fi asa complicat sa ajunga pe luna, ca ea-i aproape.

| RAY explică (pentru 393Dan):

Oamenii nu au ajuns pe marte, abia au zburat spre univers cand ups avem o problema ne intoarcem acasa unde nu stim

| RAY explică (pentru 393Dan):

Din pacate usa a uitat cum sa ajunga pe luna, spui tu ca e usor sa ajungi acoolo, ciudat ca astia se pregatesc pentru 2030, Presedintele SUA face un anunt istoric: Vom trimite oameni pe Marte pana in 2030 ..stai putin 2030 aloooooooo cum naiba, adica tu acum o suta de anii faceai calatori zilnice si acum faci in 2030

| 393Dan a răspuns (pentru RAY):

Tu singur ai zis ca au trimis roboti pe Marte, ce-i incurca sa trimita o racheta pe luna? de ce sa falsifice aterizarea pe luna daca au tehnologia sa ajunga pe luna. Plus nu poti zice ca oameni in cosmos nu pot trimite, pentru ca sunt video-uri live cu astronauti pe orbita. 1+1 face 2

| RAY explică (pentru 393Dan):

Orbita pamantului da eu vb de orbita lui marte, repet eu nu sunt convins de nici o parte

| 393Dan a răspuns (pentru RAY):

Tu ai pus intrebarea de luna. De ea si-ti spun, ca daca avem tehnologia sa trimitem rachete pe Marte, si pe orbita cu oameni, e logic ca si pe luna ar putea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai mai intrebat daca refuzi orice explicatie? Doar ca sa te mai certi cu cineva, sau?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu refuz nici o explicatie, am afirmat ca nu stiu, dar ca cei care spun ca nu am fost folosesc acest argument, eu nu am afirmat nimic, libera exprimare nu inseamna cearta https://www.youtube.com/watch?v=79p2kzeN0tQ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| 393Dan a răspuns:

Nu numai ca au zburat de mai multe ori pe luna dupa aceea, dar acum si unele companii private investesc in rachete pentru expeditii pe luna. Ma uitasem un video recent ca au gasit combustibil de tipul ca petrolul pe luna. Si ca in viitor vor incepe sa extraga acel combustibil si de pe luna.
Plus ca n-ar trebui sa fie nici un dubiu ca oamenii au calcat pe luna, pentru ca am calcat pe Marte deja - trimit fotografii de pe Marte, online gasesti o multime.

| RAY explică (pentru 393Dan):

Roboti au fost pe marte nu oamenii

| anonim_4396 a răspuns (pentru 393Dan):

Mă tu în ce an ești?

| Daniel9988 a răspuns:

Daca Armstrong chiar si-a uitat aparatul foto acolo, iti garantez eu ca acum este pulbere stelara.Cand Acest Armstrong a fost intrebat daca de pe Luna se vad stelele, acesta s-a gandit cateva secunde si a raspuns:,, Nu-mi amintesc sa fi vazut vreo stea... Cerul era negru''. Aici a facut 2 erori:
-de pe luna se vad stelele,chiar mai bine decat de pe pamant
-cerul pe luna este maroniu, in niciun caz negru.
Mai mult, colegul sau insotitor era foarte tensionat si se balbaia, se contrazicea, spunea ca nu mai retine etc.

Omul a pasit pe luna, dar nu cred ca cei care au facut-o au fost chiar ei.

| Kogaion a răspuns (pentru Daniel9988):

Acum, daca e sa o tinem pe teorii, sincer si eu cred asta, pentru ca am vazut o stire cum ca cei care au pasit pe luna au fost atacati, deci probabil a trebuit sa scoata pe cineva in fata. Ma rog, sunt multe lucruri pe care nu le vom afla prea curand.

| Kogaion a răspuns (pentru Daniel9988):

Stiu acest documentar, si oricum, cand am auzit ca astazi nu se mai poate efectua o astfel de expeditie, mi-a fost clar ca nici atunci nu a fost posibila.

| Kogaion a răspuns (pentru Daniel9988):

Cam asa ceva laughing

| Daniel9988 a răspuns (pentru Kogaion):

Este ca si cum ai spuca ca acum 100 de ani oamenii se uitau la televizor, dar noi in 2017 nu o putem face.

| OnePiece a răspuns:

Hai sa spunem ca deocamdata avem probleme mai importante decat sa exploram spatiul.

| LittleBugsBunny a răspuns:

In primul rand ce sens ar avea? Vorba aia eu stiu adevarul de ce mi-ar pasa ce spune lumea?

Asadar, SUA stie ce s-a intamplat si sincer daca acum avem tehnologia de a vedea galaxii indepartate si de a construi o statie spatiala care sa fie functionala atata timp cred ca a fost si tehnologia care sa permita aselenizarea.

In al doilea rand, nu vor trimite roboti pentru ca lansarea unui robot costa bani ( de la combustibilul rachetei pana la robotul propriu zis si tot ce e la mijloc) deci care ar fi interesul? sa fie confirmate sau infirmate niste teorii sau fapte? Oamenii de stiinta nu vor irosi resursele cercetarilor pe chestia asta. Va ajunge ceva pe luna cand e ceva de observat/cercetat la luna pana atunci nu are niciun sens sa consumi resursele aiurea ( si vorbim de multe resurse)

In al treilea rand, si telescoapele nu se manevreaza chiar atat de usor si alea au o traiectorie si un scop bine definit, nu e ca si cum spun ca invart un pahar pe masa e foarte minutios si e multa munca la mijloc pentru a schimba punctul de vedere al unui telescop spatial sau chiar un telescop de pe pamant cu o raza de actiune mai mare. Deci concluzia e ca oamenii seriosi nu se impiedica de aceasta mica chestiune daca omul a fost sau nu pe luna pentru ca au alte chestii de cercetat

| RAY explică (pentru LittleBugsBunny):

Cum de azi nici o natiune de pe glob nu poate ajunge pe luna?

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru RAY):

Poate ajunge laughing dar nu au niciun interes sa faca chestia asta.

| RAY explică (pentru LittleBugsBunny):

Hai sa fim seriosi cum sa nu fie un interes in a ajunge acolo ar fi o mandrie pentru acel popor

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru RAY):

A fost o mandrie pentru americani cand au ajuns primii, acum nu mai e pentru nimeni. Luna nu mai intereseaza pe nimeni. In plus, oamenii au cam inceput sa lase chestia asta cu mandria nationala de aceea, pe statia spatiala internationala sunt oameni de toate nationalitatile tocmai pentru ca putem invata unii de la altii.

| RAY explică (pentru LittleBugsBunny):

Nu cred ca numai intereseaza pe nimeni sunt foarte multe lucruri care le poti face acolo

| Daniel9988 a răspuns (pentru RAY):

Mandria costa.In cazul asta chiar bani gheata, dar ce pretentii sa mai ai cand de-abia isi hranesc populatia.Cu banii de pe o calatorie spre luna si-ar acoperi datoriile pe 4 ani.Plus ca nu peste tot sunt baze spatiale.Sa nu crezi ca o nava spatiala se lanseaza de pe ogor la bunica.Asemenea baze sunt doar in Nordul si Centrul SUA, Centrul si Estul Asiei, iar Europa si Australia nici nu cred ca au asa ceva...Si daca ar avea, la ce folos?

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru RAY):

Cum ar fi selfie cu steagul american, de adus aparatul foto a lui armstrong, de fotografiat primii pasi pe luna, de adunat roci si praf ( ceea ce s-a facut deja) de fotografiat pamantul rotund( ceea ce s-a facut deja in orice ipostaza posibila) si sincer nu spun ca nu e frumos sa faci toate chestiile astea, dar nu e util laughing

| RAY explică (pentru LittleBugsBunny):

Sa se faca o noua calatorie spre luna si gata

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru RAY):

Daca finantezi tu chestia asta doar sa dovedesti ca o teorie a consipratiei e reala sau nu se va face, daca nu ei bine... te consolezi cu ideea laughing imi pare rau oamenii sunt rationali de obicei

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Nu exista interes in afara de cel stiintific pentru a merge pe luna, si acel interes e perfect satisfacut in momentul asta de roboti, rovere si sonde trimise acolo fara echipaj uman. Calatoria cu echipaj uman e extrem de scumpa si extrem de riscanta (1 din vreo 10 rachete care se lanseaza explodeaza ori la lansare ori putin dupa lansare), iti dai seama ca trebuie mult mai multe echipamente si lucruri trimise daca merge si un om, de la mancare si apa, la loc in nava pentru deseuri, loc de dormit si restul, toate astea adauga la greutatea navei, si asta ridica costurile enorm, in plus trebuie provizii si pentru intoarcere, deci aproape tot ce se pune in plus se pune x2. De minerale, chiar daca exista sunt imposibil de exploatat in momentul asta si investitia ar depasi cu mult valoarea materialelor aduse de acolo, asa ca e inutil sa construiesti si sa trimiti materiale si intrumente pentru "minerit" pe luna in valoare de 100.000.000 de dolari si sa aduci inapoi aur sau stiu eu ce in valoare de 5.000.000 (si asta e enorm) iti trebuie o gramada de lucruri pentru minerit acolo, de la ceva cu care sapi pana la instrumente care separa materialul pe care il vrei tu de restul. Ar trebui sa fie trimise zeci de nave doar pentru operatiunea asta. Costurile ar fi mult mai mari decat am scris eu acolo, dar am dat doar un exemplu. Si iti dai seama ca fiecare transport ar fi: o nava care merge pana acolo si se intoarce incarcata. Un drum pana acolo e foarte scump chiar si daca se foloseste o nava gata construita, pui doar pretul combustibilului si ar trebui sa aduci o gramada de material ca sa-ti scoti doar "parleala"...

Si da, s-a ajuns pe luna. Daca nu crezi, asa cum cineva a spus mai sus, poti sa-ti cumperi un telescop foarte performant si o sa reusesti sa vezi resturile care au ramas acolo de la fiecare aselenizare. Se poate ajunge si acum insa nu exista interes pentru asta, calatorii pentru "turisti" nu o sa se faca in secolul urmator pentru ca inca e extrem de scump si riscant sa ajungi acolo. Si trebuie antrenament si pregatire de cativa ani inainte, nu e ca mersul cu autobuzul.

| RAY explică (pentru LittleBugsBunny):

Eu n-am spus ca nu cred si ca nu stiu

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Cica nu se poate vedea urmele cu telescopul

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Man vorbim de toata planeta asta, nu ar putea 7 miliarde de persoane sutine investitia aia sa fim seriosi, in 69 cat avea usa pib ul mai mare ca china de azi? s-ar putea face banii la greu cu luna desi faza cu nu sunt interse cade, imi spui ca nu o sa se face dar atunci s-a facut foarte multe intr-un timp scurt

| Kogaion a răspuns (pentru RAY):

Hai sa fim seriosi, Americanii au mintit toata istoria lor, de ce i-am crede pe acest subiect, poate cel mai controversat? Ma rog, nu mai vreau sa intru in alte certuri inutile, oricum fiecare ramane cu parerea lui.

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

S-au facut din cauza razboiului rece, de cand s-a inceiat nu a mai pasit nimeni pe luna.

Ce rost ar avea? Doar sa se demoleze o teorie a conspiratiei si sa se mai faca niste poze? Oamenii nu ar face mai mult decat reuseste sa faca un robot. Nu mai bine faci altceva cu banii aia daca tot reusesti sa-i aduni de la oameni?

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

De ce alti nu pot ajunge pe luna? statia europeana spatiala de ce nu poate? care bogat nu ar plati sa ajunga pe luna? usa si asa arunca miliarde de dolari pe armament, totusi ramane intrebarea de ce nu exista dovezi cu acei pasi sau cu ceva, china a trimis un robot spre luna supriza nu a fotografiat acei pasi sau acel steag, asta e ca Anglia cand a descoperit Australia e am descoperit gata plecam acasa sau Anglia cand a descoperit america de nord, sa fim seriosi de unde stim ca nu exista ceva de valoare acolo?

| RAY explică (pentru Kogaion):

Cam ai dreptate, ipocriti ca astia mai rar, ciudat cand au trimis echipaj uman spre marte nu sa reusit, cum naiba de nu a trimis un echipaj uman spre alta planeta care sa reuseasca sa ajunga acolo? sunt multe intrebari, posibil ca sa fi ajuns acolo dar mai tarziu

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Pot ajunge pe luna insa ti-am zis ca nu merita investitia. Bogatii aia ar trebui sa-si dedice cel putin un an de viata pentru antrenamente, ti-am zis, nu e asa usor, nu e suficient sa ai bani. Nu stiu ce robot au trimis, insa steagul in momentul asta e alb, inalbit de soare iar urma de pas, s-ar putea sa nu sa mai fie acolo.

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Personal nu cred ca acest argument afirma ca da am fost pe luna 100%, poate ca am fost dar nu cu echipaj uman sau poate ca am fost si cu echipaj uman dar s-a intamplat ceva de numai vrem sa mergem acolo, cine stie adevarul, dar cred ca china va merge in curand acolo

| CuriousStuff a răspuns (pentru RAY):

Mie mi se pare un argument foarte bun. Tu de ce nu te duci in Polonia cel putin o data pe an? Pentru ca nu ai ce sa faci acolo. La fel si cu luna, de ce sa mearga daca nu au niciun interes. Dar fiecare are dreptul sa creada ce vrea. happy

| RAY explică (pentru CuriousStuff):

Dar daca as fi mers de atatea ori cat au mers astia sigur as merge plus ca de pe luna se pot vedea stelele mai bine plus multe alte lucruri, de ce englezi au avut interes sa mai viziteze Australia dupa ce au ajuns acolo? de ce uni isi risca viata sa ajunga in varful everestului? nu cred ca nu exista interes, orice om de pe planeta tiar dori sa mearga pe luna iar un bogatas sar antrena si doi anii pentru asta te asigur de asta, ciudat ca usa a avut banii sa trimita atatea nave atunci si acum numai au banii ciudat, de ce uni au interes pentru antartica? pentru sahara? pentru pesteri?

| Sociopatul a răspuns:

Eu cred ca ei sunt mai interesati de planete posibil locuibile care nu se afla in orizontul nostru local, cum nu ar fi luna ( satelit ''natural''-sunt teorii despre luna pe care as vrea sa le cautati)!

| QzEcH a răspuns:

Hai sa-ti spun care-i faza cu luna:
Luna este responsabila de oceane mari etc. Daca luna ar iesi de pe
orbita ei, marile ar putea sa scape de sub control si sa se formeze tsunamiuri foarte mari, vulcanele vor erupe si cutremurele vor fi mai dese si mai mari.
Daca toti incep sa ia suvenire de pe luna (ex:roci lunare) sau chiar sa mineze luna, aceasta nu va mai avea acelasi camp gravitational si asa ea se poate indeparta de pamant sau chiar sa vina spre pamant.
Sper ca m-ai inteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru QzEcH):

În cazul acesta, putem, la rândul nostru să depozităm gunoaie pe lună. Luna la rândul ei nu e de pluș, s-a aproximat să aibă o paisprezecime din masa pământului.

| QzEcH a răspuns:

Intreaba-i p-aia de la NASA.

| ghhfchhhh a răspuns:

Au pasit oamenii pe luna

| xPandorax a răspuns:

Personal, eu cred că nu. Aselenizarea a avut loc într-o perioadă în care tehnologia nu era chiar atât de avansată, încât să arate fiecare detaliu. Putea fi ușor falsificată. Aici mă refer la transmiterea în direct ce a avut loc atunci. Dacă iei câteva poze făcute din spațiu, o să vezi că toate sunt falsificate. E un documentar pe Youtube care explică cum ar fi putut fi falsificată aselenizarea într-un studio de înregistrări. Marea greșeală pe care au comis-o a fost că steagul pus pe lună a fluturat. Pe lună nu există curent/vânt.

Neil refuză de câțiva ani să fie intervievat și ocolește mereu întrebarea cu „Chiar s-a ajuns pe lună?". Teoria mea este că nu se mai fac „aselenizări" pentru că tehnologia a avansat și că ar fi ușor de identificat un fals. Nu știu să-ți explic dintr-un punct de vedere mai profesionist, dar s-au făcut experimente care atestă că nu s-a trecut de învelișul pământului către spațiu.

| Postica_Dan_1998 a răspuns:

Cine are Lenovo și laptop de Lenovo eu am cica (=