| Joker92 a întrebat:

A-ti avut pana acum Dejavou? ce explicatie logica aveti?

Răspuns Câştigător
| deea221 a răspuns:

Am facut curand un referat despre aceste senaztii la o ora deschisa, bineinteles ca parerile sunt impartite, unii cred ca aceste senzatii provin dintr-o viata anterioara, uni ca sunt produs al subconstientului, alti ca exista universuri paralele cu care noi interactionam pe rând sau simultan, alti spun ca ca senzatia de déjà vu sa nu este reala, autentica, ci indusa de unele informatii, descrieri, imagini la care am avut acces la un moment dat
altii spun ca sunt amintiri din viitor,
parerea mea:
creierul nostru este invadat zilnic de milioane de informatii care raman undeva in subconstient, o singura privire aruncata intr-un anumit loc stocheaza foarte multe informatii(detalii, fete ale oamenilor, cladiri, s.a.m.d pe care subconstientul le pune cap la cap si intr-o experienta asemanatoare, ni le rada), deci sunt un produs al subconstientului, desi senzatiile de deja vu apar pe toata durata vietii varstele critice sunt cele cuprinse in intervalul
15 - 19 ani -reactia creierului in fata unor experiente noi si intense pe care subiectul nu le-a mai trait,
35-40- criza varstei mijlocii.

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Singura explicatie este ca nu am explicatie si nici n-o caut.Doar incerc s-o traiesc.Seara buna.

| NoChanceForUs a răspuns:

Singura explicație logică pe care-o văd pentru dejavu-uri e că într-o viață anterioară am fost călător în timp și am trăit ceea ce trăiesc acum. Fair enough.cool

| Holocaust a răspuns:

Da,am avut.De câteva ori, chiar. Explicaţie logică? N-am căutat, şi nici nu prea mă interesează.

| pcris a răspuns:

Mai toti cred ca au avut. Si eu spre exemplu de multe ori.
Probabil este ceva coincidenta... a realitatii cu asteptarile gandite de tine. Greu de explicat mai ales cand asteptarea se succede in timp chiar imediat inainte de intamplarea fizica ce tocmai ai vazut-o cu ochii mintii.

| MâţulMov a răspuns:

Da fiindca eu in fiecare dimineata fac acelasi lucru.
Ma trezesc, ma schimb, ii dau de mancare papagalului, aprind calculatorul, mananc, stau pe net.

| TM6524 a răspuns:

Da, desigur ca am avut. Deja-vu-ul nu poate fi explicat logic decat prin faptul ca in subconstient avem ceva asemanator. In subconsitent nu sunt pastrate informatii clare, exacte si creierul se poate insela. Singura explicatie alternativa ar putea fi ca exista "Zeul deja-vu"rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| keissy a răspuns:

Da am avut de cateva ori senzatia ca am mai fost intr-un loc in care n-am fost de fapt niciodata.de multe ori visezi ca esti intr-un loc, iar apoi in viitor esti acolo.multi cred ca ai fost in acel loc in alta viata, sau poate seamana cu ceva cunoscut, vizitat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut, dar a trebuit sa-l vand pentru ca nu-l puteam inmatricula big grin

| Roar a răspuns:

Da, am avut senzatia ca, vad, aud sau simt un lucru din nou. E ciudata senzatia.

| iulian92 a răspuns:

Coincidente?