Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Aceasta este prima compunere pe care o voi publica si vreau pareri! Criticati orice si sa imi spuneti daca e bine ce am scris avand in vedere ca am doar 13 ani!

Sensul Vietii

Multi oameni se intreaba adesea : "Cine sunt eu?", "Ce rost am?", "Viata mea e in zadar?".
Tu esti stapanul proprii tale vieti, dar, aceasta viata ce rost are?
Fiecare dintr-e noi contribuim mai mult sau mai putin, la dezvoltarea societatii umane. Daca te gandesti ca esti infim, nu e asa! Felul tau de a traii, adecteaza societatea! Te comporti neadecvat, adresezi injurii, altii iti vor urma exemplul! Te intrebi" Cine? ", ei bine ce spui de copiii tai!? Nu ai copii? ce spui de oamenii, usor de manipulat, din jurul tau? Te comporti adecvat? Foarte bine, continua! Tu esti cel, care contribuie in mod pozitiv, in dezvoltarea societatii umane!
Sunt 6 tipuri de contribuabili:
-constient;
-inconstient;
-negativ;
-pozitiv;
-contribuie mai putin;
-contribuie mai mult.
Tu, eu, noi avem fiecare cate 3 tipuri:
Ex:
- contribui mai mult, in mod negativ dar inconstient;
-contribuie mai putin, in mod pozitiv dar constient.
Acum vine intrebarea: " Tu, ce tipuri deti?"
Cu totii, vrem o societate perfecta, o lume plina de bucurii, o lume noua! Dar, nu facem nimic ca sa o schimbam! Nu incerca, sa schimbi lumea, ci mai intai schimba-te pe tine! Transforma-te, din personaj negativ in pozitiv, nu din pozitiv in negativ. Incearca sa te schimbi, si lumea, odata cu tine se va schimba. Esti imprevizibil, te gandesti: " Cum?"
Ei bine, sunt 3 pasi:
Gand ( Dorinta) - Actiune- Rezultat
In lipsa unui pas, ciclul nu poate fi indeplinit!
In Societatea Umana EXISTA 2 TIPURI DE PERSONAJE:
-RAUFACATORI
Raufacatorii, sunt cei care se comporta neadecvat, adreseaza injurii. Asemenea personaje, in umila mea parere, nu contribuie deloc in dezvoltarea societatii umane. Ei sunt folositori doar in coclul de reproducere, necesar continuarii existentei si vietuiri terranilor. In rest, acestia sunt nefolositori si dezagreabili.
-EROI
-Eroii, sunt reprezentati de oamenii culti! de oamenii, care gandesc si actioneaza, conform normelor de comportare civilizata. E lesne de inteles ca acestia, sunt cei mai importanti contribuabili, de asemenea cei care contribuie in mod pozitiv, in dezvoltarea societatii umane.
Ati inteles care e sensul vietii? Nu? Hai sa va explic Ne aflam in sec a- XXI-a, secolul vitezei, suntem intr-o continua evolutie. Pentru a evolua, mai intai trebuie sa ne civilizam! Unde v-a ajunge Terra, daca populatia, se va umple de raufacatori?! In afara de bucuriile vietii, de zi cu zi, sensul vietii trebuie sa constituie evolutia si civilizarea!
Acum, alegerea e a ta! Ce alegi sa fi? Erou sau Raufacator?

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Foarte bine, poetecologisto! Felicitări!

Dacă generaţia ta ar fi formată din mai mulţi ca tine, umanitatea ar avea un viitor mai bun.

| Essencest11 a răspuns (pentru NOname):

Multumesc Noname!winking esti o draguta ca intodeauna happy

| Încrucişătorul a răspuns:

Draguta, eu, la varsta ta, jucam pituluşu. E frumoasa si compunerea ta (se scrie "va" si nu "v-a") dar esti prea mica. Lumea e trista. Asa ca vezi-ti de copilaria ta.

O sa vezi tu cum sta treaba cu eroii si raufacatorii, in curand.

| Aiwendil a răspuns:

Esti amuzanta. laughing
Unele parti sunt bine facute.Dar nu exista doar raufacatori sau eroi, ci toti suntem neutri pentru ca toti putem fi buni sau rai.Ca unii inclina spre a fi mai rai sau mai buni e adevarat.Plus ca sunt unii eroi care sunt de fapt raufacatori si invers.
Cei trei pasi.Nu sunt in totalitate de acord cu ei pentru ca exista momente cand esti influentat de inima, nu neaparat de creier.Si ca sa actionezi trebuie mai intai sa-ti doresti asta, sa ai vointa si sa fi sanatos pentru ca daca esti, Doamne fereste, in scaun cu rotile, ai vrea sa faci o gramada daca poti.Si nu tot ceea ce faci poate sa aiba rezultate pozitive. Poti sa crezi ca faci ceva bine si sa faci de fapt rau.
Asa e trebuie sa te schimbi pe tine si apoi pe cei din jur si in ceva pozitiv, nu negativ.
Si nu ai tu cum sa gasesti sensul vietii. Poate pentru tine reprezinta ceea ce ai spus sensul vietii, dar pentru alti nu trebuie sa fie ceea ce ai zis tu. Poate pentru alti sensul vietii e sa devine cel mai mare artist, sau cantaret sau bucatar.Multi intelectuali ai vremii n-au reusit sa gasesca sensul vietii si chiar crezi ca l-ai gasit tu?

| Essencest11 a răspuns (pentru Aiwendil):

Multumesc pentru critici, chiar de ele aveam nevoie! voi face cateva schimbari in continut.

| Essencest11 a răspuns (pentru Aiwendil):

''Multi intelectuali ai vremii n-au reusit sa gasesca sensul vietii si chiar crezi ca l-ai gasit tu?''
Nu consider acest lucru dar nici nu ma consider infima. Nimeni dintre noi nu e infim!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Aleg sa fiu eu.
Nu sunt un om rau, precum nu sunt nici un om bun. Eu mereu am "alergat" intre extreme, intre 2 puncte perfect opuse.
Bunatatea si rautatea tine de viziunea fiecaruia asupra vieti, ce e rau pentru tine si pentru altii poate e bun pentru mine si pentru altii.

Lumea nu se imparte doar in eroi si raufacatori!
Cu totii facem si lucruri bune si lucruri rele.

Sa iti impartasesc un mic secret.
Am fost ani un om bun, in sensul adevarat al cuvantului, am ajutat, am cedat si am facut tot ce puteam pentru a face lumea un loc mai bun. Vrei sa stii ce am observat?

Ca degeaba sunt eu bun daca restul sunt nepasatori. Traim intr-o lume dominata, de multe ori, de rautate.
Multi oameni inchid ochii din simplul motiv ca nu vor sa fie implicati. Nepasarea e mai grava decat rautatea!

Sa stii ca "raufacatori" au si ei rolul lor. Daca ei nu ar exista de unde ai stii ce e bine si ce e rau?

Ar fii prea simplu sa existe doar bine si rau, dar lumea nu e un loc simplu.

Sensul vietii tine de fiecare. Poate sensul vietii mele e dat de alcool sau de un alt viciu sau poate eu visez sa ajung in spatiu.

Ce ai enumerat tu, nu are legatura in mod neaparat cu sensul vieti, ci cu norme de morala si educatie.
Fiecare trebuie sa incerce "sa faca" o lume mai buna. Poate unii fac un scop in viata din a face lumea un loc mai bun, insa normal, ar fi sa avem cu totii o contributie cat mai pozitiva fara a face neaparat un scop din asta.

Imi place cum gandesti si sper sa nu te fii suparat pe mine, dar lumea nu e asa simplu de impartit!happy

| Essencest11 a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Nu m-am suparat. Nu v-as fi spus sa criticati daca as fi stiut ca ma supar happy
Ai renuntat sa ajuti pentru ca ai vazut ca ceilalti sunt nepasatori? In ce fel erau nepasatori? Ce te-a facut sa crezi ca sunt nepasatori?

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru Essencest11):

Nu am renuntat. Nu pot sa renunt la ai ajuta pe altii (asa sunt eu).
Erau nepasatori in sensul ca nu le pasa daca eu sau altii aveau nevoie de ajutor, isi vedeau doar prorpiile interese, precum majoritatea oamenilor.
Comportamentul lor m-a facut sa cred ca sunt nepasatori. De fapt, erau nepasatori in privinta altor oameni.

| Lizzu a răspuns:

"Nu incerca, sa schimbi lumea, ci mai intai schimba-te pe tine! "
--Mai mult decat adevarat.

Nu stiu daca te-ai inspirat de undeva sau tot ce ai scris a fost de la tine, dar este bine spus. Foarte la obiect.

Mai exista greseli gramaticale minore si rare, dar e bine sa le indrepti : nu "dintr-e" ci "dintre" (legat); "detii" (cu doi de i si nu "deti", si mai sunt.
Dar, in general, e bine facuta.

Bravo.

| Essencest11 a răspuns (pentru Lizzu):

Multumesc! nu m-am inspirat de nicaieri, imi place cand scriu sa fiu in aer liber, dar in aceasta compunere am stat cu prieteni si le-am observat comportamentul mai mult timp. De aici s-a declansat inspiratia. Scriu de asemenea si citate destul de interesante pe teme filosofice sau altele.
ex:
Un om, pe langa o furnica, este un urias! Omul, pe langa Univers, devine o furnica. am mai scris in jur de 34 de citate.
Voi corecta si greselile gramaticale happy

| Lizzu a răspuns (pentru Essencest11):

Foarte bine ca ai spirit de observatie.
Mai tarziu, in viata, iti va fi de folos, un prieten de nepretuit...

happy

| suffarstar a răspuns:

Nu e niciun scop al vietii. Singura chestie importanta in viata e sa fi fericit si sa faci pe altii fericiti.
Daca ideile tale sunt originale es super.

| DimLight a răspuns:

Nu poti imparti oamenii in raufacatori si eroi laughing desi pare dragut sa o faci. realitate a ca indiferent ce facem actiunile noastre au consecinte ce pentru unii sunt bune iar pentru altii rele, as putea adauga la ce ai spus tu ceva ce mie nu-mi place deloc(e partea rea) aceea de a repeta greselile sau lucrurile prost facute, lucruri care de multe ori incetinesc evolutia spre un bine comun, sincer nu ma intereseaza ce ajung sa fiu atat timp cat imi realizez scopurile, oricum oamenii sunt adaptabili iar ce pare absurd pentru un grup poate reprezenta normalitate pentru altul

| kzd a răspuns:

Mesajul : fiecare dintre noi poate schimba lumea, poate nu toata lumea, dar cel putin lumea noastra ( cea in care traim ). Continua sa compui, imi place!

| Essencest11 a răspuns (pentru kzd):

Daca iti plac le voi si publica in august intr-o revista. Dar pana atunci le poti vedea ( pe cele din domeniul filosofiei) pe pagina de facebook afisata la profilul meu. Am facut-o recent inca nu e mare dar voi mai adauga compuneri.

| al9264 a răspuns:

Fain.

| Krauser a răspuns:

Ai 13 ani, ar trebui sa faci compuneri despre Mickey Mouse nu despre sensul vietii.

| lexi21 a răspuns:

E impresionant pentru o fata de 13 ani! Continua sa scrii si sa te perfectionezi!

| Kidu12 a răspuns:

Imi place cum gandestiwinking

| annamariaannamaria a răspuns:

Buna, mie sincer imi place cum gandesti la 13 ani, continua sa compui. nu as avea nimic de criticat, ceea ce ai scris tu mai sus ar trebui sa fie o realitate pentru toti dar din pacate nu toti gandesc asa frumos happy

| Sorana28 a răspuns:

As vrea sa mentionez ca ai cateva greseli de gramatica sau punctuatie:
"propriei"
"dintre noi"
"a trai"
"sa fii"
"unde va ajunge"
-cateva virgule sunt folosite gresit.
-cred ca adjectivul "imprevizibil" nu prea are sens in context.
(sper ca nu gresesc)
Pentru varsta ta, gandesti destul de profund.Cred ca daca vei continua sa scrii si sa incerci sa-ti imbunatatesti ortografia, ai mari sanse sa fii observata.Imi place ca imparti oamenii in doua categorii.Asta arata ca nu-ti este frica sa lansezi o teorie proprie, e dreptul tau sa-ti spui parerea, cu atat mai mult intr-un text scris de tine.Nu te gandi la ce poti sa faci sau nu atunci cand scrii. Poti sa faci orice pentru ca e creatia ta. Felicitari si spor la treaba in continuare!

| Essencest11 a răspuns (pentru Sorana28):

Multumesc! si cum vad ca, primesc reactii pozitive, voi continua si sper sa primesc tot reactii pozitive cand o voi publica.