| AlexSalutir a întrebat:

Aceasta intrebare o adresez celor cu experienta ezoterica din cauza modului diferit si superior de gandire. In mai multe seri am avut experienta sindromului capului care explodeaza dupa un vis foarte clar pe care il puteam controla, simtind momentul de panica dupa care apoi se produce explozia pe care am reusit sa o "controlez" pentru aproximativ un minut. Am incercat sa amplific acea panica sa pot sa maresc zgomotul, acesta devenind din ce in ce mai puternic. La un moment dat cand m-am oprit, zgomotul a mai tinut dupa care cu greu a incetat.
Cum am mai incercat sa vad in interiorul capului sau alte lumini, forme si bineinteles ca nu am reusit, pentru prima oara dupa experienta sindromului de fata am vazut jocuri de lumini.
Intrebarea mea este: Explozia este un lucru rau sau bun? Vreau sa stiu daca sa o mai controlez sau nu.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai incercat o experienta extrem de periculoasa: sa intrii in nivelul gamma fara a avea experienta necesara si fara a avea langa tine un mentor de pregatire corespunzatoare!

Ai avut noroc foarte mare, asemenea experiente se pot sfarsi tragic, iar tu sa ramai agatat pe acel nivel, fara sa te poti intoarce! In acel caz, necunoscatorii ezoteriei (inclusiv doctorii) te pot considera in coma sau chiar si mort. Iar daca nu reusesti sa revii la nivelul normal in maxim o ora, risti chiar "sa-ti dai duhul", sa mori!

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Sindromul EHS nu poate fi controlat. Eventual poți controla doar starea de anxietate și atacul de panică pe care le poate genera.
Acum, eu nu am înțeles din ce ai povestit, dacă ți s-a întâmplat în vis sau în starea de veghe de după vis (când te-ai trezit). Pentru că sunt două situații diferite.
Dacă ți se întâmplă în vis, e mai puțin semnificativ, afectarea e minimă. Dacă ți se întîmplă în starea de semi-veghe înainte să adormi, sau când te trezești brusc din somn, nu trebuie decât să conștientizezi și să controlezi starea de anxietate fără a intra în panică.
Trebuie să ai grijă la consumul de cofeină indiferent din ce surse (cafea, sucuri, etc.) pentru că potențează apariția sindromului.
Motivele esoterice ale apariției sindromului le putem discuta în privat dacă ești interesat, pentru că nu voi comenta așa ceva aici pe site.

| Donsavas a răspuns:

"Explozia"aceea e o durere. Normal ca e de rau. E ca un semnal de alarmă. Mergi la un neuropsihiatru pentru a ti se face investigațiile necesare! Trebuie să ti cunosti creierul si sa previi boala. Ai nevoie de un consult de specialitate. Nu mai experimenta nimic pana nu esti consultat si ai grija ce consumi!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Amuzant! pe viitor cauta sa faci diferenta dintre "bruiajul de fond" si controlul constientei extracorporale. Bafta deasa si mult succes

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ce gandire superioara? Faptul ca stii cum sa-ti pacalesti propriile simturi nu inseamna absolut deloc gandire superioara, ci gandire de oameni inferiori care considera astfel de jocuri psihologice ca fiind ceva supranatural.