| anonim_4396 a întrebat:

Adam e clar, i-a facut-o Dumnezeu pe Eva sa aiba nevasta. Cain si Abel s-au macelarit intre ei, vorba aia "aveti-va ca fratii". Astia nu aveau loc unul de altul. Acum, Cain unde si-a gasit nevasta sa-i faca si lui copii? Mie chiar mi-e neclar, mai ales ca incestul e scos din discutie, nu scrie nicaieri in biblie ca a luat-o de nevasta pe ma-sa si nici de surori n-am auzit sa fi avut.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Iată acum cartea neamului lui Adam. Când a făcut Dumnezeu pe Adam, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu.
2. Bărbat şi femeie a făcut şi i-a binecuvântat şi le-a pus numele: Om, în ziua în care i-a făcut.
3. Adam a trăit două sute treizeci de ani şi atunci i s-a născut un fiu după asemănarea sa şi, după chipul său şi i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi I S-AU NASCUT FII SI FIICE.

32 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

1. De ce scoti incestul din discutie? Eu cred ca e pe primul loc.
2. Unde scrie ca trebuia musai s-o ia de nevasta?
3. Poate ca, totusi, or fi avut surori, dar a uitat copistul sa le scrie numele in prima editie, asa ca, au ramas necunoscute posteritatii roase de curiozitate.

| Parintele a răspuns:

Ca sa repare aceasta gafa din biblie biserica afirma ca adam si eva au mai avut si fete. Mi se pare absurd ca un eveniment atat de important sa nu fie mentionat in biblie. Parerea mea este ca e o gafa in biblie printre multe alte sute de gafe.

| danut a răspuns:

Daca ai mai si citi si nu doar "auzi", ai afla.

| danut a răspuns:

"BRO explică: Danut, daca tot te-ai bagat in discutie, fii si tu folositor "
Cum as putea fi altfel folositor decat sa indrum oamenii sa citeasca si mai apoi sa comenteze? De exemplu tu spui:
"BRO explică: Emanuellex, eu am citit ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva din lut."
De aici avem dovada clara ca tu nu ai citit nimic, ci faci vorbire dupa "ureche".
"Geneza 2, 22. Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a fãcut o femeie si a adus-o la om."
Si ca sa inchei subiectul voi cita din Geneza 4, 1. Adam s-a împreunat cu nevastã-sa Eva; ea a rãmas însãrcinatã, si a nãscut pe Cain. Si a zis: "Am cãpãtat un om cu ajutorul Domnului!"
2. A mai nãscut si pe fratele sãu Abel. Abel era cioban, iar Cain era plugar.
Dupa cum se observa din citirea "atenta" nu se acorda atentie elementului temporal si nici a nasterilor avute, ordinea am stabilit-o noi dupa cum avem "orientarea" spirituala.

| danut a răspuns:

"BRO explică: Danut, citeste si cugeta "7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om "
Aici cuvantul OM se traduce pe intelesul tau cu fiinta omeneasca de sex masculin (din aramaica).
"anonim, arata-ne cum se face si pe urma mai vedem daca te urmam laughing "
Aici este vorba de incultura, ferentarism, prostie si tembelism.

| danut a răspuns:

In momentul in care tu, adica TU, ceri sa ti se spuna "cum se face" dupa versetul in care se spune ca Dumnezeu l-a facut pe om, se intelege clar ca vrei o experienta identica cu facerea omului de catre Dumnezeu. Chiar daca nu crezi in Dumnezeu pentru toti cei ce cred asta inseamna o insulta grava ne mai punand la socoteala insulta adresata lui Dumnezeu insusi. Faptul ca ti-am explicat de unde si cum a aparut traducerea cuvantului om din Biblie care inseamna BARBAT iar tu n-ai inteles nimic, arata ca pe langa atributele pe care cu durere in suflet ti le-am atribuit dovedesti o mandrie goala care se bazeaza pe zero informatii, iar in afara de Google si probabil ceva poze sexuale (sa nu merg mai departe cu ideile) esti un ins gol in ce priveste cunoasterea, probabil si cititul este o indeletnicire grea pentru tine care sigur te-ai excita daca te-as insulta. Nu meriti atentia pe care ti-o doresti cu ardoare.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe pamant, ci primii oameni "biblici", ceea ce este o mare diferenta. In prima carte a Vechiului Testament, numita Geneza, scrie ca, dupa ce Cain l-a omorat pe Abel, a fost alungat in tara Nod, la rasarit de Eden, si s-a impreunat cu nevasta lui, nascandu-l astfel pe Enoh. De aici rezulta ca oameni pe pamant erau. Adam si Eva au fost doar primii care au raspuns la chemarea lui Dumnezeu.

| thealchemist a răspuns:

Esti unul din yehovisti? ei foloseau intrebarea asta in trecut. deci daca spun ca nu stiu, ma inviti la voi ca sa-mi explici?

soothe
| soothe a răspuns:

Biblia este o metafora. Daca nu intelegi nimic ori este o "carte" proasta, ori la tine este o problema. Dar sa stii ca este ca o "buba" care trece, nu-ti bate capul. Cu vremea este inlocuita de intelepciune. E prea devreme sa vorbim despre asta. Oricum, intrebarea ta este retorica si nu vrei sa intelegi.

| deeeeeebora a răspuns:

De fapt rolul primelor persoane de pe pamant care era? nu acela sa se inmulteasca? incestul a devenit un pacat doar mai tarziu...singura regula pe care le-a dat-o Dumnezeu era sa nu muste din pomul pacatului.si faptul ca tu nu intelegi lucrul acesta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu. uite aici: http://angelinspir.ro/povestiri-cu-ingeri/vocea-lui-martin-caidin.html

| BRG a răspuns:

Biblia spune că Cain şi-a luat soţie pe una din surorile lui, că aşa era legea atunci şi nu era considerat incest cum este acum.

| adrian_6103 a răspuns:

Bro:ancerc sa-ti raspund cu un verset din biblie unde lucrurile iau un pic de lumina, si sper sa-ti pot fi de ajutor:
capitolul 5 :1-5, de aici reiese ca dupa moartea lui Abel, Dumnezeu il da pe set, Evei si acesta face fii si fice, deci haideti va rog sa fim un pic atenti FII SI FICE, sa nu uitam ca pana la noe, mai precis pana la potop erau alte conditii de viata si se puteau sa se amperecheze frati cu surori, cat despre (Eva )amperecheatul cu sotia lui Adam adica Cain cu Eva biblia spune altceva si ati voi da alte versete din biblie. Pentru ca asa cum au facut si colegi de ai mei de pe site atunci cand vorbim de cuvantul Domnului trebuie sa ne exprimam cu versete din biblie ca, cei care citesc, sau sunt interesati sa poata studia, sau aprofunda subiectul ca atare si pot veni an contradictoriul, caci nimeni nu s-a nascut anvatat, nu? cand am timp o sa vorbim si despre incest, caci biblia e foarte clara, despre incest pana la noe, ca dupa acea sau schimbat toate pe pamant, coditile climatice, omul traieste maxim 120 ani, vita de vie ancepe sa fermenteze, care acesta e un aspect important, sa nu uitam ca pana la potop vita de vie era cultivata dar vinul nu fermenta imediat dupa potop conditiile atmosferice sau schimbat si vinul lasat fermenteaza, caci pana la potop nu a fost ploaie pamantul era undat cu roua dimineti, si asa mai departe. Ma scuzati daca am dat cateva exemple, sunt convins ca uni din voi le stiati deja, nu?
Tot ce faceti sa faceti din dragoste!
Mândria merge înaintea pieirii, şi trufia merge înaintea căderii

| filosoful18 a răspuns:

Adam a fost proiectul genetic ce-a ramas pe pamant happy, restul au cam esuat (asta e o varianta)
a 2-a varianta e ca a fost creata si lilith happy

| just_me a răspuns:

Mai surori sigur ca a avut, dar nu scrie despre toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna intrebarelaughing) astept si eu cu nerabdare raspunsurilebig grin imi pare rau, nu pot sa te ajut, habar nu am, dar sunt curioasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"aiba", nu "aibe"!
s-a mai discutat despre asta, foloseste "cauta" sus-stanga.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Emanuellex, eu am citit ca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva din lut. Asta dupa ce a facut pamintul si a vazut ca-i bine si alea alea si a vazut ca-i bine. Deci la facerea lumii, a facut pamintul si adamul. In alea sase zile. A saptea fu de hodina. Deci restul cind i-a facut sa-l trimita pe asasin sa-si cate nevasta in alte zone populate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soothe, multi te vor contrazice. Biblia nu este considerata o metafora citusi de putin de ei. Pe de alta parte, intrebarea este retorica. De asta te-ai prins, dar nu tea-i prins de faza cu "intelesul"winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A gasit nevasta in celelalte grupuri create de zei, logic nu? Sotia musulmanca si el crestin, probabil copiii au iesit atei.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Danut, daca tot te-ai bagat in discutie, fii si tu folositor si daca stii ceva lumineaza-ne si pe noi. Domnu' a spus sa imprastii vorba lui, nu sa faci pe desteptu', pentru ca in felul asta nu faci prozeliti, ba din contra ii alungi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru cei ce se intreaba cum la facut Dumnezeu pe Adam din lut, iar apoi pe Eva (Ea)din coasta Lui, rog sa reflectati la:o planeta gigant-big/bang-galaxia (planetele zeificate), dupa care sa ne intrebam singuri-"Sa fi fost popoarele antice atat de,, innapoiate,, sau noi evoluand, am ajuns de unde am plecat?"noapte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceasi poveste, aceeasi oameni aceleasi stupiditati.Aruncati-va intr-o apa adinca legati la git cu bolovani cit mai mari si nu uitati sa luati si siteul cu voi ca mai mare inutilitate ca a lui n-am mai vazut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Danut, citeste si cugeta "7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=2
anonim, arata-ne cum se face si pe urma mai vedem daca te urmam :))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bro daca as fi sigur ca nu-ti sopteste nimeni ca ma cheama Johanes iti arat cu placere cu singura conditie sa ma urmezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harciog is back! Harciog is back! Aplaudati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a intors dar pleaca imediat Bro.Nu i-au placut ovatiile nicioadata.Pleaca in padure la galeriile si tunelurile lui.Supravietuirea Bro, supravietuirea.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Danut, acuzatia ta fusese ca n-am citit nimic si vorbesc din auzite. Ca sa-ti intaresti vorbele, mi-ai dat citatul privitor la facerea femeii si ai omis intentionat citatul privitor la facerea omului, citat pe care ti l-am oferit eu ca sa vezi ca am citit ceva si nu vorbesc dupa ureche. Fireste ca in lipsa altor argumente, ai procedat ca un adevarat crestin care te afli, adica ai devenit agresiv in vorbire, sau altfel spus badaran, prost crescut. Oameni ca tine au existat si in vremea inchizitiei, cind "credinciosii" ii torurau si-i omorau pe cei care nu le impartaseau ideile si le aratau ca gresesc. De lipsa de cultura ai dat tu dovada cind te-ai lansat in discutii contradictorii si de ferentarism, prostie si tembelism dai dovada tot tu, inclusiv cu ocazia asta, cind dupa ce te-ai bagat in seama inutil ai devenit si mitocan. Altfel spus, ti-ai facut singur o caracterizare excelenta. Si cum spunem in matematica qed.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru admini, "qed" l-am scris cu punct dupa fiecare caracter, asa cum este corect dar fireste ca robotelul imi schimba in cu. e. d. Robotelul se dovedeste din nou nu numai de prisos, dar si daunator scrierii corecte pentru care fusese creatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Biblie nu se interzice nicaieri sa te casatoresti cu o ruda, chiar frate sau sora, ci sa nu descoperi goliciunea rudelor tale si de fapt a oricarei persoane cu care nu esti casatorit.Chiar Avram pe care-l revendica si religia mozaica si islamul si crestinismul a fost casatorit cu sora sa vitrega, Sara. Faraonii Egipteni se casatoreau de multe ori cu surorile lor. Chiar pe vremea regelui David, dupa darea Legii, Tamar ii sugereaza fratelui ei vitreg Amnon sa-i ceara regelui sa-i fie data de sotie si spune ca ea crede ca David nu s-ar impotrivi. Deci probabil Cain a avut copii cu vreo sora sau vreo nepoata.