| sabin89 a întrebat:

Adevarata cauza a pierderii de catre Napoleon a bataliei de la Waterloo a fost...care? - dupa parerea voastra.
Eu as zice ca "vremea nefavorabila". De ce vremea? In dimineata aceea pamantul era ud si noroios, iar Napoleon a considerat ca nu-si poate trimite artileria pe un astfel de teren. Si atunci a decis sa astepte cateva ore in speranta ca pamantul se va mai zvanta. Aceasta intarziere a permis armatei lui Blucher sa ajunga la locul bataliei si sa se alature celei a lui Wellington. Si astfel Napoleon a avut de infruntat doua armate in loc de una. Daca vremea ar fi fost favorabila si armata franceza pornea de dimineata, avea de infruntat o singura armata, cea a lui Wellington. Si astfel batalia ar fi fost castigata. Pareri?

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

La Waterloo era mult prea tarziu, cauza principala a fost ca si-a pierdut armata in Rusia, ca Hitler.

Nu cred ca Waterloo ar fi facut mare diferenta, dar daca luam doar batalia aia, as zice tot numarul mic de trupe, pregatirea insuficienta, avantajul defensiv.

Wellington nu s-ar fi oprit sa inceapa batalia daca nu credea ca poate ajunge la timp von Blücher, s-ar fi retras mai departe.

| sabin89 explică (pentru Together):

La ce avantaj defensiv te referi?

| Together a răspuns (pentru sabin89):

La faptul ca a ales locul bataliei, nu trebuia sa atace si timpul curgea in favoarea lui.

13 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

Daca era mai puternic si strateg trebuia sa castige si in fata a doua armate.

| doctorandus a răspuns:

Adevarata cauza: cand era general soldatii il iubeau si-i spuneau realitatea asa cum era ea.

Cand era imparat, toti se temeau sa-i dea vesti proaste si-l minteau ca armata e bine inzestrata si bine hranita, chiar daca nu era in realitate asa.

| Brizbriz a răspuns:

Lipsa cailor, pierduti in retragerea de la Moscova

| sabin89 explică (pentru Brizbriz):

Mare greseala a fost campania aia in Rusia. Nu stiu cum se intampla dar rusilor se pare ca nimeni nu le poate veni de hac. Daca nici masina de razboi germana nu a reusit... atunci cine?

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

Da, mare greseala, presupun ca nu s-a asteptat ca rusii sa mearga pana a la isi da foc la propria capitala, si sa trebuiasca sa se retraga in plina iarna

| Together a răspuns (pentru sabin89):

Au mult teritoriu unde sa se retraga. E foarte greu sa ocupi o tara atat de mare si numeroasa, sa aduci provizii pe front e foarte dificil si fara provizii armata isi pierde repede capacitatea de lupta. Rusii ard totul ca sa nu poti folosi resursele pamantului si se retrag in est.

Si in ambele campanii a venit o iarna foarte grea care cerea si mai multe provizii, iar rusii sunt mai adaptati la temperaturi scazute.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru sabin89):

El nu voia sa cucereasca Rusia, ci doar sa facă o demonstratie de forță pentru a-i readuce la embargoul împotriva englezilor.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Rusilor nu le poate nimeni venid e hac zici tu.nici germanii nu au putut.
Germanii ii luau intr-o zi daca ar fi fost doara un razboi Rusia -Germania.

Nu asa de pune problema.Germanii au trimis in rusia o parte din armata nu toata armata,in timp ce rusia avea toata armata,toata tara acolo,plus ajutor,arme,poate si oameni.
Cu toate ca rusii erau cita frunza cita iarba,germanii iar fi facut pulbere laughing daca ar fi mers acolo toata armata germana.

Deci se intampla ca rusii mai mereu au avut noroc chior laughing plus ca nimeni nu a prea fost interesat de teritoriile lor.
Rusii mai departe decat is acum,sau de cit au fost pana acum no sa fie,ma refer sa intre in europa.
Singura bucata ce au luat din europa,sau poate mici bucatele is astea luate de la RO de la Polonia, dar si astea nu le-au luat ei prin lupta, Hitler le-a dat cadou laughing deci nu-i mai ridicati pe rusi mai sus decat unde sunt.
Pe rusii iar bate multe tari intr-un razboi clasic, dar nu-i nimeni curios de asa ceva in ziua de azi.
Rusia de asemenea stie ca mai mult nu poate, nici na putut vreodata laughing ce au ei a fost pamint pustiu in mare parte, ei doara lau ocupat.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Parerea mea e ca e vina maresalului Grouchy.
Dupa Batalia de la Ligny, care a fost inainte de Waterloo, cand Napoleon i-a batut (nu anihilat) pe prusacii lui Blucher, el s-a dus sa se bata cu armata lui Wellington, iar pe Grouchy l-a trimis cu 20.000 de oameni sa-i urmărească pe prusaci(altii decat cei ai lui Blucher), ordinul fiind al lui Napoleon.
Acum, nu mai stiu circumstantele exacte, dar daca nu ma insel, Grouchy a auzit sunetele de tun de la Waterloo, dar el tot i-a urmarit pe prusacii aia, in timp ce cei ai lui Blucher au facut deja joncțiunea cu Wellington.
Daca venea si el la Waterloo, i-ar fi incercuit pe englezi si prusaci.
Si a da, Napoleon era bolnav la momentul ala.

| sabin89 explică (pentru Sisiwieuc9):

Era bolnav? Nu mai retin detaliul asta.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru sabin89):

Avea ceva dureri la stomac