| gemeni6226 a întrebat:

Ai putea sa apreciezi si sa iubesti o persoana de sex opus care ar avea acelasi mod de gandire si comportament pe care il ai tu?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Daca te iubesti asa cum esti, adica esti si ok cu defectele tale, ti le accepti, poti accepta si pe-ale aproapelui. In general cand nu esti ok cu tine, observi la persoana cealalta defectele tale, oglindesti, atunci trebuie sa-ti dai seama ca nu ai rezolvat cu tine treaba aia si de aia te apasa atat de mult. De multe ori cand doi oameni la fel se intalnesc se bat cap in cap exact de aia, pentru ca ei nu sunt ok cu ce defecte au si le observa la cealalta persoana si incearca sa le schimbe. Dar cum Michel Jackson a spus in "The man in the mirror" : încep cu omul din oglindă
Îl rog să-și schimbe modul
Și niciun mesaj nu ar fi putut fi mai clar:
Dacă vrei să faci din lume un loc mai bun
Arunca o privire asupra ta si fa schimbarea (scuze tradus cu translate)

35 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Bineinteles, sotul meu este asa. Mergem pe 8 ani de cand formam un cuplu, ne uneste foarte mult ca avem multe in comun, avem aceeasi gandire, idei, comportament, fara minciuni, sinceritate etc.

| gemeni6226 explică (pentru MihaelaDart):

Tu sti ca daca tot ceea ce scrii este adevarat esti cea mai norocoasa fiinta de pe acest Pamint? si toti carora l-i se intampla asta? Eu nu am avut acest noroc o viata de om si cred ca sunt foarte multi in situatia mea.Si foarte putini in situatia ta.

| MihaelaDart a răspuns (pentru gemeni6226):

Multumesc! Pana aici, am trecut prin 2 relatii esuate cu barbati nepotriviti, la al treilea (cel actual) am fost sceptica ca va iesi ceva, mi-era frica sa nu ma amagesc iar, dar na', cred ca vreo 6 luni de zile am fost doar prieteni/amici/colegi de munca si atunci am simtit ceva intens pentru el si el de altfel. El imi stie mai multe lucruri despre mine ceea ce imi place si ce nu, multa lume ne invidiaza pe relatia noastra.

Putini oameni sunt care sa fi compatibili in tot. Cred ca e bine sa nu iti etalezi sentimentele de fata cu el, sa nu ii arati ca il placi, il iubesti, trebuie sa va cunoasteti inainte, sa va descoperiti reciproc ceea ce iti place si ce nu. Si bineinteles intr-o relatie sa fie una de succes, sa fi sincer, sa iti devina partenerul de viata ca un frate, tata, sper sa intelegi ideea.

Imi pare rau, desi viata nu s-a terminat sa dai peste omul potrivit. Convientuirea de la primele momentele cand il intalnesti este cel mai de prisos, cel putin asa cred eu, asa am procedat si asa am putut sa il cunosc mai bine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cine nu ar face asta?

| gemeni6226 explică (pentru DoarBogdan):

Cine nu se iubește pe sine însuși.

| Mosotti a răspuns:

Evident, mai ales asa, ca m-as intelege bine cu acea persoana! Sigur sa aiba ceva prin cap si sa aiba caracter. Iar la tinerete sa fie trecuta proba eliminatorie fizicul intai. Chiar ma mir ca ai pus intrebarea, in mod normal trebuia invers, daca putem iubi pe cineva f diferit adica cu cine ne putem intelege mai putin.

| gemeni6226 explică (pentru Mosotti):

Nu ai inteles intrebarea nu suntem la dragoste si sex suntem la filozofie e vn de cum te accepti oglindit intr o altă persoană. Nu cum iti alegi partenerul.

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

Aaa, pai zi mai explicit, cand ai zis "sa iubesti...", deja intri in sectiunea relatii, si multi inteleg asa, ca si acolo, poate mai ales acolo poate fi aceiasi intrebare. Daca iti place cum esti tu, normal ca iti place o persoana cam ca tine, te vei intelege bine ca om, daca nu iti place de tine, normal ca nu o sa-ti placa sa te vezi si in cealalta persoana. Deci e foarte simplu. Depinde cum te vezi tu pe tine.

| gemeni6226 explică (pentru Mosotti):

Evident dar nu era obligatoriu sa recunosti era un subiect care sa te puna sa te analizezi adica sa zicem nu iti place ce face x sau cum se comporta y.Dar daca tu ai fi un privitor pe dinafara si cineva s-ar comporta si ar gindi si ar vorbi cu tine exact cum faci tu ti-ar placea acest lucru ai putea iubi o asemenea persoana? Ca, asta era ideea sa ne vedem pe noi insine in mod realist daca e totul foarte ok sau nu.

| gemeni6226 explică (pentru gemeni6226):

Eu de exemplu acum ma plac asa cum sunt cum gindesc si ma comport, dar sunt total impotriva si dezaprobator fata de cum am gandit si am procedat cu zece ani in urma.

| Freya1 a răspuns:

Ar fi perfect.Cred ca asa ar trebui să te casatoresti.

| Celcestietot a răspuns:

Cred că aș putea, dar probabil că ar fi ciudat. Înțeleg să avem multe în comun, dar nici chiar copy-paste happy. Oricum, acum sunt curios daca voi întâlni o persoană de sex feminin cu un comportament ca al meu.

| gemeni6226 explică (pentru Celcestietot):

Uite te mai jos ce am raspuns la doi utilizatori care este filozofia întrebării caci suntem la filozofie.

| Ineys a răspuns:

Uneori poti sa iubesti si o persoana care are aspiratii diferite de ale tale, deoarece iubirea adevarata nu vine din faptul ca persoana pe care o iubesti e varianta ta de sex opus, ci ca va completati unul pe celalalt, si va inspirati unul pe altul, astfel tu imprumutand idei/obiceiuri de la ea si invers.

Daca mie imi place muzica clasica si unei persoane ii place muzica rock nu inseamna ca nu putem fi cei mai buni prieteni.

| gemeni6226 explică (pentru Ineys):

Da dar suntem la secțiunea filozofie nu era vorba că nu poți iubi un om care e diferit de tine este vorba ca tu pe tine te ai putea iubi dacă ti ai intalni caracteristicile si modul de gândire intr o persoană de sex opus.Nu toata lumea se iubește si se accepta am intalnit foarte mulți oameni care nu se iubeau si nu se acceptau asa cum erau.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca sa cunosti un om, ce fel de caracter are, va trebui sa mănânci cu el un sac de sare. Si când ai terminat sacul, ajungi mai degrabă la divorț decât la nunta de argint.

| gemeni6226 explică (pentru TamplaruAnisoara):

De ce tu nu te cunosti? era vorba ca sigur are un mod de gindire si comportament ca al tau nu era vorba de un om necunoscut pe care il cunosti cu timpul.Tu nu te cunosti? Tu zilnic esti cu tine insuti si tot nu te cunosti?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru gemeni6226):

Adevărul este ca fiecare om este unicat. Ba mai mult, fiecare are nu numai calități ci si lipsuri. Așa ca învoială in căsnicie ar trebui sa fie ca fiecare sa il accepte pe celalalt așa cum este.

| gemeni6226 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu asta era intrebarea.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai daca nu alege omu bine, normal ca se ajunge la divort, trebuie ales ca lumea, nu doar pe hahaha, bahaha si hihi, distractie, prosteala si panarama, ca viata nu e doar atat. Ca omul nu se schimba, zicem ca s-a schimbat pentru ca devine cel real, nu altfel cum e la inceput.

Sa ne compatibilizam la caracter, ceva pasiuni, discutii in comun, respect, intelegere, comunicare, independenta, sex si fizic (asta in primul rand la tinerete, ca altfel nu merge), si atunci va fi bine mereu, alea raman mereu treburile, deci aia este. Si nu dureaza 101 ani pana vezi cum e, ca un om nu poate fi altul mult timp.

| gemeni6226 explică (pentru Mosotti):

Am scris mai sus la mai mulți utilizatori ca nu suntem la secțiunea dragoste si sex si unii au înțeles bine suntem la secțiunea filozofie si este vorba de acceptarea propriei persoane oglindită într o persoană de sex opus si nu de cum ne alegem partenerul.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorotheea21 a răspuns:

Ar putea sa fie o iubire mai cuminte, de toamna, poate la peste 40 de ani. Eu atunci mi-o imaginez, cand lucrurile sunt mult mai calme.
La 20 de ani aprecierea pentru cineva care are acelasi mod de gandire si acelasi comportament, de parca au trait 40 de ani impreuna si s'au clonat unul pe altul se transforma in friend zone.

| gemeni6226 explică (pentru Dorotheea21):

Multumesc dar intrebarea nu era de cine te poti indragosti si cand, ci se referea daca te-ai putea accepta si iubi pe tine intr-o persoana de alt sex nu maine nu poimaine nu peste ani ci acum.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru gemeni6226):

Iar am o problema cu intelegerea.
Intrebarea asa arata, si cred ca toti au inteles asa.
Daca ai putea sa iubesti o persoana de sex opus cu aceiasi gandire si comportament.
Scuze. Mai bine o las moarta.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eu am inteles ce a spus, nu m-am numarat prin aia "toti".

| Dorotheea21 a răspuns (pentru MihaelaDart):

E foarte bine daca tu 'poti sa te accepti si sa te iubesti pe tine, intr-o persoana de alt sex'.
Mie dupa cum vezi, asa mi-a explicat!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu se referă la tine însuți in chip de bărbat, ci la persoana/jumătatea ta cu care conviețuiești care are aceleași pasiuni, comportament, idei, gândire etc.

| gemeni6226 explică (pentru Dorotheea21):

Da bine ai inteles dar poate eu nu am inteles ca nu ai puteasa iubesti ego ul tau de acumi ci ai putea sa iubesti un ego al tau mai domolit la 40 de ani.

| gemeni6226 explică (pentru MihaelaDart):

Ba da bine a înțeles se refera la tine în chip de bărbat eu doar m-am b7curat ca tu ai intalnit o persoană care asa ai zis ca e in toate ca tine mod de gândire și comportament.

| Teffan a răspuns:

De iubit, poți sa te îndrăgostești de oricine.
Când vine vorba despre intemeierea unei familii, pe de alta parte, este musai(cel puțin pentru mine) ca ambele părți sa aibă exact aceleași conceptii și mod de gândire. Fără discuție.

| gemeni6226 explică (pentru Teffan):

Nu asta era intrebarea intrebarea era dar nu ai inteles ca daca te ai vedea intr o persoană de sex opus l ai putea iubi deoarece iubindu l având același comportament si mod de gândire ca tine te ai putea iubi si accepta asta era fîlozofia întrebării caci suntem la secțiunea filozofie nu dragoste si sex.

| christine99 a răspuns:

Nu cred, ne-am certa tot timpul probabil laughing

| Ely1234567 a răspuns:

Da cred ca da);

| PașaHassano a răspuns:

Da, ne iubim cu patos de luni bune, mai greu cu moralitatea, dar nu conteaza