| Robert160 a întrebat:

Ai simțit vreodată că restul oamenilor sunt falși, artificiali dar tu ești real? Sau că lumea este iluzorie?

7 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Toți suntem artificiali,
într-un fel sau altul.Pentru că nu ne-am născut pentru a fi perfecți, ci pentru a fi fericiți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este o confruntare cu modul tău de a vedea lumea. Așa fac cei din Est. Spun că toată realitatea este o iluzie, Maya.
Într-un fel au dreptate. Unica lume pe care o trăiești este cea din tine, iar aceasta este un video creat de tine. Dar imaginea despre tine însuți ( numai tu ești real) este tot un video creat de tine.
Așa că nu este cu nimic mai real ca altă realitate interioară.
Problema este la ce te ajută aceste revelații, pertinente de altfel?
Te ajută la ceva? Faci cu ele un model mai bun, mai eficient al lumii și al tău, sau ce?

| Lioana a răspuns:

Nu

| TristanTzara a răspuns:

Da. Ce descri se numește solipsism, există o grămadă de filosofie pe tema asta, caută doar solipsism sau Cogito ergo sum sau George Berkeley.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

O prostie. mi-a trecut prin cap dar mi am dat seama dupa 20 de sec de gandit ca de fapt vreau sa ma aflu in centrul univerului, cam aceiasi chestie care o faceau oamenii in nu stiu ce secol, stiu de la istoria artelor.

| hellen18 a răspuns:

Da. Dar dacă stai sa gândesti anumite situații vei afla ca și tu ajungi sa faci unele lucruri pe care le vezi la alții și nu le placi.

| Dan20199 a răspuns:

Da