| Suck a întrebat:

Am auzit de multe ori expresia " nu esti normal". Cum ar trebui sa fie un om ca sa fie normal? As vrea o definitie pentru " normal"

30 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Normalitatea este un termen relativ. Ceea ce e normal pentru păianjen, e dezastru pentru muscă.
Fiecare judecă normalitatea în spectrul unor idei proprii bazate pe o mentalitate și o filosofie personală. Ai dreptul să fii oricum dorești și să te numești normal, din punctul tău de vedere.

| zurick a răspuns:

Inseamna sa fii ca restul lumii, ceea ce nu prea este de apreciat.
Prefer persoanele anormale, mai speciale.

| J0B0MAT a răspuns:

In viziunea mea, un om normal este un om care nu se lasa influentat in mod negativ de ceilalti si face doar ceea ce isi doreste, chiar daca restul ii spun ca nu va putea. Cum a spus Marilyn monroe: societatea e cea urata!

| sublime89 a răspuns:

Sa fii ca si majoritatea, deci sa nu iesi in evidenta cu nimic. Indivizii speciali nu sunt prea doriti.

| AirănMeidăn a răspuns:

unele chestii sunt relative
de ce nu le lasati asa si nu va mai bateti capul?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Pentru ca oamenii curiosi au creat majoritatea lucrurilor pe care tu le numesti astazi,,comode si normale,,. Daca toata lumea le,,lasa asa,, astazi beai apa,nu cola,gateai in tigai de tabla, nu teflon, incalzeai mancarea la lumanare, nu la microunde si la spital te intrebau ce te doare si trageau de tine, ca nu existau raze x.Curiozitatea e buna, stagnarea intr-o stare permanenta de prostie, numita si,, lasa ca merge,, nu ajuta.

| Suck explică (pentru AirănMeidăn):

Din curiozitatea de a cunoaste... stiu ca totul este relativ, dar atunci de ce exista aceste expresii idioate?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

teflonul nu e relativ

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Majoritatea lucrurilor!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Normalitatea este dictata de majoritate, astea sunt legile naturii.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Asa,astia cica sunt normali,banali, nu ii vede nimeni si in concluzie nu observa nimic interesant la ei. Oamenii comuni, cuminti (pampalai), cu un limbaj mai ceva ca regina angliei de politicos, care nu ar fte o femeie pana nu ii zice saru'mana.Genul de oameni pe care eu,si tu,ii numim tocilari, pampalai, carpe, m#ieri, presuri....completeaza si tu.Esti,,normal,, cand te iubeste si tanti maria de la 2, si nea gheeorghe de la 4 ca ii ti usa la lift si ii cari sacosele pana la usa, asa esti normal.

https://www.kazileo.com.au/blog/media/geek.jpeg

| Suck explică (pentru FABULOSUL6000):

Pai da... dar cum noi ii numim pe ei tocilari, carpe, blitz, etc, nu sunt nici ei normali.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Suck):

Pentru mine si pentru tine nu, dar sunt normali pentru cei multi, cei peste 35 ani,plictisiti de viata si cu sula in c@r si pentru hodorogi.Tu nu ai aflat ca multimea, fie ea si invechita, ceausista, cu gandire de cacao, tot are dreptate?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Suck):

Corectie blitz, si dante!

| Suck explică (pentru FABULOSUL6000):

26 de ani de democratie si tot aceeasi gandire de rahat.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Suck):

Da,asta e realitatea.Cum poate un parinte sa isi indrume copilul sa fie dascal la biserica, de ex? Numai prostia poate justifica o asemenea cretinitate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Poate pentru bani, unii de la biserica fac mai multi bani decat senatorii happy

| Croampa a răspuns:

Normal e un termen vag si definitia normalului difera de la o persoana la alta.

| Geanin a răspuns:

Pai da si de craciun tot la fel, maanaci ulei, manaci carne, nu manaci carne de porc...
Da cum, da cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normalul unui om consta in comportamentul pe care acesta in adopta pentru a nu se diferentia de ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu fi LGBT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normalul inseamna majoritatea. eu daca ascult muzica clasica nu sunt "Normal", daca ascultam manele poate eram. daca stai sa te iei dupa turma

| DonaldTrump a răspuns:

Sa zicem ca maine 90% din populatia romaniei incepe sa mearga dezbracata pe strada, restul 10% se presupune ca sunt anormali deoarece nu sunt ca majoritatea, deci faza asta cu normalitatea e sa te supui majoritatii, sa fii ca ei.

| ksuper31 a răspuns:

Daca stai sa te gandesti putin, totul este relevant, in special normalitatea.

| Unicornaş a răspuns:

Dex laughing
NORMÁL, -Ă, normali, -e, adj. 1. (Adesea adverbial) Care este așa cum trebuie să fie, potrivit cu starea firească, obișnuit, firesc, natural. ◊ Plan normal = plan perpendicular pe tangenta dusă într-un punct al unei curbe. Linie normală (și substantivat, f.) = a) dreaptă perpendiculară pe planul tangent la o suprafață, în punctul de contact; b) dreaptă perpendiculară pe tangenta la o curbă, în plan sau în spațiu, în punctul de contact. ♦ Spec. Sănătos (din punct de vedere fizic și psihic). 2. Care este conform cu o normă (1). ♦ (Despre mărimi) A cărei valoare este apropiată de valoarea întâlnită cel mai des. 3. (Înv.; în sintagma) Școală normală (și substantivat, f.) = școală pedagogică. – Din fr. normal, lat. normalis, it. normale.

| Suck explică (pentru Unicornaş):

Ma refer strict la comportament.

| Unicornaş a răspuns (pentru Suck):

Pff, si mi-a luat asa mult sa dau copy-paste.
Mi lene sa mai scriu. Merg sa alerg. Pup jos =)))) https://www.youtube.com/watch?v=vYSA_mCHH9o

| Suck explică (pentru Unicornaş):

Bine... pup la balcoanelaughing

| Anonimmus234 a răspuns:

Normal-duce o viata fara aventura, se supune oricui, vorbeste frumos, este politicos, mananca doar cu furculita sau lingura si are tot viitorul planificat

| Irina791 a răspuns:

Norml.un om banal, fără individualitate care nici măcar nu merită criticat, asta e să fii norml pentru mine