| AvalohAlyn a întrebat:

Am auzit la cativa oameni ca cica s-ar fi descoperit leacul pentru cancer dar nu e facut public si nu e dezvaluit omenirii fiindca companiile farmaceutice nu ar mai face bani din vanzarea medicamentelor deja existente care fac pentru firmele farmaceutice o avere colosala.Deci leacul pentru cancer ar fi tinut in secret intentionat.Cat de adevarat este acest lucru de fapt?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Exista o multime de tratamente experimentale pentru cancer insa nu e asa usor sa ajungi din faza experimentala pana in spitale.
Articolele care le tot vezi pe net pot sa se refere la reusite ale cercetatorilor dar reusitele din laborator au nevoie de ani de zile pana pot ajunge sa ajute pacientii.
Trebuie sa intelegi ca poate dura pana la 10 ani ca un medicament sa ajunga din laboratorul unui cercetator pe piata in cazul in care totul merge bine si nu pica din schema sau la experimentele ulterioare ale cercetatorului sau cand vine vorba de standardele agentiilor nationale pentru reglementarea medicamentelor. Luand in vedere faptul ca in multe cazuri nu se dovedesc atat de bune poate o sa dureze 10-20 de ani pana o sa avem terapii noi.

Chestia cu tinutul secret intentionat este concluzia la care au ajuns oamenii care nu cunosc procesul. Ei vad stirea si se intreaba de ce nu s-a transpus imediat in practica medicala? Iar raspunsul imediat e ca e clar ca cineva nu vrea (si aici poti sa introduci o conspiratie random dupa gust).

Ca sa raspundem la faza cu teoria conspiratiei, chiar si daca presupui ca toate firmele farmaceutice sunt conduse de reptilieni (sper ca asta e exprimarea folosita de conspirationisti) tot ai o buna parte din cercetarea din medicina facuta sau in mediul universitar sau in fundatii sponsorizate de ONG-uri deci si daca si-ar tine aia partea lor la saltea ar veni ceilalti.

| Donsavas a răspuns:

Exista n tratamente care ucid tumora canceroasa. Trebuie găsită metodă potrivita pentru fiecare pacient in parte si la cate metode si tratamente Sunt, nu au oamenii banii si timpul necesar sa le încerce.

| SG1995 a răspuns:

Hai să o luăm așa: Eu inventez un leac pentru cancer. Ce câștig dacă îl ascund? Faimă? Bani?
Nup.
Chestia cu teoria a conspirație e că sunt doar teorii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu asa se intampla intr-o lume bazata pe competitie.
Daca poti sa oferi un medicament care previne boala, lumea va vrea acel medicament. De asta doctorii iti dau un vaccin de cativa lei impotriva poliomielitei, in loc sa iti ia bani pentru tot restul vietii.
Cel mai bun contraargument impotriva Big Pharma sunt chiar vaccinurile. Abia de aduc bani, dar previn boala in mod eficient.

Dar probabil ca toti idiotii care spun ca leacul impotriva cancerului e tinut ascuns n-au citit im viata lor o carte de economie.

| Steregoi a răspuns:

Leacul pentru cancer doar Dumnezeu il are si nu oamenii de nestiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca era adevarat, marii actori considerati parte din Illuminati nu mureau de asa ceva.