| sabin89 a întrebat:

Am câteva întrebări ce ţin de istorie antică, o istorie pe care am să o plasez pe teritoriul Asiei Mici, undeva prin mileniul al 2-lea î.Hr. Să nu mă trimiteţi la wiki, că de acolo vin şi nu prea am găsit ce am căutat. O primă întrebare: 1. Limbile care se vorbeau - atunci, acolo - erau, în majoritate, limbi indo-europene? Apoi, 2. Au fost hitiţii prima comunitate indo-europeană stabilită în Asia Mică? 3. Cine erau hitiţii? de unde veneau? 4. Descoperirile arheologice atestă existenţa unui puternic imperiu al lor cam prin toată Asia Mică, în acele timpuri. A existat o naţionalitate hitită, deosebită de celelalte popoare care ne sunt cunoscute? 5. Sunt credinţele lor la originea miturilor greceşti? 6. V.T. vorbeşte şi el despre hitiţi. Spune despre ei că sunt fiii lui Het; şi îi plasează, nu pe teritoriul Turciei de azi, ci în ţara Canaanului (Palestina). Avraam şi-a întins corturile la Hebron (actualul El-Khabel, foarte aproape de Ierusalim) şi a cumpărat de la fiii lui Het un loc de veci unde îşi va îngropa morţii. Mai târziu, Esau şi-a luat de neveste două femei hitite. Sunt aceşti hitiţi unul şi acelaşi popor cu cei descoperiţi pe teritoriul Asiei Mici (Turcia)? 7. În capitala lor de la Hattuşaş (actualul Bogazkoy; sau Bogazkale, în Turcia) s-au găsit documente scrise şi într-o limbă care nu e indo-europeană şi pe care hitiţii au numit-o "hatti". Ce fel de limbă a fost aceea, cu care ar putea fi asemănată? şi cine au fost cei care au vorbit-o? A existat o civilizaţie proto-hitită? 8. În afară de hitita cuneiformă mai există şi alte limbi, hitita hieroglifică, palaita, luwita; ce se poate spune despre structura şi apartenenţa acestora? 9. Este atestată prezenţa hitiţilor în zonă şi înainte de mileniul al 2-lea? 10. Limba hitită care se vorbea curent era asemănătoare cu: babiloniana? asiriana? akkadeana? ...Mai am vreo 20 de întrebări, dar mă opresc aici. laughing
P.s. 1. Pentru cei pe care îi plictiseşte istoria: nicio problemă, pot ignora topicul.
P.s. 2. Pentru cei care ar intenţiona să mă întrebe "pentru ce îţi trebuie astea?": sunt de acord că nu au o valoare practică, dar, ştiţi cum e omul, curios, să ştie cât mai multe. Când o muri, să moară cel puţin informat. happy
P.s. 3. Mă declar mulţumit şi cu răspuns, măcar la una din cele zece întrebări.
P.s. 4. Nu e temă. happy

13 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Ce s-o fi întâmplat cu întrebarea asta? A dispărut, acum a reapărut...hocus-pocus?

| Nilsson a răspuns (pentru sabin89):

Asta ma intrebam si eu, de ce a disparut happy
Probabil a fost raportata de niste "minti luminate" ca fiind tema si suspendata temporar, iar cand a fost evaluata de catre admini a fost reintrodusa.
Daca ar fi sa mai comentez si punctul 10, fiind limba indo-europeana nu cred ca se inrudea cu babiloniana care era semitica, chiar daca aveau acelasi sistem de scriere.
Astazi de exemplu, limba tadjika este inrudita cu persana dar foloseste alfabetul chirilic.

| sabin89 explică:

La ce se referă sintagma "secerea mănoasă"? Stie cineva? (tot acolo în Orientul Mijlociu)

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

"secera manoasa", Semiluna Fertila sau Cornul Abundentei inseamna acelasi lucru si desemneaza o locatie.
(are intr-adevar legatura cu intrebarea ta) happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Da, am văzut si eu acum pe wiki. Nu m-am gândit să o caut sub denumirea asta (cornul abundenţei). Ce lumi, ce vremuri...
"Regiunea se întinde de la Babilonia și Elamul adiacent (provincia sud-vestică Persia, numită și Susiana) urcă pe Tigru și Eufrat până în Asiria. De la Munții Zagros, la est de Asiria, continuă spre vest prin Siria până în Marea Mediterană și se extinde spre sudul Levantului. Valea Nilului din Egipt este adesea inclusă ca o extindere ulterioară a Cornului abundenței."

| JackR a răspuns:

Nu am sa stau sa scriu raspunsuri elaborate la intrebarile tale, dar am sa-ti fac o recomandare: citeste "Secretele hititilor" de C.W. Ceram ( costa 15 lei, pe elefant.ro). Ai sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile tale legate de imperiul hitit (inclusiv la cele 20 pe care nu le-ai scris aici).

| sabin89 explică (pentru JackR):

Da, cred că asta e cea mai bună soluţie, o carte care să explice de la A la Z. Pe net te trimite de la una la alta si te învârţi ca-ntr-o... găleată, până ameţesti.

| Darkmagic a răspuns:

1 Te urci cu burta pe Marc Van De Mieroop, W. Ceram, M. Riemschneider sau Bryce Trevor.
Mai e un Jacques Freu dar nu l-am citit nici eu. big grin
(fac rime cand vad 250 intrebari, in UNA)
2 Despre limba: se numea nesili, se asemana cu traca si au imprumutat cuneiformele akadienilor. (De ce?) Habar n-am. Discutiile filologice pe tema "limbilor" hititilor or sa mai dureze inca 500 de mii de ani.
3 De unde scoti astfel de intrebari? happy
4 Mi-am cumparat trabucuri!
Stiu, n-are legatura cu intrebarea, dar am simtit nevoia sa amintesc faptul in sine. big grin
M-au costat mai mult decat toate cartuliile despre nenorocitii de hititi! big grin
5 Citeste!
E aproape gratis, vis-a-vis de punctul 4. happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

De ce mă întrebi de unde scot întrebările astea? Orice domeniu al cunoasterii cred că ar trebui să prezinte interes. Mie îmi face plăcere să discut subiecte ce ţin de istorie (antică, ev mediu sau modernă). Îmi dă un sentiment de siguranţă, să pot avea si eu o privire de ansamblu asupra a tot ce s-a întâmplat de-a lungul timpului. În felul acesta îmi pot da seama cam unde ne aflăm noi acum si poate că reusesc chiar să arunc si o privire spre viitor. E interesantă fizica, e interesantă biologia si...multe, multe altele. Dar si istoria.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

De ce te intreb de unde le scoti? happy
Pentru ca sunt imposibile!
Doar pentru UNA, (oricare), se pot scrie CARTI...iar tu vrei un raspuns pe TPU. happy
Cea mai interesanta imi pare asta:
" Sunt aceşti hitiţi unul şi acelaşi popor cu cei descoperiţi pe teritoriul Asiei Mici (Turcia)? 7. În capitala lor de la Hattuşaş (actualul Bogazkoy; sau Bogazkale, în Turcia) s-au găsit documente scrise şi într-o limbă care nu e indo-europeană şi pe care hitiţii au numit-o "hatti". Ce fel de limbă a fost aceea, cu care ar putea fi asemănată?"
Populatia hatti exista pe teritoriul Turciei cand au ajuns hititii acolo, problema rezida insa in faptul ca internetul nu ofera nicio informatie cu privire la acesti ...hatians si luptele lor cu hititii.
Tot mai vrei sa-ti raspunda cineva la cele 10 intrebari? happy
Faci rost de un permis la B.C.U., te duci acolo, si cauti CARTI.
Numai eu ti-am dat 4 autori cu zeci de studii, fara sa-i mai amintesc pe istoricii romani...
Succes. happy

| Nilsson a răspuns:

Referitor la punctul 6, parerea mea e ca sunt acelasi popor, doar ca nu au populat doar teritoriul Turciei de astazi ci au ajuns pana in anumite teritorii din Palestina.
Exista referiri istorice cu privire la batalia dintre faraonul Ramses II si hititi de la Kadesh care se presupune ca a avut loc pe langa granita actuala dintre Siria si Liban.

In Biblie mai e mentionat si Urie, numit hetitul, care era printre generalii lui David si un anume slujitor numit Ahimelec.

| sabin89 explică (pentru Nilsson):

Kadesh se pare mai degrabă că era în sud, către Egipt, nu către Liban, după cum apare în wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Map_Land_of_Israel.jpg

| Nilsson a răspuns (pentru sabin89):

Se pare ca tot prima dragoste (Wikipedia) ofera mai multe detalii:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Kadesh

Localitatea actuala nu este aceeasi cu cea istorica