| LeoNi20 a întrebat:

Am ceva pentru cei ce se considera "atei".
Inainte vreau sa stiti ca nu sunt sigur daca acel om este omul lui Dumnezeu...
Imi puteti spune de ce cad mii si mii de oameni la pamant cand acest "pastor" ridica mainile?
https://youtu.be/zdBVPmbVl7w (min 1:32)
Mai are zeci de clipuri... cautati pe Youtube canalul "Andres Bisonni" (in toate videoclipurile cad sute de oameni).
Astept raspunsurile voastre! Poate chiar si o funda daca este foarte bun raspunsul...

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Nu sunt ateu însă explicațiile lor sunt ridicole.

Se vede observă că oamenii nu se prefac deoarece cad pe spate în mod natural, dacă încerci să te prefaci se activează reflexul de echilibru ce face ca o cădere să pară prefăcută.

Plus că mulți lăcrimează, au convulsii, își agită mâinile incontrolabil, etc.

Printre ei sunt și copii iar copiii nu se pot preface atât de natural.

Cât despre ipoteza isteriei în masă, pică și această deoarece Bisonni îi face pe unii să cadă și individual, iar oamenii sunt cu spatele la sală deci nu poți să spui că sunt luați de valul mulțimii.

Ateii se încăpățânează să nu creadă în supranatural chiar și în fața dovezilor evidente.
Cât despre Bisonni, nu știu ce să zic, mă cam înfioară privirea lui și are o atitudine de vedeta rock iar asta nu e de la Dumnezeu.

Cine cunoaște Cuvântul Lui Dumnezeu știe care sunt roadele Duhului Sfânt și nu poate fi înșelat, iar aceste roade cu siguranță nu sunt convulsiile și leșinul.

| LeoNi20 explică (pentru Nilsson):

Nici eu nu stiu ce sa zic despre "Andres Bisonni" (prefer sa tac si sa nu judec)

26 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Fanomenul se numeste isterie in masa sau de masa, nu stiu cum e traducerea in romana.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mass_hysteria_cases

Sunt o gramada de cazuri documentate in istorie care sunt cu mult mai amuzante decat clipul tau. Unul din 1600 cand un oras intreg a dansat pana la epuizare si unul de prin anii 60 in tanzania in care au ras vreo cateva zile.

Daca ai vazut House, e un episod in care portretizeaza si explica destul de bine fenomenul, cand mai multi oameni chair cred ceva copul lor va raspunde in consecinta si vor dezvolta simptome. In cazul din serial credeau ca au un om in avion infectat cu o boala extrem de periculoasa, dupa ce li s-a zis asta si simptomele bolii toti pasagerii au inceput sa le dezvolte fara sa aiba boala.

In cazul pastorilor minune (chair sunt minune mai ales ala din africa care zicea ca sperma lui e sfanta laughing ) oamenii merg la adunarile lor cu asteptari uriase si bine documentati cu privire la ce se presupune ca poate face omul asa ca raspund in consecinta.

Stii vorba aia care zice ca e amuzant ca numarul cazurilor de posedari in randul ateilor este rotunjibil la 0. happy

| RAY a răspuns:

Omule aia sunt hipnotizati ca astia https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

| LeoNi20 explică (pentru RAY):

În adevăr, cine vorbește în altă limbă nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu, căci nimeni nu-l înţelege și, cu duhul, el spune taine.
1 Corinteni 14:2
Dacă nu este cine să tălmăcească, să tacă în Biserică și să-și vorbească numai lui însuși și lui Dumnezeu.
1 Corinteni 14:28 VDC
Dupa parerea mea, nu este bine ce fac oameni aia... scrie clar! Daca nu este cine sa talmaceasca, sa taca!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru LeoNi20):

Pe baza Bibliei putem afirma ca Dumnezeu este si foarte idiot.

Pune oamenii langa un copac si nu se asigura in niciun fel ca cei doi sa nu manance din copac. Numai prostii au mintea atat de ingusta incat sa nu isi dea seama de consecintele propriilor fapte.

| relian a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

laughing asa este, priponeste vaca linga o capita de fan si spune-i sa nu cumva sa manince laughing

| RAY a răspuns:

Ateii se încăpățânează să nu creadă în supranatural chiar și în fața dovezilor evidente.
Cât despre Bisonni, nu știu ce să zic, mă cam înfioară privirea lui și are o atitudine de vedeta rock iar asta nu e de la Dumnezeu.

care dovezi?

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

Ray, nu sunt doar ateu, sunt profesor de atei si-ti confirm cu toata convingerea ca multi atei cred in fenomene paranormale pentru ca ele exista.( eu personal am asistat la unul 100% adevarat). Aparitii sau disparitii misterioase, comunicari cu alte lumi, vindecari miraculoase etc, nu as avea nesimtirea sa ma hazardadez sa le inventez cauza fara dovezi, constient fiind ca nu avem (deocamdata) mijloacele, instrumentele si tehnologia care sa ne desluseasca aceste mistere. E mai simplu pentru credinciosi, pentru orice chestie dificil de explicat, dau,, vina'' pe doamne-doamne. Doamne-ajuta si o noapte buna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii au probleme psihice, altii pentru show

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, eu cred ca nu exista atei, sau denumirea de atei. Adica sa zici ca esti ateu, inseamna ca negi existenta unei religii... ceea ce inseamna ca tu crezi ca religia aia exista si o negi. Altfel daca nu ar avea cineva treaba cu ea... nu ar purta nici o denumire, e simplu. Mai bine zis. denumirea de ateu cred ca ar putea fi interpretata de cineva apartinand unei religii, nu de cei care nu apartin.

Trecand peste. nu stiu ce legatura are asta cu clipul ala. Si da, acolo cad oameni. Dar totul are la baza fizica. Se joaca cu mintea oamenilor doar. Un vanzator, cel mai bun negociator din lume, daca ar veni la tine sa iti vanda un pix si ar stii cum, in secunda doi l-ai si cumparat (spun in general acum). Asa este si cu acele persoane. Nu neg ca simt o stare de spirit superioara si chiar este benefic pentru organism asa ceva, insa totul este mai mult comercial acolo combinat cu un efect real, creat de metodele lui de a patrunde in subconstient.

Iluminarea si fericirea nu este explicata printr-un videoclip si nu se comercializeaza. Totul trebuie descoperit de persoana in sine, cu eforturile ei proprii, la care se poate adauga si un ghid spiritual. Nu am nimic cu acea persoana, insa nu prea imi pare a acel tip de ghid.

| LoveSleep a răspuns:

Asculta-l pe ăsta:
Am murit de râs zilele trecute.
https://www.youtube.com/watch?v=hVWaUYKhLSI

| minrest a răspuns:

Se lasa sugestionati de ceea ce isi inchipuie ca simt ceilalti din sala. Unul cade de rusine, altul pentru ca nu e capabil sa zica ''nu'' la orice i s-ar cere, iar al treilea crede ca primii doi au avut o experienta divina, si simte ceva emotie, se asteapta sa cada, si cade si el. Este o metoda de manipulare foarte puternica. Aa, bine, pastorul are si complici pusi sa cada, ca sa porneasca mecanismul de manipulare. Iti spun lucrurile astea din experienta personala directa.

| LeoNi20 explică (pentru minrest):

Din experienta personala spui? niste complici pot face sa cada sute de oameni?¿? Vrei sa zici ca se intampla ce se intampla in jocul ala cu piesele de domino care cad una dupa alta?laughing sa fim seriosi...

| minrest a răspuns (pentru LeoNi20):

Lucrurile astea se fac in toata lumea, pe scara larga, se fac si in tara noastra. Haide sa fim seriosi: 1. Toti oamenii astia vin din biserici in care sunt invatati ca Duhul se manifesta in felul asta. 2. La eveniment se anunta dinainte ca se va cadea sub puterea Dufului. 3. Vine un pator la el si se roaga, in sala e emotie religioasa si asteptare, asa ca tendinta ca persoana sa cada e foarte puternica, chiar daca nu se lasa presata, pastorul se roaga pentru altul mai docil, o sa cada si asta mai tarziu. 4. Ca sa fie mai siguri, primii doi sunt complici, care cad spectaculos; al treilea daca nu cade inseamna ca nu are Duhul, este? Oricum daca nu cade al treilea cade al patrulea si ceilalti, pana cad toti. Nu iti vorbesc de domino, ci de puterea sugestiei si a manipularii. Tie nu iti convine sa recunosti, caci esti penticostal si manipulat la greu, chiar daca nu exact in felul asta.

| LeoNi20 explică (pentru minrest):

Eu manipulat la greu? Sa sti ca am fost si eu ateu/agnostic, doar ca eu nu eram un ateu bun ci unul rau, de rau ce am fost am inceput sa am experiente cu satana, asa mi-a revenit credinta si m-am cumintit
Ps, cred in Dumnezeu din experienta personala
Noapte buna

| LeoNi20 explică (pentru minrest):

Macar recunoaste ca nu esti ateu 100% ci agnostic, doar un prost ar putea fi 100% ateu

| minrest a răspuns (pentru LeoNi20):

Nu este vorba de ateism aici! Tu ai intrebat pe atei, crezand in naivitatea ta, ca o farsa grosolana, o excrocherie evidenta e un argument irefutabil al existentei lui Dumnezeu. Tu esti un penticostal manevrat ca sa bolboroseasca, pentru ca sa creada la randul lui in proorocii mincinoase, concepute special ca sa il insele; asa ca nu ti s-a parut suspect ca alte biserici, foarte apropiate de voi penticostalii, manipuleaza oamenii sa cada pe jos, sa tremure si sa urle.

| christine99 a răspuns (pentru LeoNi20):

Mai prosti sunt aia care cred doar intr-o carte de basme scrisa acum 2000 de ani si folosita in scop manipulativ. In religie nu e vorba de Dumnezeu, e vorba de controlul si supunerea maselor.

| mentholinks a răspuns:

Dacă s-ar înalta și ar levita ar fi ceva dar asa mi se pare o prostie chiar și dacă ar fi pe bune. Adică la ce rahat sa facă Duhul Sfânt sa cada toți oamenii aia la rugăciunea pastorului?

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Poate sunt de la cel rău manifestările.
Citește răspunsul meu anterior.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care oamenii fac spectacol la o emisiune?
Este show-biz, cool.
Copii fiind manipulati de parinti ajung sa creada cu adevarat. Dar si din motive banesti. In special in zonele sarace din America Centrala siDe Sud de unde este si Andres Bisonni ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu degeaba Dumnezeu va face niste nebuni sau prosti...
Va dau niste dovezi clare ca supranaturalul exista, si voi... e fake, e nu stiu ce etc etc
Sunt sigur ca multi dintre voi va dati denumirea de "atei" dar in realitate nu sunteti.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Care dumnezeu? supranatarul este pedepsit cu moartea in biblie, nu stiai nu?

| chuckmanson a răspuns:

Da tu cum poți să îți explici asta:
https://www.youtube.com/watch?v=v_wV7cWjLCE
https://www.youtube.com/watch?v=JSLnuos5pkw
https://www.youtube.com/watch?v=y_xww_febPk
https://www.youtube.com/watch?v=hY1MFsyi4bg
https://www.youtube.com/watch?v=XS-gmZ5ot2o
Cred că pană acum am dovedit că Dumnezeu există!
El este coreean și numele lui e Kim!
Și el este o trinitate! Este Kim Il-Sung Kim Jong-Il și Kim Jong-un!

| christine99 a răspuns:

Unii sunt indoctrinati, sau au probleme, sau pur si simplu vor sa dea bine in comunitatea lor, vor sa apartina de un grup si fac ce fac ca sa nu fie exclusi, nimic nou sub Soare.