| anonim_4396 a întrebat:

Am citit mai demult o povestire filozofică despre un om căruia dintr-o dată i se face dor de prietenul său de la celălalt capăt al lumii.
El se îmbarchează pe un vas și ajunge la respectivul prieten în final, dar la poartă își dă seama că dorul i-a trecut și pleacă înapoi.
Care este semnificația?
Că trebuie să încerci să faci pe cât posibil ceea ce îți place și să nu te forțezi să faci ceva care vine în contradicție cu fericirea ta atunci când nu este necesar pentru dezvoltarea ta și nu rănește pe nimeni?
Sau există un alt sens?
Adică omul acela dăduse o grămadă de bani pe vaporul ăla și a ales să renunțe în ultima clipă la scopul călătoriei.

3 răspunsuri:
| AntoniaOrman a răspuns:

Parashuta - inventata de mine

| anonim_4396 explică (pentru AntoniaOrman):

Ce?

| AntoniaOrman a răspuns (pentru anonim_4396):

Parashuta - inventata de minee