| NY_8779 a întrebat:

"Am înţeles că un om poate avea totul neavând nimic şi nimic având totul."(Mihai Eminescu. 15 ianuarie 1850-15 iunie 1889). Cum comentati?

10 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Eu cred ca nu intamplator Eminescu a spus"poate"; intre atatea potentialitati pe care le poate implini destinul uman exista si acestea doua:de a avea totul neavand nimic, sau de a nu avea nimic avand totul; ceea ce nu exclude si posibilitatea de a avea ceva avand totul si de a nu avea altceva decat nimicul. Diferenta o reprezinta acel "ceva", important pentru fiecare. Daca e sa concretizam, Eminescu insusi ilustreaza cazul celor ce n-au avut nimic avand totul, asa cum nefericita regina Sisi, sa spunem, avea totul neavand nimic.In fond, cugetarea eminesciana imparte omenirea in doua categorii distincte:cea pentru care importanta este sfera spirituala si cea pentru care importanta este realizarea materiala.

| mihaibrasov a răspuns:

Probabil deja ii ajunsese boala la cap.

| Eva a răspuns:

E o simpla punere in opozitie: bogatia materiala vs. cea spirituala.
Eminescu era specialist in antiteze.

Răspuns utilizator avertizat
| as0ter a răspuns:

E vorba de materie si spirit. Oricine stie ca are totul, dar nu vede asta si trage ca sclavul sa munceasca pentru sistem, iar orice egoist care crede ca are averi mari si se crede stapan pe altii nu are de fapt nimic valoros in suflet si inima, iar mai tarziu fiecare va realiza ca totul a fost atat de usor...trebuie sa ne traim fiecare clipa, viata nu presupune efort, trebuie sa invatam sa traim orice zi ca si cum ar fi ultima si sa ne bucuram, Iubiti-va!

| yumyumXDcherry a răspuns:

Probabil se refera la faptul ca... hm, niciun om nu poate avea acel "nimic" pe care il are acel cineva... ceva ce nu umple acel gol si face atat de special.

| vigome a răspuns:

Bariera intre spiritualitate si materialism. Pacat ca putini cred in ziua de azi ca nimic nu e intimplator pe lumea asta si ca undeva de o anumita forma Ea, Spiritualitatea exista. Si e adevarat ca nu are nici o tangenta cu materialismul, e mai presus de el.

| Octaviana_9832 a răspuns:

Din propria experienta. Am cunoscut si eu persoane care aveau detoate si totusi nu aveau nimic. Aveau bani, prieteni, familie dar totusi nu erau fericiti dar persoane care nu se plang ca nu au ''averi'' ca ceilalati dar totusi sunt fericiti si isi traiesc viata.
Acesta cred ca ar fi cel mai bun exemplu.
foarte frumos happy

| BlueFeeling a răspuns:

Daca are totul neavand nimic inseamna ca poate avea milioane de bani, dar nu prieteni, familie sau ce ii e lui mai drag...

| DeeA8o8 a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca oamenii bogatsi nu sunt intotdeauna fericiti, cum zice si vorba "banii nu pot cumpara fericirea".
De exemplu, m`am uitat nu stiu cand la filmu` titanik (il ador pe leonardo dicaprio happy ) si acolo ea facea parte din clasa aristocrata, si el era sarac. insa ea isi dorea sa fie ca el, libera, sa poata sa fac ce vrea si au fugit impreuna, dar e trist pentru ca el a murit in final. asta e o dovada ca chiar daca esti bogat, tot mai important este sa ii ai pe cei care`i iubesti langa tine, si nu baniiwinking sad