| Superior a întrebat:

Am mai intrebat asta dar mai intreb o data.
Ce a existat inainte de univers? Ce a existat inainte de ce a existat inaintea universului? Ce a existat inaintea a ce exista inaintea a ceea ce era inainte universului? Ganditi-va ca intrebarea continua la infinit... ziceti voi ca nu va face sa inebuniti! Cand ma gandesc intru intr-o stare de meditatie,parca adorm cu ochii deschisi pana ma striga cineva,creierul meu deconectandu-se de la corp o vreme si avand niste vizuni ciudate si abstrace,asa ca nu voi mai incerca. Totusi mi-e greu sa cred ca toate astea exista,avand in vedere ca orice trebuie creat de altceva si acel altceva la randul lui trebuie creat de altceva,procesul repetandu-se mereu. Mi-e greu sa cred ca ceva a existat dintotdeauna, ca trebuia sa se nasca din ceva...

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stim ca a existat un big bang asta stim 100% asta e un fapt stiintific de care oricine se poate convinge,mai departe nu stim dar am fotografiat universul am aflat cum era universul dupa doar cateva sute de mii de anii, este foarte frumoasa imaginea cu universul nostru, eu personal cred in multiunivers pentru ca sunt prea multe probabilitati de a nu ajunge unde suntem azi, fiecare univers este o probabilitate no suntem printre cele norocoase, desigur nu pot dovedi asta dar poate ca se va putea dovedi candva
te invit sa vezi aceste documentare despre univers http://documentare-online.blogspot.ro/2017/04/howtheuniverseworks_28.html

| SG1995 a răspuns:

Teoreticvn-a existat nimic, dar practic absolut nimeni nu știe cea fost înainte de momentul 0. E personal prefer Ipoteza Stringuriilor, este o ipoteză destul de speculativă care spune cam așa: În timp ce universul era vid, la un nivel mult mai mic decât cel subatomic existau niște particule de energie supra dimensionate, care atunci când a fuzionau creau micro particule precum quarci, care la rândul său fuziunea a trei quarci creau electroni, neutroni și protoni, mă rog când primul proton a fuzionat cu un electron a dat naștere primului atom de heliu, chiar și așa nu știm în ce condiții s-a îndeplinit fuziunea aceea deoarece în vid nu e materie, deci nici gravitație.

| BlackRose03 a răspuns:

Ce a existat inainte de Univers? Nimeni nu stie.
Dar imi pot da cu parerea,desi nu cred ca vei fi multumit,poate dupa asta ma vei considera o idioata, dar n-am nimic de pierdut. laughing
Cred ca a existat un alt
Univers, acesta a luat sfarsit datorita faptului ca matricia s-a rupt odata cu trecerea timpului si dupa multi ani au mai ramas cativa atomi la distante mari unul de celalalt(acestia fiind tot ce a ramas in urma acelui Univers)ratacind intr-o "ciorba" de particule.
Nu dupa mult timp si-au facut loc prin aceasta "ciorba" doi atomi si au ajuns sa se uneasca, luand astfel nastere Universul de azi(Big Bang).
Si se va repeta cand si acest Univers va lua sfarsit.
E doar parerea mea, nu judeca(ti).

| Superior explică (pentru BlackRose03):

Insinuezi ca asa se intampla la infinit? Totusi e incomplet, de exemplu "primii" cei 2 atomi de unde au aparut?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Superior):

Nu m-am interesat,nu stiu mai nimic despre Univers, nimeni nu stie.
Dar stiu ca e imposibil ca inainte de existenta Universului de azi sa nu fi fost nimic.
Universul e totul, cred ca in locul acestuia a mai fost unul sau mai multe.
Adevarat, nu poate tine la infinit, dar doar in viitor vom gasi un raspuns.

| Darkmagic a răspuns (pentru BlackRose03):

Big Bang nu a fost o "explozie" a materiei, ci a energiei, iar universul timpuriu nu avea materie, conditiile erau prea extreme pentru a permite existenta nucleelor atomice.
De unde ai luat cei doi "atomi"?
Sper sa nu-ti mai stergi raspunsul, ca data trecuta.
E o intrebare, nu musc.

| T0T a răspuns (pentru BlackRose03):

Cum s-au unit 2 atomi și au dat naștere unui univers de sute de miliarde de catralioane de atomi? Ești simpatică crezând că cei doi atomi sunt un mami și tati ce au făcut copilași. Ești haioasă per ansamblu.

| Darkmagic a răspuns (pentru T0T):

Felicitari! big grin
Ai reusit sa pui pe fuga singura femeie care stie ca "ciorba quark" este chiar termen stiintific, si nu vreo supa pentru vegani.
Peste 30 de ani, cand mai intra una si da doua raspunsuri despre univers, tine bine de ea, chiar daca nu intelege ca Big Bang nu a "explodat" intr-un spatiu.
Ai citit BlackRose? big grin
Fizic, este o enormitate identica cu a sustine ca spatiul in care traim noi, recte atmosfera, exista dinainte, si Pamantul s-a format in ea.
La intrebarea Gamerului legata de logica, spune-i tu ca exista cam zece tipuri de logica: "constructiva", "deductiva", "booleana", "traditionala" (zisa si "a termenilor"), Smarandache, in opozitie cu al cincilea postulat euclidian, etc, etc, si ca nu stiu la care dracului de logica se referea el acolo. happy

| T0T a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu fi rău cu ea. E simpatică. Lasă că o fi bună ea la altele.

| Darkmagic a răspuns (pentru T0T):

Nu sunt rau, doar incepe sa ma enerveze TPU. happy
La astia, "Logica" e UNA singura, "gravitatia te trage in jos", nu poti sa o convertesti in cinetica, daca intrebi ceva despre Timp, iti raspund cu ceva despre ceasuri, si ii apuca pe toti durerile de cap cand incerci sa le explici conceptul de "Nimic", aka, fara un "spatiu" pentru goliciune si fara "timp", pentru a se intampla ceva.
Grey!
Pardon, Greu! happy

| T0T a răspuns (pentru Darkmagic):

Stai liniștit, totul e o iluzie. Timpul e produs de mintea ta.

| Andreea213 a răspuns:

Si eu m-am gandit la asta de cateva ori. intrebarea asta nu are raspuns si nici nu va avea. de ce sa incerc eu sa ii gasesc unul?

| CodyObrain a răspuns:

Asta e intrebare de copii mici, oamenii mari au cam renuntat la treburi din acestea.Nici cel mai "destept" nu o sa iti raspunda la asa ceva, daca am sti asta, viata noastra ar fi doar ca o zi de lucru plictisitoare stiind de unde venim si unde ne indreptam, si stiind ca existenta noastra mirifica de 70 de ani in medie este o nimic toata pe langa gigantul numit timp.Suntem prea primitivi pentru asa ceva, si oricat de mult ar exista pe pamant si oriunde altundeva oameni, nu o sa ai raspuns despre "origine" de la ei.

| Mira_Nikita_1996 a răspuns:

Nimeni nu stie si nu vom sti, poate dupa ce murim vom afla, dar nu suntem siguri. In loc sa ne gandim al acest mare proces, la de ce exista materia se de unde vine tot din altceva, ar fi mai bine sa ne bucuram de scurta noastra viata. Dar daca vrei sa stii, asculta aici. Exista anumite puteri, numite fluctuatii quantice. Adica cand apar doua particule, una negativa si una positiva, si aproape instantaneu se anuleaza una pe alta. Acest proces se numeste anihilare si produce energie, cat sa aprizi un bec pe 4 ore. Oricum, se crede ca sa strans atat de mult energie de la aceste fluctuatii quantice, ca a fost o anihilare atat de violenta, care a creat materie si anti materie. A fost mai multa materie decat antimaterie, si duap procesul de anihilare, energia ramasa a calatorit( si inca calatoreste) ca sa formeze universul mai departe. Sansele de a se crea un univers sunt de 0. 0000000000000000000000000000000000000000... poate chiar si quadralione de 0000000000 urmate de un 1%. Dar pentru ca luam in ecuatie un timp infinit de mare, o sa se intample. Sper ca te-am luminat un pic. E mai bine sa raspundem decat sa punem, intrebari.