| CostiMiti a întrebat:

Am o cațea ciobănesc german, are 14 ani si suferă de hepatita si insuficiență renala, i-am cumpărat ipakitine si hepatiale forte dar nu sunt bune de nimic, dau doar multi bani.
Știți un remediu natural pentru cățelușa mea pentru respirație normală si regenerarea ficatului?
Raspunsul corect are fundă

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un an din viata unui caine este echivalent cu 6-7 ani din viata unui om.
Chiar daca calculam cu doar 6 ani, varsta cainelui echivaleaza cu a unui om de 84-85 ani (calculat cu 7 ani are aproape 100).
Acesta cred ca explica totul.

| anonimg a răspuns:

Cred că la 14 ani este suficientă vârsta pentru cățel. Carnea este principalul factor care duce la insuficiență renală -atat la oameni cât și la animale. (Leul din pădure este animal sălbatic, nu domestic; de aceea el nu are problema aceasta).
Nu am o soluție concretă la situația de față. Ar trebui văzut (sau mai bine zis supravegheat) de un medic veterinar.
Fără fundă.
Mai așteaptă răspunsuri.
Pe viitor este bine ca să nu mai adopți vreun animal.

| Felys a răspuns:

Cainele tau a ajuns la media de varsta a rasei lui, chiar a depasit-o putin, de acum incolo nimic nu ii va mai fi de ajutor, trebuie sa te obisnuiesti cu gandul ca e foarte batrana si bine nu se mai face.