| RAY a întrebat:

Am o curiozitate pe un sit am citit ca proteinele slabesc si numai ai pofta de mancare lucruri dovedite stiintifice, curiozitatea mea de ce organismul nu transforma si proteinele in grasime de ce doar carbohidtrati?

14 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Da,este adevarat, numai ca proteinele cu valoare sunt cele animale, asta inseamna sa mananci multa carne sau lactate.Carnea sau lactatele in consum excesiv duc la un metabolism acid, metabolismul acid duce la scaderea in greutate dar asta pericliteaza sanatatea.Un metabolism acid face praf sistemul osos(pierderea densitatii oaselor). Exista o celebra si controversata dieta pe baza de proteine si o zi pe saptamana tarate.Are efecte cosmice,se slabeste foarte mult datorita consumului exagerat de proteine(carne la greu)dar ceea ce nu stiu cei care o urmeaza este tocmai ceea ce spuneam mai sus.Ah, ca sa nu spun ca proteinele fac varza si rinichii.
Proteinele contin aminoacizi esentiali, viata pe pamant nu ar exista fara ei, daca i-am transforma in grasimi, acesti la randul lor s-ar transforma in energie falsa care nu ne-ar ajuta nutritional deloc. Logic ca proteinele sunt esentiale dar niciodata excesiv sau in diete bazate doar pe proteine.

| Zazu a răspuns (pentru RAY):

Ray,lasa-ma cu mizeriile,cand e vorba de cantitati de proteine in exces, fiind vorba de diete pentru scaderea in greutate este altceva, nu e vorba de ceva uzual.
Proteine sunt cele care fac masa musculara excesiva, vezi borcanele intregi pe care l; e mananca culturistii, proteinele din carne la un consum excesiv duc la fermentatie si cresterea aciditatii.Eu zic sa dai un copypste din ceva ce,de exemplu,ai studiat.M-as lega si de fermentatia produselor lactate, care contin proteine, si despre felul in care afecteaza corpul uman si acidizeaza metabolismul, dar e grele si de obicei imi place sa ma motivez cu cineva care a invatat si a practicat despre ceea ce scrie, de exemplu.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Iti dau un sfat prietenesc. Daca chiar vrei sa citesti lucruri demonstrate stintific pune mana si citeste niste cursuri de la facultate. Nu mai citi toate tampeniile de pe net a caror sursa nu poate fi verificata.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Cursurile de la facultate pot fi invechite.

Totul progreseaza atat de rapid incat informatia pe care o inveti in 5 ani de facultate se poate dovedi ca fiind nefolositoare si invechita la final.

Iternetul este cea mai mare resursa de informatie si educatie.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru OOOLEOOO):

''Iternetul este cea mai mare resursa de informatie si educatie.''

Mno, probabil d-aia sunt si asa multi agramati pe TPU, ma gandesc. Eu zic sa nu ne mai trimitem copii la scoala ca invata tot ce trebuie de pe net...

| OOOLEOOO a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Am uitat sa metionez cartiile.

TPU nu este un site menit sa contina informatii.

"După mine, cel mai rău lucru într-o şcoală pare să fie în principal aplicarea metodelor bazate pe frică, forţă şi autoritate artificială. Un astfel de tratament distruge sentimentele autentice, sinceritatea şi încrederea elevului." – Albert Einstein

Sistemul educational te invata sa fii cuminte, sa respecti regulile si sa memorezi tot cea ce ti se spune.

"Nu am lasat niciodata scoala sa-mi afecteze educatia"-Mark Twain

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Am vazut ca din ce in ce mai multi romani nu lasa scoala sa le influenteze educatia, d-aia sunt si asa multi analfabeti si agramati. Te inseli, sistemul exact asta vrea : sa fii cat mai prost, sa n-ai scoala si sa muncesti 8 ore pe zi. Nu te vrea nimeni destept si informat.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Frumos raspuns, problema angajatului care lucreaza 8 ore ramane egala si pentru cine face 12 ani de scoala si 6 ani de facultate.

Elevii care termina scoala cu gandul de a deveni simpli angajati (fiindca doar asta stiu sa faca) sunt la fel de des intalniti ca oameni care iti vor raspunde ca, doar in carne gasesti proteine.

La scoala nu inveti sa devii antreprenor si investitor, doar angajat si liber profesionist.
La scoala nu inveti cum sa ai relatii de cuplu sanatoase, de asta peste 90% din cuplurile sunt disfuctionale.
La scoala nu inveti ce este aia Inteligenta emotionala, totusi poate fii mult mai important decat IQ-ul pe care il ai fiindca in primul rand suntem fiinte emotionale si apoi rationale.
La scoala nu inveti mai multe despre sanatate decat cea ce-ti ofera mass media : Industria farmaceutica car din pacate trateaza cauza, nu efectul iar in multe cazuri creeaza efecte secundare nedorite.
La scoala nu te va educa nimeni sa-ti indeplinesti visurile, de asta doar un procent minuscul din populatie poate zice ca si-a gasit vocatia si traieste viata pe care si-a dorit-o.

"Nu te vrea nimeni destept si informat"
Sunt perfect de acord cu tine.

| a3e6u9 a răspuns:

Organismul transformă și proteinele în grăsime, dacă nu are nevoie de ele. Chestia e că ai nevoie de multe proteine pentru puțină grăsime, fiindcă convertirea de la una la alta se face cu consum de energie. În plus, grăsimile conțin de două ori mai multe calorii decât proteinele și carbohidrații.

| RAY explică (pentru a3e6u9):

Deci daca manc multe proteine nu ma ingras?

| a3e6u9 a răspuns (pentru RAY):

Nu poți să mănânci normal?
Oamenii au tendința să exagereze, asta creează probleme.

Ceea ce contează în principal e să-ți adaptezi alimentația la stilul de viață. Eu când am fost cu bicicleta vreo o săptămână prin munți am mâncat dulciuri la greu, mai ales batoane de ciocolată și am slăbit. Dacă aș mânca la fel de multe dulciuri acum, ar fi foarte rău, fiindcă nu le ard, corpul meu nu are nevoie de ele acum.

Dacă ești culturist și vrei masă musculară, ai nevoie de multe proteine, dar dacă nu ești culturist, nu ai nevoie de multe proteine.

| RAY explică (pentru a3e6u9):

Ai mare dreptate, dar cand vezi ca ai mult simti sa manci tot mai mult

| Idle a răspuns:

Pentru ca proteinele contin aminoacizi care sunt importanti pentru structura ADN si diferse functii. Fiecare are rolul sau.