| RAY a întrebat:

Am o intrebare,curentul care circula printrun aparat electric il mentine deschis acel circuit electric logic
intrebarea e ce se intampla cu electricitatea se pierde, se descarca?

Răspuns Câştigător
| SoundTHeWave a răspuns:

Se pierde prin rezistenta firului, se incinge firul(se transforma din energie in caldura).

| RAY explică (pentru SoundTHeWave):

O explicatie simpla, logica si rationala asa e

9 răspunsuri:
| RAY explică:

Eu nu de descarcare si altceva e acea energie care nu se pierde

| relian a răspuns:

Deci ai intreba ceva de genul unui radio cred asa este? Avem un radio care nu are leduri, nu are beculete nimic, doar ascultam la el.Chestia este ca el trebuie alimentat la un curent si tu acum intrebi ce se intimpla cu acel curent asa este? Daca avem un motor, stiu si eu altceva in miscare acelcurent electric se tgransforma in lucru mecanic.Dar in cazul unui radio se transforma in? Nu stiu probabil tot lucru mecani odata ce avem acel difuzor care se misca.Problema este ceva mai complicata dar nu are cine sa ne lumineze pe aici.Curentul electric este de fapt o miscare ordonata de electroni care se deplaseaza printr-un conducator,un cablu.Ei ce sint acei electroni,de unde vin, unde se duc si asa mai departe. Avem un cablu aducem curent pe acel clabu, apoi il deconectam de la surasa, ce se va intimplacu electronii intrati pe acel cablu? Sau ei au venit de undeva, sau dus altundeva sau cum sta treaba?

| relian a răspuns:

Ok am revenit.Am stat m-am gandit si acum pot sa raspund ceva mai concret si zic eu cit de cit corect.Deci intrebarea ta nu este foarte clara dar dau si eu un raspuns la ce am inteles.Un aparat electric atunci cind este conectat la reteaua electrica el va primi de la retea curent elctric si asta doar odata sau mai mereu in fctie de ce se intimpla la acel aparat.Tu ai reteaua electrica si ai contor corect? Ei daca sa zicem nu ai absolut nici un consumator si bagi in priza un aparat electric sau pur si simplu bagi in priza un cablu, un prelungitor electric fara consumator, atunci de la retea se va descarca in acel aparat sau in acel cablu o anumita cantitate de curent electric.Acel curent daca nu este folosit el va ramine acolo in aparat sau pe acel cablu atita timp cit ele sint conectate la reteaua electrica.Pur si simplu contorul tau va contoriza o cantitate de curent zii cum vrei atit cit s-a descarcat de la retea in firele tale sau in acel aparat. Daca aparatul are ceva beculete, leduri si asa mai departe atunci din curentul ala descarcat in el se consuma si vine altu de la retea.Deci pina aici este totul foarte clar.Acum eu am banuit deci doar banui ca tu vrei sa afli in caz ca ai un aparat electric ce se intimpla cu curentul care intra in el.Ei acel curent sta acolo nu se duce nicari, sta ca si cum ar sta si la o priza, deci nu se consuma, decit atunci cind tu il vei deconecta de la priza.De ce? Cred ca de fapt tu asta vrei sa afli ce se intimpla cu curentul dupa ce deconectezi acel aparat de la retea.Problema scuze ca scriu mai mult dar altfel nu am cum.Deci problema este sa stim ce este curentul electric si ce se intimpla cu el in anumite momente.Deci curentul electric este o miscare dirijata a electronilor, dar de fapt mai corect ar fi spus miscare ordonata a atomilor, pentru ca electronii nu pot exista in afara atomului.Deci atunci cind se produce o schimbare in structura atomului sau nu stiu daca e bine spus structura, dar sa lasam asa, deci atunci acei atomi reactioneaza altfel decit in mod normal.Stim ca de regula atomii sint neutri din p ct de vedere electric, deci nu-s nici + nici -.Cind se produce un fulger sau cind noi producem acel curent electric de fapt asta se intimpla.Atomii datorita unor conditii accepta sau pierd electroni si astfel ei devin cu sarcina electrica plus sau minus.In cazul curentului electric acei atomi sint negativi sint cu - adica au electroni mai multi decit protoni, ca urmare ei nu mai sint normali ca normali sint acei atomi neutri.In acest moment ei va cauta sa devina iar neutri deci sa cedeze acei electroni.In cazul nostru atita timp cit asupra lor se exercita o tensiune ei asa vor sta in acel cablu, aparat sub forma de atomi cu sarcina negativa.Deci vom avea acel curent cum il numim atita timp cit este supus unor conditii de tensiune.Atunci cind scoatem cablu sau aparatul de la acea tensiune ce se intimpla? Atomii nemaifiind fortati sa zic asa de nimic ei devin neutri, adica cedeaza electronii si se descarca din acel cablu sau aparat electric fara un efect rau asupra ceva sau cuiva.Cu alte cuvinte acel curent de fapt atomi cu sarcina electrica din aparat se pierde in afara aparatului tocmai cum am zis.Deci atunci cind scoti aparatul din priza acel curent se pierde, sau poti sa-i spui se descarca afara din aparat pentru ca au fost atomi normali, apoi au fost fortati sa se transforme sau sasi schimbe structura, iar cind au fost lasati liberi au devenit iar ce erau la inceput.Cu alte cuvinte la fiecare scoatere de sub tensiune se pierde o anumita cantitate de curent.Bine acum economic vorbind asta nu inseamna mare lucru.La tine acasa de ex chestia asta este insesizabila, nici nu poti masura acel curent care se pierde, pentru ca este f f mic.Cam asa sta situatiunea daca ai inteles ceva din ce am bazait eu pe aici.Nu stiu ce si cit stii tu despre atomi, electricitate, insa am cautat sa explic cit mai simplu si pe inteles. Daca ai ceva intrebari ma gasesti pe aici.Scuze ca am scris atit si sper sa nu te plictisesti citind.Numai bine.

| relian a răspuns:

Am gasit cred raspuns la intrebarea ta. Electricitatea se pierde dar f putina doar electronii care intra in acel aparat.Treb sa stim ce este ala un metal ce legaturi formeaza acel metal.Un metal este alcatuit din atomi care au legaturi metalice uriase.Ce este aia o legatura metalica? Legatura metalica este o legatura ce se formeaza intre ioni pozitivi si electronii liberi din atomii care alcatuiesc metalul respectiv. Electronul liber este doar unu si se numeste electron de valenta adica se poate misca liber de la un atom la altu.Si uite asa are loc o miscare de electroni prin cablu metallic.Cind adaugam electroni intron conductor impngem acei electroni liberi daca putem sa spunem asa. Electronii fiind liberi trec de la un atom la altu dar asigura si legautura asta metalica.Cam complicate chimia asta daca nu are cine sa ne explice.Eu am gasit intimplator asta si am zis sa spun sa mai facem un pas inainte.Deci totul tine de legaturile dintre atomi.Acolo trebuie sa cautam sa le intelegem pe astea 3 mari legaturi care exista si atunci ne explicam mai usor cum au loc unele fenomene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti spune ca se descarca in ceva, daca te gandesti la condensatori care se incarca si se descarca in anumite cicluri. Poti avea pierderi si consum dat de un led, un bec, motor.

Răspuns utilizator avertizat
| TryHarderr a răspuns:

Curentul elecric nu se descarca, sunt doar electroni, care sunt pusi in miscare de tensiune, acela este curentul electric.
Cred ca ai observat la diferite aparate ca atunci cand le scoti din priza ele inca functioneaza, aceasta se datoreaza condensatorului. ( este mai complicat, se invata in clasa a 12 a, totusi, iti recomand "google ")

| relian a răspuns (pentru TryHarderr):

Scuze ca ma bag si eu.Adevarul asa este cum spui, sau maibine spus nu adevarul ci asa cum ni se preda la scoala, insa nu este chiar asa. Daca ne uitam definitia asa spune cum ai zis si tu ca electroni se misca prin conductor etc.Deci curentul electric este o miscare ordonata aelectronilor printr-un conducator, cam asa spune definitia.Dar oare este corect? Daca stamsi analizam vedem ca electronii nu pot exista asa singuri, deci ei fac parte din atom pina la urma.Atunci este corect sa spunem o miscare ordonata a electronilor? E mai bine sa spunem o miscare ordonata a atomilor.De ce se spune totusi a electronilor? Eu banui doar ca se spune asa pentru ca acei atomi sint negativi deci ca au mai multi electroni fapt cei da acelui atom sarcina electrica si anume negativa.Noi actionind asupra lor facem acest lucru dam sarcina electrica atomilor care apoi sint dirijati pe un cablu.Acum un aparat, cablu etc atit timp cit sta sub tensiune in elseva mentine acel curent, adica atomii vor ramine electrizati datorita case actioneaza asupra lor.Atunci cind vei scoate de sub tensiune atomii cedeaza rapid electronii in plus si devin neutri asa cum au fost initial, dupa care la fel de rapid parasesc axcel cablu sau aparat.Deci putem spune ca ei se descarca din axcel aparat sau ca noi pierdem acel curent, pentru ca nu il maiaveam acolo inauntru.Scuzwe ca ma bagai dar la scoala profesorii nu prea sint pedagogi buni, nu explica asa cum ar trebui sa explice.Nici eu nu stiam chestia asta daca nu punea persoana aceasta intrebare.Am vazut intrebarea si nu stiam ce sa zic, ba am spus asa balarii in primul mesaj. Apoi am stat si m-am gandit o zi si am ajuns la aceasta explicatie. Daca tu ai alta explicatie mai buna sau am zis eu ceva gresit este binevenita o corectare, asa invat si retin si eu ceva corect.