| BlueDark a întrebat:

Am o intrebare foarte buna...
Deci: 0=2×0
0=1×0
0=0 supra 0.
Corect? Da!
Din relatiile anterioare, deducem ca 0=2×0supra1×0.Se simplifica 0 si obtinem 2 supra 1=0
Cum e posibil?!

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

0/0 e nedeterminare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Total eronat.
0 / 0 nu e nicidecum egal cu 0.
Mai studiaza putin

| BlueDark explică (pentru suntserios):

0 supra 0 poate fi orice nr., nu conteaza.Intrebarea era alta.

| suntserios a răspuns (pentru BlueDark):

Intrebarea e strict legata de operatiunea 0 / 0 care nu are un raspuns definit in matematica. Simplu

| Inferno a răspuns (pentru BlueDark):

"0 supra 0 poate fi orice nr"
"0=0 supra 0.

Corect? Da!"

Daca 0/0 poate fi orice numar atunci de ce afirmi ca 0/0=0?

| BlueDark explică (pentru Inferno):

Pentru ca in categoria "orice nr." Intra si 0.

| Inferno a răspuns (pentru BlueDark):

E o diferenta intre afirmatis" 0/0 POATE fi orice numar inclusiv zero "si afirmatia "0/0 este cu siguranta 0".

Prima exprima o posibilitatea, a doua o certitudine.

Daca spun ca poti castiga la loto nu inseamna ca o sa castigi cu siguranta.

| LPCTSTR a răspuns:

Dar cum?
Simplificarea este o altă denumire a împărţirii.
Iar cum sfânta lege pronunţată "orice număr se poate împărţi atât timp cât numitorul este diferit de 0" nu există la tine, chiar văd de ce tu poţi împărţi 0 la 0.
0/1=0
0/0 este nedefinit pentru că nu poţi împărţi 0 de 0 ori
Şi revenind, chiar dacă simplifici, tot împărţire este şi tot aceeaşi regulă se aplică, deci chiar dacă simplifici cu 0, fracţia ta devine nedefinită imediat cum ai "simplificat-o".
Aş putea pune în discuţie şi ordinea efectuării operaţiilor însă nu cred ca posezi astfel de cunoştinţe.

| BlueDark explică (pentru LPCTSTR):

Am inteles, omule! Am vazut o chestie pe net, atata tot.Ma aburise pe moment.Gata.Si daca te intereseaza, am luat BAC-ul la mate cu 9.25.Pe vremea mea era ceva...Dar cum nu am mai lucrat in domeniu, am mai uitat.Si daca tu crezi ca exista vreun cu carte pe planeta asta care sa nu stie ordinea efectuarii operatiilor, problema e la tine.

| LPCTSTR a răspuns (pentru BlueDark):

Sper că știi că până și calculatorul îți dădea eroare la acest calcul.
Cum adică nu ai mai lucrat în domeniu? Nu te-a mai interesat matematica sau ce?
Keep calm că sunt destui care nu știu matematică, iar tu prin această postare ai dovedit că te afli printre ei.
Iar dacă totuși ai aflat răspunsul, de ce nu ai șters postarea? De ce te lauzi că ai luat 9, 25 la bac? Nu ne interesează, în caz că vrei să știi.

Însă nu fapul că ai întrebat este deranjant, ci faptul că nu te-ai documentat înainte de a posta.
Iar felul uluit și sigur în corectitudine în care ne-ai transmis informația este și mai deranjant, ceea ce mă face să nu cred spusele tale.

| BlueDark explică (pentru LPCTSTR):

Ok.Putin imi pasa de opinia cuiva vis-à-vis de cunostiintele mele.Valabil in orice domeniu.
Mi-a parut bine sa te cunosc(ca asa se zice), dar nu va mai exista vreo conversatie viitoare.Pentru ca nu iti mai permit.

| johnnny123 a răspuns:

Cine ți-a spus ție că 0 supra 0 este egal cu 0? În matematică, 0 supra 0 nu are sens, este o nedeterminare

| BlueDark explică (pentru johnnny123):

0 supra orice nr. Este 0. E logic.Chiar si 0 supra 10 este tot 0, pentru. Ca 10×0=0

| johnnny123 a răspuns (pentru BlueDark):

Din păcate tu și logica nu aveți foarte multe în comun.

De ce spui că 0 / 0 este 0 și nu este, de pildă, 142? Haide să facem proba: 142 x 0 = 0. Deci 142 este un răspuns corect.

Tocmai pentru că orice număr poate trece proba operației 0/0, această operație este considerată o NEDETERMINARE.

Dar dacă nu posezi cunoștințe de matematică nici la nivelul clasei a patra, este greu să înțelegi subtilitățile astea.

| BlueDark explică (pentru johnnny123):

Am vazut si eu asta.A fost doar orientativ, un exemplu

| BlueDark explică (pentru BlueDark):

Dar cum 2 supra 1 e 0?!

| BlueDark explică (pentru johnnny123):

Cum 2 supra 1 e 0?!

| johnnny123 a răspuns (pentru BlueDark):

A fost un exemplu greșit, dar tu nu vrei să înțelegi/accepți/recunoști că a fost un exemplu greșit. Preferi să te contrazici în continuare cu niște oameni care ți-au explicat cu lux de amănunte eroarea pe care o comiți.

Nu vei găsi pe toată planeta asta un manual de matematică în care să scrie că 0 / 0 = 0.

| BlueDark explică (pentru johnnny123):

Nu mi-a explicat nimeni.E o chestie de pe net, nici eu nu am priceput la inceput.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Haha, fraiere, nu! Din relatiile anterioare deducem ca mai trebuie sa treci pe la scoala, in special pe la liceu.

| ziftode a răspuns:

0 NU SE SIMPLIFICA
orice inmultit cu 0 = 0, orice impartit sau de impartit la 0 nu are sens!

| BlueDark explică (pentru ziftode):

Practic ar trebui eleminat din matematica.

| Edmonds2342 a răspuns:

Te-ai pierdut de la inceput. 0/0=eroare, nu 0. Matematica a fost inventata de mult, degraba incercam sa o reinventam noi. O zi buna! happy

| AleexisViol3t a răspuns:

0/0 n-are sens, împărțirea la 0 n-are sens si nu e posibila

| alexandruanghel a răspuns:

0 supra 0 egal 0? Eu as zice sa mai studiezi matematica.

| Xenow a răspuns:

Nu poti sa scazi sau sa Aduni Imparti sau imultiesiti 0 0+0=0 0x0=0 si 0-0=0