| Cryis a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care se pricep la fizica: am auzit intr-un film ceva ce mi s-a parut interesant si as vrea sa stiu daca e si adevarat si daca da, care este legea/legile din fizica care zic asta:
"Daca o forta loveste o suprafata intr-un mod repetat pentru destula vreme, la un moment dat suprafata va "raspunde", moleculele ei se vor dezintegra si structura se va prabusi din interior". Ce legi din fizica ar spune asta?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Descompunerea moleculelor este posibila in mai multe ipostaze: prin actiune chimica, fizica, sau pur si simplu de la sine (daca sunt materiale instabile).

Prin actiune mecanica directa (lovituri repetate) nu as putea sa-ti dau rapid un exemplu.

La urma urmei si un OU daca este lovit repetat, atunci se dezintegreaza. Coaja protectoare fiind sparta, ouale se va strica (se vor oxida componentele in timp mai rapid decat cu coaja).

| T0T a răspuns:

E pe principiul că dacă dai cu un picior într-un bolovan acesta te va lovi și el și vei simți durere. Acesta e principiul acțiunii și reacțiunii.
Moleculele nu se dezintegrează la o acțiune simplă mecanică ci cel mult se rup legăturile dintre ele. Fiecare material are o rezistență de rupere și prezintă o oboseală mecanică. La aplicarea unor forțe asupra unui material(fie că e îndoirea repetată- probabil ai avut bețișoare din plastic pe care le-ai îndoit repetat și s-au rupt, fie că e lovire, torsionare, întindere repetată) acesta cedează la un moment dat. Fiecărui material i se determină rezistența la oboseală pentru a i se cunoaște calitatea și a fi introduse în diverse procese.

| relian a răspuns:

Legea actiunii si reactiunii, sau mai stiu eu ce legi mai sunt prin fizica asta.

| Superior a răspuns:

Pai daca spargi un geam,cioburile vor sari in directia in directia in care ai dat pumnul. Fie F forta pumnului tau, F loveste geamul pe directia ->>>, cioburile vor sari pe directia lui F, adica tot ->>>, nu

| Superior a răspuns:

A da, de exemplu apa.

| NGheorghe a răspuns:

" dacă o forța lovește o suprafața"... in primul rând "forțele" nu lovesc! Forțele sunt niște " scalari", adică ele reprezintă niște "valori numerice" si sunt calculate pe baza unor formule.
Corect este:" dacă cu forța f, un ciocan sau un piston, lovește o suprafata..."
Legea se numește de fapt principiul ...acțiuni si reacțiunii. Iar in cazul tău as putea sa precizez ca ar putea fi vorba despre "efectul de oboseala al materialelor" ( efect ce face de exemplu ca metalele sa se deformeze, lemnul sau arcurile sa crape, etc)

| Cryis explică:

...dar nimeni nu imi raspunde cu legi... ce legi zic astea? In afara de experienta de zi cu zi, cum explica asta fizica, in termenii ei?