| CherryBlossom26 a întrebat:

Am o intrebare pentru fizicieni. Unde trebuie sa fie situat un observator de pe Pamant care sa vada o eclipsa totala de soare? Dar atunci cand vede numai o parte din soare?

P.S. As vrea raspunsurile si pentru o eclipsa de luna totala si partiala

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oricine poate vedea o eclipsa de soare indiferent de cum il priveste desigur ca cu un telescop se poate vedea in detalii eclipsa sa nu uitam ca in urma unei eclipsi s-a dovedit teoria relativitati,lumina este deviata cu adevarat de catre o masa cum e o stea

acuma daca o eclipsa in asia eu din Romania nu o pot observa sub nici o forma in mod direct

acuma cu eclipsa de luna, cand e eclipsa de luna e intuneric bezna asa ca nu ai ce vedea, totusi umbra luni ne poate spune forma pamantului, umbra este rotunda exact ca pamantul e bine pamantul nu-i pefect rotund si geoid

asta i pentru astronomi apropo nu fizicieni, pentru fizicieni e teoria relativitati

Răspuns utilizator avertizat