| anonim_4396 a întrebat:

Am o teorie simpla despre influenta societatii.
- Hitler a fost un om inteligent. Nu il admir ca semidoctii care au impresia ca e la moda sa admiri ce multi urasc sau vice-versa. Influenta "intunecata" - asa, sa sune mai de Star Wars este focul. Hitler era o influenta vie in carne si oase pentru oameni. Acei oameni, au nevoie de acel foc viu care le permite sa-si elibereze rautatea din ei. Bineinteles, rautatea naturala si pura care nu are un scop gasit in moralitatea omenirii, e geniala si unica pentru mine. Consider ca Hitler nu a fost complet vinovat pentru ce s-a intamplat.
- Religia, este o influenta fara un foc viu, cum este organizatia Anonymous fara un conducator - anarhie - numai ca au un mic detaliu similar dar sunt doua lucruri paralele. Religia tot ramane o influenta intunecata, stinsa dar nemuritoare in oameni. Sunt o turma fara directie, datorita faptului ca nu au un conducator. Sunt lupi activi, pasivi si putine oi. Oile sunt calme si te lasa in legea ta, indiferent de puternica lor credinta in zeii lor. Lupii latra cand nu suporta ce-i opusul credintei lor, la fel cum un vampir clasic nu suporta soarele. Acea influenta este focul care le atribuie statutul de masinarii cu instincte de primata. Care este teoria ta despre influenta societatii? nu mi-am expus teoria sa ma contrazic, ci sa vad alte teorii.

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teoria mea nu se invarte neaparat in jurul religiei, fiind unul din ultimele subiecte de care m-as interesa. Am ales exemplarele astea doua fiind mai usoare si comune in cunostintele generale ale oamenilor neutri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mare dreptate ai, un om cu capul pe umeri

| Northern a răspuns:

În primul rând,nimeni nu poate nega faptul că Hitler a fost un om inteligent. Părerea mea este că era un geniu,având în vedere că era un bun orator și putea manipula ușor cu acest talent.În al doilea rând,nimeni nu poate nega faptul că Hitler nu a fost rasist sau că nu-și dorea un popor ''curat'' fără străini,iar eu îl cam înțeleg.În al treilea rând,nimeni nu poate spune că un om poate avea o asemenea putere într-un stat,fără să fie ajutat de cineva. Dăcă putem da aploare subiectului,putem zice că Hitler a fost o marionetă.Da, o concluzie nebunească pentru unii. Religia, mare problemă. Sincer, nu putem zice că sunt o turmă fără conducător. Dacă spui asta unui creștin, replica obișnuită e că marele lor conducător e Dumenezue și nimeni altul.Asta nu e mare problemă pentru mine.Ce nu pot înțelege, este cum își pot pune toată credința într-o carte cu o picătură de adevăr istoric și care nu dovedește nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Northern):

Dumnezeu nu este cineva existent in carne si oase, de asta o numesc o influenta stinsa dar nemuritoare. Ideea e ca oamenii pot fi controlati iar, de ar aparea un om ca Hitler dar hybrid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teoria mea e ca omul nu prea a evoluat de la statusul de maimuta, noi toti ne lasam condusi de acel instinct de turma. Stii replica maimuta ce vede face? Se aplica si in cazul omului.

| Dreamer a răspuns:

,,Hitler a fost un om inteligent'' - da, a pornit hotarat ca un adevarat,, geniu'' malefic. Dupa ce a indoctrinat poporul cu motivul arienilor, considerandu-se rasa superioara s-a gandit sa scape de evrei, poate asa scapa si de Dumnezeu...ramanand astfel singurul candidat la titlul de,, lup pentru oi''. Si dupa ce a exterminat destui evrei prin metode extrem de sadice (ca asa fac oamenii inteligenti, doar este mai simplu) s-a gandit sa devina,, lupul alpha'' si sa cucereasca lumea,,, inteligenta'' transformandu-se in obsesie.
Si uite asa, dupa cum era logic (din punctul meu de vedere, eu care consider sacrificiul, umanismul si altruismul geniale si unice) au venit la usa lui o haita de lupi. Si atunci dulaul Hitler s-a transformat intr-un Chihuahua pricajit si cum il lasase si inteligenta a fugit in cusca lui si s-a impuscat ca un adevarat martir curajos si mare ce a fost.

Asadar teoria mea despre influenta societatii -,, oile'', care reprezinta peste 80% din lumea asta si se lasa influentate de alte oi care se cred,,lupi''...

Cat despre Religie - mi se pare o adunatura de povesti si basme relativ bune din care omul ar trebuie sa deprinda o conduita morala adecvata dpdv uman. Dar uite ca si aici intervin,, oile'' care inteleg din basme si povesti,, cruciade, jihad-uri si alte crime in numele zeului fictiv''.

,, rautatea naturala si pura care nu are un scop gasit in moralitatea omenirii, e geniala si unica pentru mine'' - ti-o place tie, doar tocmai asta ne trage inapoi!

PS: Dispare definitiv rasismul si invata si,, oaia'' sa citeasca dintr-o carte FICTIVA = -50% sanse de razboaie, +30% dezvoltarea societatii (toate ramurile).

| Wøodenpints a răspuns:

Trebuie săfii idiot să spui că Hitler nu era un om inteligent din cauză că a omorât niște evrei pe care oricum nu i-ai cunoscut niciodată și n-ai avut treabă cu ei.
Acum, dacă simți admirație sau antipatie pentru el e strict problema fiecăruia. Dar de multe ori îmi este dat să mă întâlnesc cu tot felul de cretini care habar nu au o boabă de istorie și care spun că ei îl urăsc pe Hitler (mda, să urăști un om mort) și era un idiot din cauza motivului cu jidanii pe care l-am spus mai sus.
Dacă nu era un om inteligent și nu era maestru în arta oratoriei nu mai reușea el să convingă atâția oameni să se ducă pe front și să moară pentru el și scopurile sale. Chestia cu arienii era așa ceva de suprafață, un ceva pentru care să lupte neamțul de rând să aibă impresia că tot pentru el luptă. De fapt interesul lui a fost să conducă lumea, și dacă i-ar fi reușit probabil îi lăsa în pace pe toți ăia care nu erau arieni.
La fel este și cu biserica și ce a făcut cu cruciadele. Mergeau cu armata și jefuiau alte popoare sub pretextul că-i creștinează și asta e voia domnului.
Omul de rând, care are impresia că sunt alții mai deștepți decât el care au gândit și în locul lui și stiu ei ce să facă să-i fie mai bine, a existat dintotdeauna. Ăsta nu e neaparat un lucru rău, deoarece sunt alții care chiar sunt incapabili să gândească pentru ei și le este de folos ca altcineva s-o facă pentru ei (aici aș putea să spun că merită să fie lăsați să moară și că asta e selecție naturală, da îmi sar toți terminații în cap că nu-i frumos să zici că oamenii proști trebuie să moară).
Societatea poate fi influențată cel mai ușor, dacă-i influențezi mai întâi pe oamenii cu o mare putere de convingere, băgându-le în cap ideea că dacă o fac și ei mai departe tot lor o săle fie bine. Restul vine de la sine.

| Stefi21 a răspuns:

Hitler un om inteligent spui? Ce intelegi tu prin inteligenta? Hitler a fost o persoana cu inteligenta medie poate sub medie.Se stie clar ca suferea de un complex puternic de inferioritate..care de multe ori se manifesta printr-un complex de superioritate.Cu cat e complexul de inferioritate mai adanc cu atat complexul de superioritate trebuie sa apara mai puternic ca o compensare. Mai suferea de depresie paranoia..si multe conditii psihice.Intr-adevar ai dreptate cand spui ca Hitler nu a fost singurul vinovat.Nu ar fi fost posibil fara acordul si supunurea coloborarea pasiva sau activa a societatii. Daca vrem sa intelegem oarecum lucrurile.nu trebuie sa le scoatem din contextul istoric.Hitler a fost doar o intruparea a vointei colective.Un catalizator pentru lucrurile care erau deja existente.Lucrul acesta ar trebui sa ne ingrijoreze. Daca ar mai sosi un alt Hitler s-ar aduna iarasi sustinatori in jurul lui probabil.

Religia este o influenta fara foc viu.Depinde ce intelegi iarasi prin religie.Religia e moarta cand e o dogma.Doar un mod prin care privesti lumea.Viata nu poate fi colorata in dogme si idei si cam asta fac toate religiile.Se spune ca Dumenzeu a creat lumea, eu cred ca opusul este valabil.Lumea l-a creat pe Dumnezeu.Nu cred in religie dar am gasit altceva mai bun.Cred in viata.in viata traita fara dogme, fara concepte fara mediator.Asta inseamna pentru mine religie.Si in sensul asta cum ar putea sa fie religia/viata lipsita de voc viu?

| Dreamer a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ti se pare un lucru inteligent sa omori cateva milioane de oameni fara motiv?! puteau sa fie si tigani, tot oameni sunt.
,, maestru în arta oratoriei'' - glumesti nu?! laughing Ai auzit vreun,, discurs'' de-al lui?! Ti se parea arta?! straight face

,, nu mai reușea el să convingă atâția oameni să se ducă pe front și să moară pentru el și scopurile sale'' - ai auzit de totalitarism? (nu faceai ce zicea erai mort...) sau ai impresia ca era,, libertate'' pe atunci?

PS: Nu confunda obsesia sadica si bolnava dusa la extrem cu inteligenta...

| fadnox a răspuns (pentru Wøodenpints):

Selectie naturala pentru a se ajunge unde?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Dreamer):

De unde știi că nu avea un motiv? Poate ce i se părea lui motiv, ție nu ți se pare. E doar o chestie de percepție.
Știu cum era pe atunci. Dacă erai idiot nu ajungeai la putere, trebuia să ai ceva în cap. Da, nu făceai ce spunea conducerea, erai mort. Dar conducerea avea oamenii săi de încredere care trebuiau să te execute și să aibă grijă să faci ce spui. Iar ăștia erau mulți și înarmați, trebuia să-i convingi.
Și ce legătură are arta cu discursurile lui? Sunt chestii total diferite. Cu scopuri diferite.

Repet. Multă lume se atacă din cauză că a omorât niște evrei. Mie chiar nu-mi pasă de asta pentru că nu-i cunoșteam pe oamenii ăia, deci nu m-a afectat cu nimic.

| Wøodenpints a răspuns (pentru fadnox):

La o planetă cu oameni mai puțini și mai superiori. Chiar nu cred că-i o realizare faptul că suntem 7 miliarde, majoritatea idioți.

| fadnox a răspuns (pentru Wøodenpints):

Si daca nu se face selectia asta corect? si cam cum? se vor oferi voluntari?

| Wøodenpints a răspuns (pentru fadnox):

Dacă oamenii sunt lăsați fiecare pentru el, se va face corect. Pentru că idioții au nevoie de grija și protectia celorlalți să nu se omoare singuri.
Eu zic să te uiți la animale. Avem ce învăța de la ele...

| Dreamer a răspuns (pentru Wøodenpints):

,,Mie chiar nu-mi pasă de asta pentru că nu-i cunoșteam pe oamenii ăia, deci nu m-a afectat cu nimic.'' - nici eu nu-i cunosteam p-aia 40 de milioane de oameni pe care i-a omorat Genghis Khan sau pe cei care au murit in 2001 la WTC...dar nu am cum sa nu-mi pese, pentru ca sunt om si asta ma caracterizeaza.

Daca nici oamenilor aia din Muntenegru nu le pasa de ai nostri (ca doar nu ii cunosteau nu?!) atunci poate nu mai aveam niciun supravietuitor azi. Imi pare rau ca gandesti asa dar esti liber sa crezi si sa gandesti ce vrei. Tu esti genul care daca o persoana cade pe strada treci pe langa ea nepasatoare?! Ca e plina Romania de astfel de oameni straight face...

PS: Oamenii inteligenti fac viata mai buna...nu o inrautatesc! - asta este ceea ce voiam sa iti explic. Te salut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dreamer):

Eu te intreb: de musulmanii civili si nevinovati care mor din pricina americanilor nu-ti pasa? Spun asta deoarece majoritatea oamenilor care nu-s americani privesc catre musulmani cu ura, pentru ca au bombardat cladiriile si-au ucis mii de oameni, ignorand faptul ca americanii au invadat Orientul mijlociu pentru resurse, facand mii de victime civile.
Daca ma intrebi, pe mine chiar nu ma preocupa soarta razboiului, cine invinge sau cine pierde, cati mor si din ce tabara mor, pentru ca n-am vreo vina. Oricum, e un schimb corect, mor musulmani, dar mor si americani, fie ca-s implicati sau nu, asta e doar ghinion.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Dreamer):

Chiar am chestii mai interesante de făcut decât să-mi pese de străini.
Așa, îți pasă de oamenii care au murit în Bosnia, la WTC, la Holocaust...etc. Așa, și? Cu ce și pe cine ajută asta? De fapt nu ajută pe nimeni dacă-ți pasă de niște oameni care au murit demult. Te ajută doar pe tine să te simți mai uman și mai bun decât unul ca mine căruia i se rupe de moartea unor străini, care dacă nu mureau oricum nu-mi afectau cu nimic viața.
Da, știu că ai fost învățat că gândirea ta e corectă și a mea greșită. Dar eu am standarde gândite de mine, nu de alții, după care funcționez de ani buni și mi se pare cel mai bine așa.
Iar dacă trec pe lângă cineva pe stradă care zace cu un cuțit în el și se zbate între viață și moarte, dacă sun la salvare și poliție, știi că eu sunt primul suspect, nu? Da, nu mă doare mâna să formez un 112, da uneori chiar nu merită. Sunt extrem de selectiv la asta și nu vreau să mă încarc cu problemele altora, îmi ajung ale mele.

| Dreamer a răspuns (pentru Wøodenpints):

,,Da, știu că ai fost învățat că gândirea ta e corectă și a mea greșită. Dar eu am standarde gândite de mine, nu de alții, după care funcționez de ani buni și mi se pare cel mai bine așa.'' - ce te face sa crezi ca am fost invatat/influentat cand ignoranta este la cote atat de mari?! In mod paradoxal cam majoritatea oamenilor pe care i-am cunoscut si ii cunosc gandesc asemeni tie si chiar daca nu ii condamn si le inteleg egoismul egocentrat nu pot sa le sustin ideile pentru ca mi se pare ca incalca ceea ce eu numesc conditia vietii si a esentei umane. Intr-adevar nu umanismul ne-a adus unde suntem astazi, dar ne-a oprit sa ne batem continuu ca niste animale in jungla.

,, Iar dacă trec pe lângă cineva pe stradă care zace cu un cuțit în el și se zbate între viață și moarte, dacă sun la salvare și poliție, știi că eu sunt primul suspect, nu?'' - ai dreptate aici, insa ipotetic vorbind daca victima ai fi tu atunci ti-ai dori sa existe oameni care sa nu-ti impartaseasca felul de a gandi nu?!

| Dreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Eu te intreb: de musulmanii civili si nevinovati care mor din pricina americanilor nu-ti pasa?'' - bineinteles ca imi pasa si relizez ca totul s-a intamplat din vina americanilor, nu favorizez popoare si nici nu sunt patriot.

,, Daca ma intrebi, pe mine chiar nu ma preocupa soarta razboiului, cine invinge sau cine pierde, cati mor si din ce tabara mor, pentru ca n-am vreo vina'' - corect, insa aceste razboaie nu-si mai au locul in secolul 21, intr-o lume care se presupune ca este inteligenta. Aceste razboaie consuma resurse si vieti omenesti stagnand astfel progresul tehnologic care ar trebui sa ne preocupe mai mult decat orice.

PS: Vezi cati oameni au murit in razboaiele mondiale si cati bani s-au consumat....gandeste-te cate se puteau face cu acei bani macar daca victimele nu te intereseaza!

| Dreamer a răspuns (pentru Dreamer):

Tocmai din acest motiv nu il consider pe Hitler inteligent. Razboaiele si exterminarea altui popor nu sunt lucruri inteligente. Nici macar,, maestria lui in arta oratorie'' nu mi se pare o nota de inteligenta. Practic el a,, convins'' niste oameni sa-i urmeze scopul, avand armata in spate intr-un mediu totalitar in care oamenii nu aveau dreptul la alegere, avand practic o singura optiune - sa-l urmeze pe,, inteligent'' in scopul lui,, inteligent''. Putem vorbi de generalii pe care i-a avut la dispozitie si l-au ajutat sa ajunga unde ajunsese, aia au fost oameni inteligenti.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Dreamer):

Nu-mi da cel mai cretin argument din univers, acela de a mă pune pe mine în rolul victimei.
Și dacă vrei să vezi câți oameni gândesc ca mine, fă următoarea chestie. Intră pe orice forum vrei tu, sau undeva unde lumea îți poate răspunde și spune exact ce-am zis eu mai sus. Că ți se rupe de oricine moare și nu-l cunoști. Că nu-ți pasă de flămânzii din Africa sau de sinistrați. Și nici de jidanii gazați de Hitler.
Să vezi câți vor fi de acord cu tine și câți o să-ți sară în cap și o să-ți spună că ești un om de nimic și că nu meriți să aglomerezi lumea cu existența ta. Așa, să te convingi cam cum gândește majoritatea.
Cum gândește, că la practică totul stă diferit. Adică mulți sunt cei care te critică pentru că nu-ți pasă de ăia care n-au ce mânca, dar nici ei n-au făcut nimic să-i ajute. Deci singura diferență dintre aceste două categorii de oameni, este că unii sunt sinceri și unii mint și se mint singuri. Că ești un om mai bun dacă vorbești despre chestii ca și cum ți-ar păsa...

| Dreamer a răspuns (pentru Wøodenpints):

,,Nu-mi da cel mai cretin argument din univers, acela de a mă pune pe mine în rolul victimei.'' - nu este un argument, cu atat mai putin cretin...este o situatie ipotetica ce i se poate intampla oricui pentru a-ti demonstra ca, compasiunea este una din calitati ce ne deosebeste de animale...este un lucru inteligent pe care il face o fiinta inteligenta

,, Să vezi câți vor fi de acord cu tine și câți o să-ți sară în cap și o să-ți spună că ești un om de nimic și că nu meriți să aglomerezi lumea cu existența ta. Așa, să te convingi cam cum gândește majoritatea.'' - pai si unde sunt,, standardele gandite de TINE'' daca tu te iei dupa majoritate? straight face

,, Cum gândește, că la practică totul stă diferit. Adică mulți sunt cei care te critică pentru că nu-ți pasă de ăia care n-au ce mânca, dar nici ei n-au făcut nimic să-i ajute. Deci singura diferență dintre aceste două categorii de oameni, este că unii sunt sinceri și unii mint și se mint singuri. Că ești un om mai bun dacă vorbești despre chestii ca și cum ți-ar păsa... '' - ai dreptate, nici nu am insinuat ca as fi mai bun insa sa tinem cont de felul in care gandesti ce denota in felul cum te porti si actiunile tale in societate.

PS: Nu am zis ca as fi vreun sfant!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dreamer):

In 70-80 de ani iti zic sigur ca se pierdeau banii aia care nu puteau fii cheltuiti. Se pierdeau pe asigurarea traiului decent a 60+ milioane de oameni care n-ar fi murit in razboiaie sau pe alte chestii care oricum nu-mi influentau viata de azi.