| SG1995 a întrebat:

Am pus azi această întrebare:
https://www.tpu.ro/......ural-de-ce

Acum vreau să completez cu o alta: Cât de vechi e cancerul? Care sunt primele atestări ale acestei boli? E aceasta una din boliile apărute abia în epoca modernă?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cancerul nu este o boala, asta asa ca idee si este vechi de cand este omenirea.Canceru este o defectiune a organismului sau a unor piese din organism, deci se intampla ceva si un anume organ incepe sa o ia razna sa zic asa in mare, desi totu e la niovel genetic, deci se defecteaza o gena si incepe sa o ia razna aia e tot.Primele atestari is moderne ca inainte nu stiau oamenii ce se intampla, dar s-au descoperit cancere daca nu ma insel si la mumiile egiptene, la mai stiu eu ce fosile de mii de ani.

| SG1995 explică (pentru relian):

Păi normal că sunt moderne, dar mă refer în istoria medicinei sau scris despre simptome care în mod normal am asocia acum cu cancerul acele simptome? Nu de alta dar anumiți indivizi speculează că cancerul este de fapt anomalie apărută în epoca noastră.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Dankeschön

| relian a răspuns (pentru SG1995):

Cred ca sunt