| Inferno a întrebat:

Am remarcat că de fiecare dată când îi explic unui individ cat de nesemnificativ este votul său, același răspuns pare să se concretizeze: "Da, dar daca toată România nu ar vota atunci ar conta."
Mă șochează că acest răspuns pare a fi livrat sub forma unui contrargument la ce am afirmat eu inițial, când în realitate, deși adevărat, nu are nici cea mai mica legatura.

În adevăr, dacă toți românii ar decide sa nu mai voteze atunci ar conta. Doar ca asta e cu totul alta problema, eu discut de votul unei singure persoane nu de votul a 18.000.000 de persoane.
Datele problemei sunt cu totul altele. 1 nu este egal cu 18.000.000.

Spun că 2+2=4 si primesc drept contradrugment faptul că 3+3=6. Cam asta e logica.

Observ însă că e o "logica" destul de comuna. Până și aici pe TPU am intalnit-o.

Mă puteți ajuta să înțeleg de unde aceasta confuzie?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

E grele de tot pentru tine sa intelegi asa ceva. Unde vezi tu confuzia? Esti confuz pentru ca pui intrebari ilogice, tu pana si o intrebarea trebuie sa o calculezi sa faci ceva calcule si al dracu nu-ti da ce vrei tu laughing pai viata nu-i doara calcule, tu asta omiti.
Cand spui ca votul uneo persoane este nesemnificativ te referi la o persoana, dar omiti un lucru, aceiasi chestie o poti adresa tuturor celor 18 mil ce spui tu, adica ca votul lor nu conteaza.
Daca spui unui om, asa ai putea sa spui la toti aia 18 mil,si atunci nu iti iese, nu poti spune ca votul cuiva este nesemnificativ.

Atunci cand votezi ceva sau pe cineva direct orice vot conteaza, orice vot.
Nu stiu cum de stai tu sa calculezi ca n-ar fi semnificativ, doar ca iei in calcul doara o singura persoana, dar nu e asa deloc, is 18 mil tu poti spune fiecarui din astia 18 mil exact acellasi ucru ca votu lui nu conteaza, deci daca tu spui asta la toti inseamna c e anume? Ca votul lor nu conteaza?
Tu ai scris aici pe net, toti aia 18 mil ar putea citi ce ai scris si ar inseamna ca votul la aia 18 mil n-ar conta,atunci cine ar mai vota?
Intrebarea ta nu e deloc logica sau nu-i clara.

Daca te rteferi doara la tine,tu nu vrei sa votezi,dar numa tu si incerci sa afli daca ar conta sau nu votul tau,normal ca nu ar conta, nici nu trebuie sa faci calcule laughing
Vad ca tot continui cu aceasta intrebare, dar ce anume vrei sa arati doar tu singur stii. Vrei sa arati ce? Ca votul unei persoane nu coteaza? Conteaza aia e problema, pentru ca acea persoana nu ai specificat cine este, ar pitea fi oricare, ar putea fi toti aia 18 mil, asta pentru ca fievare individual ar gandi eu sunt acea persoana, ar spune fiecare din aia 18 mil stau acasa ca votu meu nu conteaza, asa pot sa faca toti aia 18 mil, deci cred ca tu nu ai ce face si cauti sa fli chestii ilogice sau complicate laughing

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi da mă, da dacă fiecare individ ascultă de unu ca tine care zice că votu lui e nesemnificativ așa ajung și ăia 18.000.000 să nu voteze. foarte bine că nu te ascultă, oamenii ca tine gândesc prost rău.

| Inferno explică (pentru Adry05):

Ai idee macar câți oameni ar trebui sa influențez că sa modific probabilitatea într-un mod semnificativ.

Un 1 urmat de 5.418.539 de zerouri, astea sunt cazurile posibile. Daca am convins 10000 de oameni mai taie 4 zerouri sa vezi cu cat a scăzut numărul. laughing
Dar in fine, să presupunem că ai dreptate. Daca ii conving pe alții să voteze sau nu pot influenta alegerile. Cu toate că nu e asa, presupunem că așa e, deși nu e adevărat. Dar presupunem că ai dreptate.

Concluzia:
Ai probleme cu a urmări subiectul. Eu nu discutam care e probabilitatea sa influentez alegerile prin a convinge alți oameni să voteze sau nu. Asta o fi cum zici tu, nu mă interesează.

Eu vorbeam de probabilitatea că votul meu sa influențeze alegerile.

Eu spun "Votul meu este irelevant."
Tu îmi raspunzi: "Da, dar daca ii convingi pe alții poți conta."

Ți se pare că mă contrazici cu ceva?

Eu spun 2+2=4, iar tu mă Co tragici cu afirmația "3+3=8", care pe langa faptul că nu are nicio legătură cu ce spun eu.ai e și greșită. Pentrucă este total greist sa presupui că un individ poate covinge suficient de mulți oameni încât să influențeze cu ceva alegerile.

| RAY a răspuns:

Dar daca e egalitate iar votul tau face diferenta? problema nu e ca votul nu conteaza, problema e ca nu avem pe cine vota

| relian a răspuns:

Scuze pentru cum am inceput, nu am avut intentia sa jignesc, am spus chestia aia asa mai mult de fun, sa mai destindem atmosfera.Ma refer ca am zis "cai grele "sper ca nu te suprasi.In rest eu asa vad situatia, poate ca o fi altfel, dar eu am spus cum vad eu raspunsul la aceasta intrebare.
De votat eu nu am votat cu nimeni, nici no sa votez vreodata pe careva in RO laughing hai nu vreodata dar deocamdata nu ai ce vota si nici pe cine vota.Am spus de multe ori pe aici ca schimband un om cu altul nu rezolvi nimic, iar in RO exact lucru asta se intampla de dupa 89, sa tot schimbat oameni cu alti oameni,dar rezultatul a ramas acelasi.
Omu prij natura lui nu este cinstit,de fapt care animal este cinstit? Ca urmare ca sa devii cinstit ce faci? Nu ma schimbi pe mine cas hot si vii si te pui pe tine,ca nu esti hot.
Asta este o iluzie,tu nu esti hot pentru ca nu ai fost pus in situatia dea fura,pentru ca nu ai avut puterea in mana sa poti face asta.
Deci cand o sa fii pus in locul meu nu se va schimba nimic,ma refer in bine pentru ceilanti,dar se va schimba ceva cu tine,vei vedea ca esti hot laughing sau ca esti incapabil sa conduci o tara,lasi pe alti sa fure,ceea ce automat te face complice.
Atunci cum faci un om cinstit daca nu schi,mbandul cu alta persoana?
Simplu,schimbi legea laughing ala e tot secretuLEGEA face oamenii sa fie cinstiti nu altceva.
Atunci cand in RO va exista legea asta,ma refer o lege clara unde sa spuna clar ca orice persoana certata cu legea nu poate ocupa orice fctie publica, atunci poate o sa votez si eu pe cineva.

Cam asa sta situatia, dar lumea in general nu vede, nu vrea sa vada, nu vrea sa inteleaga ca daca dai jos pe Dragnea si pui pe Ciolos tot dracu ala faci, nu se rezolva nimic.Deci Lege buna si cineva care sa o aplice, dar o lege odata stiuta de toti oamenii se va aplica de la sine.
Nu va mai putea sa vina careva sa zica las ca eu is bun fac dreg, lumea nul va mai accepta stiind ca legea spune ca ala n-are ce cauta acolo.
Apoi pe linga legea asta se mai pot da si altele legi la fel de logice.
De asta are nevoie RO delegi logice nu de schimbat oameni de la un an la altul in speranta ca poate o sa nimerim unu bun laughing ala bun nu exista laughing
Ok gata cred ca am vorbit destul pe linga subiect, dar e tot asa ceva legat de votare.

| minrest a răspuns:

Valoarea marginala a unui vot, daca voteaza de la sute de mii de oameni in sus, este egala cu zero; valoarea marginala fiind valoarea urmatorului vot, de oriunde am numara, sau ca sa fie mai usor de inteles, valoarea ultimului vot. Iar lucrul asta il intelege oricine, chiar daca nu stie sa explice. Totusi oamenii voteaza, iar explicatiile gen ''daca toti ar gandi asa, nu ar mai vota nimeni'' sunt simple scuze pentru un comportament aberant FATA DE REZULTAT. De ce votam atunci? Ne facem profesiunea de credinta, ne sustinem opinia politica prin vot, si am sustine-o chiar in razboiul civil, cum au facut atatia inaintea noastra. Pana la urma, si valoarea marginala a unui participant la razboiul civil este tot zero.

| xerxes1 a răspuns:

La logica ta mai pui 20 de bani si cumperi o creta.

| sayWhaaat a răspuns:

Dupa multi ani, am ajuns la concluzia ca omul voteaza pentru acelasi motiv pentru care ia telefonul cu el pe WC... de plictiseala. Majoritatea merg la vot pe principiul "hai buah in sfarsit facem ceva, ca sunt sictirit de mor", sa simta si ei ca fac ceva, ca conteaza.

Putini voteaza cu adevarat, votul nu consta in unde pui stampila, ci in zecile-sutele de ore pe care le petreci studiind sa stii ce sa votezi.

Sursa de "informatie" de vot pentru rasa umana din secolul 21 sunt televizorul, si ce a spus cineva din familie sau un prieten.