| Boo a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva informatii despre luneta... o introducere.scurt istoric ceva.big grin

5 răspunsuri:
| sensibilosu a răspuns:

Pe wikipedia gasesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luneta a fost inventata de catre Galileo Galilei.
Nu ma apuc acum sa-ti fac teorie in domeniul opticii. Cel mai bine e sa te indrum catre sursele serioase de documentare- pe care le poti gasi pe la anticariatele online sau cele "fizice" din oras :
-"Ghidul cosmosului" vol. I si II, de I.C.Sangeorzan si I. M. Stefan, lucrare aparuta in editura Minerva, seria"Biblioteca pentru toti", in 1980. Capit. IV din cadrul volumuli II iti ofera pe scurt dar clar informatiile si schemele necesare pentru construirea unei lunete de amatori;
- "Cartea astronomului amator" de I.Todoran, in editura Albatros, colectia Cristal, an 1983; capit. II, pag. 49-75 sunt inchinate instrumentelor de observatii astronomice pentru amatori;
-exceptionala lucrare "Laboratorul astrofizicianului amator" de Matei Alexescu, lucrare aparuta tot in editura Albatros si tot in colectia Cristal, in anul 1986; ATENTIE- este pentru avansati: te invata sa faci un telesccop de grosisment mare, pentru observatii astronomice "serioase".
Succes!