| RAY a întrebat:

De ce alte animale nu pot fi ca noi, as vrea ca pisica aia sa ma inteleaga

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca nu au creierul asa dezvoltat.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Dar a retinut pericolul, am bagat o pisica in congelator pret de 10 secunde, a intrat singura pret de cateva secunde culmea e ca nu miauna, apoi i-am dat drumul, a doua oara a stiut exact ce va urma, desi poate acumula informati

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai pericolul l-a retinut, dar asta nu face parte din functiile superioare ale creierului cum e gandirea, constienta de sine.

| RAY explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Hai sa vad daca vrea pisica un suc? Tu ce apui o sa vrea?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Tu cand bei suc tragi in piept, te-ai prins.

| Proraressuper a răspuns:

Animalele nu au o gândire la fel de dezvoltata ca noi.

| RAY explică (pentru Proraressuper):

Sa stii ca nu sunt proaste, asta se ferește de mașini mai bine ca oameni

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Se fereste de masini ca e in instinct, e ceva automat, nu e ceva gandit constient si rational.
Ca daca avea functii superioare, te intelegea pisica chiar daca nu putea sa vorbeasca din cauza ca, constructia gurii nu permite asta.

Ar fi invatat limba si s-ar fi comportat ca un om care e mut si atat, dar care nu e surd.
Si daca ii ziceai sa scrie la calc "Mosotti este cel mai mare gagicar din lume si muare femeili dupa el", scria pisica cu labutele chiar daca nu vorbea.

Dar nu poate invata nici limba si deci e departe de ce vrei tu sa te inteleaga.

Chiar si cainii cand raspund la comenzi, nu te gandi ca ei inteleg ce zici! Ei doar asociaza un anume sunet cu actiunea aia.
Ptr el cand zici "jos", e un sunet si atat, nu e un cuvant.

Si destepti nu prea, de ex am vazut un caine care era cu penisul intr-o catea.
A venit altul si vroia sa o f pe aia asa aiurea peste ei, pai nu vedea ca e deja unu cu ea bagata acolo?

Altii s-au luat dupa o masina din lateral si au intrat sub ea, noroc ca nu i-a prins roata sub ea! Pai te duci asa ca prostu sub masina cand poti sa o patesti? Si ce cauti sa fugi din lateral aiurea la masina aia.

Si multe de genul, ei au niste automatisme din instinct si nimic mai mult.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Eu tot cred ca e ceva acolo in capusorul lor,cuvinte poate intelege, daca ii spun de mancare vine, dar ma uit la ea, fix in ochii ei, ce e acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Vine la mancare tot pe sunete asociate cu ceva, miros, etc. Ca daca poate intelege si doua cuvinte ce inseamna, deci pe bune, nu tonalitate sunet asociat cu ceva, atunci ar putea invata pe toate cuvintele sau mult mai multe, deci nu da.

Sunt simpatice pisicile, asta e clar, mie imi place asa cand vine si se baga asa in tine.