| anonim_4396 a întrebat:

Am tot stat si m-am gandit si am niste nelamuriri. Dar sa va introduc in subiect mai intai. Stiu ca voi scrie cam mult dar sper sa aveti rabdarea de a citi ca apoi sa veniti si voi cu o parere.

Se spune ca acum aprox 13 miliarde de ani, universul era o mica aglomerare de energie, mai mica decat un atom si din motive inca necunoscute aceasta erupe brusc ajungand de la marimea unui mic atom la marimea universului de acum. Aceasta explozie (Big Bang) se pare ca intr-o fractiune de secunda a creat toata energia care mai tarziu va anima stelele,
si va alimenta toate fiintele vii de pe pamant. La 380 milioane de ani de la Big Bang in univers apar primi atomi de hirogen care circulau cu mare viteza intreg universul si pentru ca nu s-au imprastiat uniform, din cauza gravitatiei, in unele zone acestia s-au adunat mai multi la un loc formand galaxiile.
Inauntrul galaxiilor formate gravitatia continua sa comprime nori de gaz si praf cauzand cresterea presiunii si a temperaturii. Astfel, cand temperatura a ajuns la 10 mil gr, atomii de hidrogen s-au unit emitand alte fluxuri de energie din care s-au format stelele. In stele hidrigenul fuziona cu heliul si heliul cu litiul faurind la randul lor elemente chimice precum : carbon, azot, fier. La cateva milioane de ani distanta de la formarea stelelor, unele din ele incep sa explodeze iar din aceste explozii se formeaza o energie suplimentara care duce la creeare altor elemente mai grele cum ar fi uraniu, aur, cupru, selenium. bronz. Mai departe, cam in urmatoarele 8 miliarde de ani de la Big Bang stelele tot explodeaza si renasc generad tot mai multe elemente grele care adunate intr-un loc datorita vesnicei gravitatii, ele dau nastere soarelui si altor planete.
Astfel se formeaza pamantul, a treia planeta de la soare. O lume rotindu-se atat de repede incat ziua dura doar 6 ore iar
soarele rasarea deasupra lui fiind martorul unei scene de cosmar fiindca pamantul era tot numai o lava si bucati negre de roca vulcanica, avand in interiorul lui un amestec haotic de elemente. Atunci gravitatia iarasi se pare ca a intervenit facand putina ordine pe pamant. Materialele mai usoare au iesit la suprafata formand o crusta solida in timp ce materiile grele s-au scufundat spre centru formand un miez lichid.
Miscarile acestui lichid aveau sa creeze un camp magnetic care o data ajuns in spatiu avea sa protejeze pamantul de particulele mortale ale soarelui.La scurt timp dupa ce planeta noastra si-a format acea crusta, un obiect spatial de marimea lui marte se ciocneste de pamant cu viteza de 40 mii km /h astfel incat pamantul inghite mult din acest obiect insa un jet de resturi topite este aruncat in spatiu.
In doar un an, gravitatia aduna toate aceste resturi intr-o sfera secundara pe orbita din jurul pamantului, unde se afla si acum,
aceasta sfera fiind Luna. Treaba lunii era sa patreze pamantul in echilibru, atractia ei gravitationala impiedicand planeta sa se clatine si salvand-o de la schimbari climatice salbatice.Mai mult decat atat se spune ca, coleziunea care a format luna a produs inclinarea axei pamantului ceea ce a dat planetei unul dintre importantele ingrediente ale formarii vietii. Adica anotimpurile si tot gravitatia lunii avea sa incetineasca si rotatia pamantului ceea ce la un moment dat avea sa prelungeasca durata zilelor de la 6 ore la 24. Ei bine, acum 4 miliarde de ani pamantul era prea fierbinte pentru ca apa sa existe in forma lichida. Insa existau vapori de apa care se tot formau si se tot formau astfel incat la un moment dat a aparut fenomenul natural numit ploaie. Timp de milioane de ani, in vreme ce planeta sa racea, s-a revarsat ploaia, formand balti, lacuri, mari in cele din urma. Astfel stand lucrurile, cu 3, 8 miliarde de ani in urma, planeta pamant avea soare, luna si oceane. Minunea avea sa vina din adancul oceanelor, la doar 700 mii ani de la formarea pamantului, cand 6 elemente simple incluzand hidrogenul, oxigenul, carbonul si azotul se vor combina in adancul apelor, formand ADN-ul.
De la acest eveniment, timp de 2.5 miliarde ani, se spune ca viata pe pamant a constat doar in bacterii.Si ca unele dintre ele,
au descoperit la un moment dat cum sa consume energia soarelui pentru a trai. Facand acest lucru, ele creaza
cel mai important deseu din istoria vietii si anume oxigenul. Ele creaza atat de mult oxigen incat umple oceanele si scapa in atmosfera. Acesta este momentul cand viata face un pas urias. Pentru prima data unele bacterii invata sa traiasca cu oxigen iar in urmatoarele 2 miliarde de ani viata devine mult mai complexa. Cerul devine albastru, apar continentele
iar din cauza aparitiei oxigenului se formeaza stratul de ozon care ofera protectie impotriva radiatiilor solare.
Aparitia stratului de ozon va permite desigur aparitia vietii si pe suprafata terestra nu numai in mediu acvatic cum era pana la acel moment.Primul pas l-au facut plantele care au invadat suprafata terestra iar lor le-a urmat amfibienele care apoi au evoluat in reptile.Astfel stand lucrurile viata infloreste incetul cu incetul in masive mlastini tropicale dar pamantul ii pregateste o surpriza. Existenta unui varf de activitate vulcanica ramas de la primele zile ale planetei, avea sa aduca o apocalipsa. Acesta erupe asa incat atmosfera este sufocata cu dioxid de carbon si diversitatea vietii animale este oprita din evolutie. Mai mult de 70% dintre speciile de pe pamant dispar in cel mai mare deces in masa numit extinctie. Extinctia are un caracter recurent in povestea pamantului. De 5 ori in ultimii 500 milioane de anii un cataclism a sters de pe suprafata pamantului speciile dominante, e ca un fel de resetare care permite unor noi fiinte sa preia conducerea. Dupa prima extinctie apar noi creaturi cum ar fi dinozaurii, acestia vor domni timp de 160 milioane de ani pana la urmatoarea "resetare" de acum 65 milioane de ani in urma cand un obiect ceresc de 10 km, probabil un asteroid, a izbit pamantul, iar in urma impactului un nor de praf a blocat soarele, temperatura a scazut brusc iar toate fapturile de pe uscat mai grele de 25 kg au murit astfel incheindu-se si domnia dinozariilor. Disparitia dinozaurilor insa, a dat timp altor mamiferelor sa se dezvolte ceea ce a permis la scurt timp, aparitia pe pamant a celor dintai primate. Acestea apar cu 50 mil de ani in urma si sunt in continua evolutie...
Si uite asa, in mod stiintific este explicata formarea pamantului si aparitia omului pe pamant dar in paralel cunoastem si varianta biblica in care ni se spune ca universul, pamantul omul si toate celelalte au fost create de catre Dumnezeu.

Comparand ambele teorii, am realizat ca ele seamana pe alocuri destul de bine. Cele mai mari asemanari le-am gasit in ordinea de inceput (toate au fost create in aceesi ordine : univers, stele, soare, pamant, animale in apa, apoi pe pamant, om) si in acele momente de "resetare" dupa cum le-am denumit eu ( impact asteroid-pamant in urma caruia dispar creaturile dominante, respectiv distrugerea Sodomei ori
potopul lui Noe).
Si acum... am o nelamurile cu privire la aceste asemanari. Acestea or fi simple coincidente? Avand in vedere acele scripturi ebraice care demonstreaza ca primile carti biblice au fost scrise cu aprox 3500 ani in urma, putem sa ne gandim ca aceste povesti au fost sursa de informare a uneia pentru cealalta? Si in ceea ce priveste acea "resetare", ne vine randul oare? laughing))

4 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Biblia a fost modificată,cu căt era tradusă mai mult,cu atăt s-a schimbat și tot s-a schimbat.Iar acum uite cum a ajuns,de tot răsul pentru unii,însă pentru alții o metoda ideală de îndobitocire.
Biblia originală e atăt de plină de metafore,căt o gaură neagră de gravitație laughing Sunt o mulțime de lucruri care trebuie doar interpretate corect; mulți îl văd pe Dumnezeu un bărbos, plutind pe un norișor și pedepsindu-i pe cei care fac fapte rele.Din păcate oamenii cred ce li se dă pe tavă, iar așa vor ajunge toți niște roboți care pupă cruci în biserici.
Știința e reală, doar de asta e știință, iar scrierile biblice sunt o adunătură de metafore.

| Nero a răspuns:

Religia este un stil de viata paralel cu stiinta care are ca scop organizarea si manipularea oamenilor intr-un anumit fel.Biblia o fost scrisa dupa stiinta si nu invers.In spatele religiei este o mare comunitate care nu ne vrea tocmai binele.Tot ce pot spune este ca biblia a fost modificata in timp si multe lucruri sunt ascunse de ochii lumi.Iti recomand un canal de youtube care dezbate aceasta tema: http://www.youtube.com/watch?v=ciXs2Ei3xxI / http://www.youtube.com/watch?v=P66XZqFih3M / http://www.youtube.com/watch?v=v513b5Qt5NQ Dasa esti pasionat/a si ai timp sa vizionezi aceste video-uri o sa iti faci o parere legata de acest subiect PS: nu sunt ateu insa sunt realist si incerc sa nu ma las condus de altii;)

| LucianStroe a răspuns:

Omul cand n-are ce face...

| Szzeby a răspuns:

Poate,dar nu teau durut degetele de la atata tastat? laughing