| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten in India care vrea sa dea masterul din fizica in Statele Unite. Stiti cumva ce examene ar trebui sa dea sau de ce medii are nevoie? Multumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O intrebare fara rezolvare pe un site romanesc. Crezi ca el nu stie ce anume are de facut?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un cetatean indian vrea sa faca ceva in SUA si intreaba pentru el un roman pe un site romanesc... care e logica?

Iar ala, masterand in fizica nu e capabil sa caute 3 informatii pe net?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare facultate din fiecare universitate de acolo, are pe site condițiile de admitere. Nu există un standard uniform. El cu notele lui, etc, va concura cu alții ca el din toată lumea, concurs de dosare.

| johnnny123 a răspuns:

Care consideri că sunt șansele ca un utilizator de aici să știe cu exactitate condițiile în care un cetățean indian poate să facă un master în fizică în Statele Unite?

Și de ce trebuie să te interesezi tu de asta în România, în loc să se intereseze el în SUA?

Și în plus, nu crezi că aceste condiții variază în funcție de multe criterii? Care este situația lui academică, unde vrea să facă masterul în SUA, etc, etc?

| Ineys a răspuns:

Da pentru ca India/SUA are legatura cu Romania. Intra pe Reddit, cauta un loc adecvat pentru intrebare si intreaba acolo. E un fel de TPU international si chiar mai mult de atat.