| Saiko10 a întrebat:

Am vazut ca multi oameni cred ca este imoral sa fii milionar sau miliardar, pentru ca tu iei toti banii pentru tine si nu mai ramane nimic pentru restul oamenilor.
Eu nu sunt de acord cu aceasta afirmatie pentru ca in primul rand daca esti miliardar nu ai nici macar pe aproape din toti banii ca sa nu mai ramana pentru restul de persoane. De exemplu doar in SUA in anul 2019 718.69 de miliarde de dolari au fost cheltuiti doar pentru armata. Si cel mai bogat om din lume care este Jeff Bezos are 178, 2 miliarde de dolari in total, si acesti bani au fost facuti in toata viata lui, nu este nici macar un sfert din cat a cheltuit america pentru armata intr-un singur an. Plus ca oamenii care devin bogati au muncit mult mai mult decat un om normal, si au adus ceva bun societatii, de exemplu Bill Gates, a adus windows-ul si a ajutat o gramada de persoane sa foloseasca internetul mult mai usor, Jeff Bezos a adus Amazon-ul prin asta oferind milioane de produse pentru confortul tuturor, Elon Musk, a adus Tesla, Space X etc. Intr-adevar nu toti miliardarii sunt buni dar nici odata nu o sa gasesti o categorie de persoane care sunt complet bune. Asa ca eu cred ca este imoral sa decizi ca toti miliardarii si milionarii sunt persoane imorale cand de fapt ele nu fac niciun rau, ba chiar unii chiar ajuta.
Si imi doresc sa aud si parerile altor persoane pe acest subiect.

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Invidiosii au zis asta. Ce treaba ai tu ca e ala milionar? Nu-ti ia ele banii. Tu vinzi shaorma la colt si ai salariu de 1500 de lei si dai vina pe milionari? laughing Ce logica. Saracii sunt saraci ca n-au stiut ce sa faca in viata. Bogatii au stiut, asta e tot. Majoritatea milionarilor au avut o pasiune si s-au dedicat unui lucru: Bill Gates, Steve Jobs, Zuckerberg, Musk si multi altii. In plus, toti milionarii astia au facultati peste facultati si sunt persoane extrem de inteligente, unele sunt chiar genii. Nu ajungi milionar cu 10 clase.

| ioan452 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Săracii sunt săraci ca nu au știut ce sa facă in viata "...Ce afirmație tâmpită. Sunt mulți oameni săraci care nu au reușit sa miște ceva in viata din cauza sărăciei. Sărăcia omoară oamenii. Știu mulți oameni săraci care vroiau sa facă ceva in viata și aveau planuri și idei bune dar din cauza sărăciei nu au putut sa facă nimic.

| Ineys a răspuns (pentru ioan452):

Nu inteleg ce legatura are afirmatia asta cu afirmatia mea.
Daca te referi la cazurile alea in care stau in varful muntelui si nu au ce manca de pe-o zi pe alta intr-adevar nu prea e vina lor, dar daca spui ca-i cunosti banuiesc ca sunt oameni normali.
Da-mi un exemplu concret.

Eu o sa-ti dau unul:
Georgel, are 15 ani, e in clasa 9-a. Nu prea ii pasa lui de ce face la liceu, lectii, teme bla bla. El vrea sa stea pe afara cu prietenii, sa se joace, sa se distreze, are note mici, tot liceul se chinuie sa treaca clasa, etc. Ajunge la BAC, si nu-l ia. Ajunge sa lucreze la casierie la Penny. Castiga maxim 2000 de lei. Offf, saracul Georgel, nu-i vina lui, c-a ajuns asa, nu? Din cauza saraciei ( in care s-a bagat singur ) nu poate sa faca nimic in viata... Dar oare daca invata bine in liceu, lua BAC-ul, intra la o facultate, iesea cu un job unde avea salariu 5000-6000 de lei, mai era in situatia asta?

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru Ineys):

Și sunt copii și au fost care au 10 pe linie si iși fac temele la lumina lumânărilor si mânâncă doar cornul si laptele si mai au si părinți bețivi care ii mai și bat și ii trimit pe străzi să producă bani că nu au ei de țigări si băutură și acei copii sătui ajung intr-un final să renunțe datorită sărăciei si chinurilor la care sunt supuși datorită sărăciei. Nimeni nu dorește să se nască sărac și uneori orcât te-ai zbate sunt cazuri rare care cineva să fi pornit din sărăcie lucie să fi ajuns cineva pe cont propriu. Care au reușit sunt cei care au fost ajutați... banul e o mică roată ce invârte lumea toată.

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rockefeler a spus: "Nu ma intreba cum am facut primul milion". Asta inseamna ca nu l-a facut legal. Uita-te la familia Becali. Au facut bani trecand ilegal haine, aur si alte obiecte peste granita, de la turci. De aici reticenta populatiei sarace (parte proasta dar si o parte care nu poate sa fure, nu pot concepe asta) fata de asemenea averi. Ei nu pot intelege ca tu sa furi cu tona si sa nu patesti nimic si puscariile sa fie pline cu hoti marunti, care au furat lucruri mici. Culmea este ca se gasesc si prosti care sa le ia aprarea spunand ca-i gandire comunista! Nu! Este gandirea religioasa. Si Biblia spune ca mai degraba trece camila prin urechile acului decat bogatul sa intre in rai. Dar prostul nu vede mai mult de lungul nasului si cand este si lingau, asta e...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool, cine a zis ca iau iei toti banii si nu mai ramane nimic pentru restul?

| Saiko10 explică (pentru suntserios):

Cauta si o sa te minunezi. laughing

| Holiday a răspuns:

De fapt fara oamenii astia foarte bogati, ceilalti ar fi si mai saraci.
Daca dai 1 milion de dolari la 95% dintre oameni, in 5-10 ani, sau chiar mai repede, sunt din nou in situatia dinainte.

| Sn4k3 a răspuns:

N-am vazut/auzit pe nimeni sa zica asta. Nici nu merita argumentat asa ceva.

| CostinAlamariu a răspuns:

Poftim? Unii oameni chiar au impresia ca atunci cand ai multi bani inseamna ca nu le lasi la restul?
Doamne fereste pentru oricine crede asta va rog eu luati un curs in economia de baza. Banii sunt doar o masuratoare a valorii financiare pe care o detii. Atat.
E ca si cum ai zice ca daca eu am 2 metri inseamna ca sunt egoist ca nu dau metri si la altii mai scunzi ca mine.
Acum intelegeti cat de idiotic suna?
Valoarea financiara pe care tu o produci ca om nu o sa fie limitata de valoarea financiara produsa de alti oameni. Banii sunt doar niste bucati de hartie care masoara ceva. Acel ceva e valoarea ta ca individ economic vorbind.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e valabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povesti.

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns:

"Dacă te naști sărac, nu e vina ta, dar dacă mori sărac, atunci e greșeala ta."
Bill Gates

| raicard a răspuns:

Asa cum i. newton descopera gravitatia(datorita unui mar) - fu din pur noroc; nu din stiintalaughing

b. gates - nu stie sa instaleze 1program( in ceea ce vinde, face money) laughing = pur noroc

Concluzie: bunatatea/rautatea; nu consta in: bogatia/saracie, consta in: geneza omului; care se rezuma la noroc sau ghinion!

| Saiko10 explică (pentru raicard):

Nu imi dau seama daca este sarcasm sau nu, daca este sarcasm este bine, daca nu, imi pare rau de tine, nu stiu cum ai devenit atat de prost si dezinformat.