| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut ca unii nu se pot controla la unele întrebari.De aceea, am ales o întrebare filosofica care va irita pe multi dintre voi:

Cum despartim ura de iubire asa încât ura sa dispară?

Sunt 2 variante filosofice de raspuns(una realista, si alta irealista), ambele recompensate cu FUNDA.
Dați-i bice, socratilor!

18 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Prin nasterea din nou din apa si din duh. Doar Dumnezeu este iubire. Cine nu e născut din Dumnezeu nici nu știe cum "arata" iubirea decât intelectual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E imposibil sa desparti ura de iubire. Orice om poate avea sentimente contradictorii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Răul este mai puternic decât binele.De ce răul trebuie sa fie mai puternic decât binele?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depinde de situatie. Si binele e puternic. Puterea nu e totul. Nimeni nu e perfect asa ca nimeni nu e 100% rau sau bun.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se spune ca dragostea e mai tare ca moartea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da. Dar tot nu poti desparti iubirea de ura. Poti separa lumina de intuneric dar si lumina si intunericul se intrepatrund. Ura si iubirea pot fi separate in teorie, ca notiuni. Dar asa cum lumina ia locul intunericului iubirea poate lua locul urii si invers, in functie de persoana in cauza si de cum e personalitatea ei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Albert Einstein susținea că frigul este doar o denumire dată de noi felului în care percepem lipsa căldurii.
Frigul este doar lipsa caldurii; caldura nu are o limita, dar frigul are (-273* C). La fel si intunericul, el nu exista, el e doar lipsa luminii. La fel si rautatea happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta e o minciuna. Einstein n-a spus asa ceva. Lipsa de neuroni : )

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai conteaza cine a spus asta.Formula în sine e adevarata, sau?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt doua realitati opuse. E complet fals. Asa cum contrariul luminii este intunericul, contrariul frigului e caldura. Uneori lumina inseamna caldura, iar frigul presupune intuneric dar doar uneori. Raul se opune binelui etc. Yin si yang.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda.oricum nu era asta unul din raspunsurile la întrebare.Eu aici doar improvizam.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Zero absolut — temperatura față de care nimic nu poate fi mai rece și la care în substanță nu mai există energie sub formă de căldură — este definită ca fiind exact 0 K și −273, 15 °C.

Ia și învăță de Celsius de aici, tu, mare filosof si cult:
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Celsius

Deci afirmatia era adevarata, tu erai ala fals.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evita anumite conturi, o sa te simti in regula fara textul lor. Iubirea cuiva pare ura asupra altcuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Celor ce te urăsc le răspunzi cu iubire, fiecare din noi suntem unici și iubim la cel de lângă noi ceva anume, poți să înveți să înoți într-un bazin fără apă? Nu.La fel și cu iubirea nu ar exista fără ură, dar ajungând să ne iubim cu toții ar dispărea ura.

| Bariel a răspuns:

Nu ai ce sa faci in legatura cu asta, e natura omului. Poti sa o comprimezi, dar nu va disparea

| anonim_4396 explică (pentru Bariel):

Spune-mi, sbyred, crezi că un peștișor, ne va potoli nouă foamea?
Dar un peștișor și o pâine?

| Bariel a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu ma pricep la ghicitori

| anonim_4396 explică (pentru Bariel):

E în regula, amice.winking