| sabin89 a întrebat:

Am vazut mai demult pe net un titlu de carte "Tragedia veacurilor". Nu mai stiu nici de cine era si nici ce continea. Exista o carte bine cunoscuta "Comedia umana". Ca viata e ca o piesa de teatru am putea admite. Intrebarea este: ce fel de piesa? Tragedie sau comedie? O fi drama? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tragedia Veacurilor de Ellen White.
Comedia umană, Proiect literar al lui Honore de Balzac, 95 de lucrări terminate.
Felul în care întrebi, cu titluri de cărți care nu ai habar ce conțin m-a inspirat.
Viața este un roman la care abia reușim să îi citim titlul. Paginile se răsfoiesc de la sine până la una pe care scrie Final. Atunci dorim cu ardoare să revenim la pagini necitite. Prea târziu.

| sabin89 explică (pentru sadrian46):

Ce pacat ca exista si acel Final! Cine l-o fi inventat?! happy

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Acel final exista dinainte. Viața îl infirmă prin reproducere. Viața a inventat-o cineva, eventual.

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

E o totală ironie.

| Nilsson a răspuns:

Nu există adventist care să nu știe de cartea Tragedia Veacurilor de Ellen White happy
E despre istoria creștinismului după distrugerea Ierusalimului din 70 dHr. până în secolul 19.
Titlul original însă este The Great Controversy, adaptarea titlului în română poate nu a fost cea mai potrivită.
Să răspund la întrebare, poate viața nu e tocmai o piesă de teatru, mi-ar plăcea să o consider o nuvelă care urmărește dezvoltarea personajului principal (personajul fiind ori noi luați ca indivizi, ori lumea ca ansamblu).

| Dorotheea21 a răspuns:

Uhm... Atat de poetic esti si in realitate?
Cati ani ai?batting eyelashes
Ai gresit un picut epoca.
Poti sa imi spui in privat daca te simti jenat, am deschis mesajele numai pentru asta. happy

| sabin89 explică (pentru Dorotheea21):

Cum ar putea fi cineva poetic in scris, nu insa si in realitate? happy

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Pot sa iti spun cativa scriitori. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comedia umană nu e o carte