| missClumsy a întrebat:

Anxietatea sociala. Cum o invingem? Mai ales cand suntem la limita adolescentei si "lumea adulta" nu prea mai permite asta.

9 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Nu mai sta la calculator si iesi pe afara(e mai usor de spus decat de facut)

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Cazuri diferite de la om la om. Un psiholog(la care nu trebuie sa ai vreo rusine ca te duci) ar sti cel mai bine ce e de facut.

Nu exista remediu universal pentru blocajele de acest tip.

| Swan39 a răspuns:

De acord cu aero.
Învaţă să trăieşti cu ea astfel încât să nu-ţi facă prea mari probleme; poate că trebuie să o integrezi în tine şi să o accepţi.
Ştiu cum e pentru că nici eu nu mă simt în regulă cu prea mulţi oameni în jur; nu sunt o persoană (prea) sociabilă, sunt mai singuratică de fel.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Swan39):

Nu te nasti sociofob. Cum se capata anxietatea sociala, tot asa se elimina, poate chiar mai usor.

| Swan39 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Nu, nu te naşti aşa; dar odată ce ţi s-au format anumite trăsături de caracter, te-ai format tu ca şi persoană, e foarte greu să faci schimbări majore. Sigur că poţi controla mai mult sau mai puţin unele trăsături, sau te poţi preface că eşti altfel, dar în interior vei rămâne acelaşi.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Swan39):

Greu? O ora inainte de culcare timp de cateva zile si s-a dus:

http://www.youtube.com/watch?v=rE1bhoKiOkY

| EarsOfAFox a răspuns:

Nu se invinge. Se ignora.

| MihaiN a răspuns:

Imi poti da add si vorbim; sunt multe de spus si un raspuns pe care l-as lasa aici n-ar acoperi decat foarte putin. Id de mess Mihaitheatheist happy

| lollipops a răspuns:

Prin exercitiu, vointa, simulari repetitive cu ajutorul imaginatiei, auto-sugestia si mai consulta un psiholog.Sunt cateva tehnici care te vor pune pe picioare si o sa zici, vai ce inghetata am fost si ce fierbinte am ajuns. happy