April
| April a întrebat:

Apune soarele peste mania voastra?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Soarele rasare si apune mereu peste gandurile mele de mai bine pentru oricine. Chiar daca cineva ma vede ca pe un dusman eu nu ii port pica. Nu pot sa fiu suparat niciodata pe cineva. Chiar si daca am toate motivele sa fiu suparat, imi trece repede. De obicei nu suport sa fiu certat cu cineva si imi pare rau mereu. Chiar daca nu e vina mea imi fac mea culpa ca sa nu fie tensiune intre mine si alta persoana. Eu as vrea ca toti oamenii sa se inteleaga bine si sa se ajute la greu dar din pacate sunt doar un visator. As vrea odata sa pot spune aceste lucruri si sa fiu considerat un realist.

11 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Buna! Eu nu dau prilej celor rele, prefer sa le ignor; dar cu toate astea, nu as lasa nici ca o problema sa fie nerezolvata.
P. S Cred ca o inima impacata poate exista fara o mânie continua!
Numai bine, Jessy

| petru a răspuns:

placut si cu drept spune-n poezie Albastru_ Flutur!

totusi i-mi permit sa raspund si eu:
""O clipa soarele gandeste, privind la ura s-o-nteleaga  Ne-oprid trece in drumul sau, dandu-i Iubirea s-o priveasca ! ## Mania nu-l poate atinge o arde tumna cand apare Ce rost ar fi, ca el o clipa sa aiba, de vreo suparare! ## Iubind, el, da numai lumina, iubire celor ce traesc, Ne-arata: "Noaptea-i trecatoare!"A pai iar vine, ingeresc! ## Apoi, vad pe Stapanul lumi : Daca iubirea Lui s-ar trece, o clipa de s-ar Mania, Toate-ar cadea in intuneric, toate ar trece-n alceva!
##  Deci oare eu de ce mania s-o port in trupu-mi trecator,  Cand pot s-o las ca sa se stinga! Si eu, iubirea sa ador!  ## Apuna deci ce e manie. De mine treaca, unde-o vrea Eu mi-oi traii viata-mi Data, ea sa-si traiasca viata sa. ## Tu ma lovesti uitand menirea-ti, piatra ridici ca sa lovesti, De ce s-alung si eu iubirea, mai bine-ti spun: "poti sa iubesti"!
##  Si findca, da, totusi ma doare, cand tu cu ura ma lovesti, Ma rog la Bunul Dumnezeu sa te invete sa iubesti!""    asa zice  Aros din Milet  eu, petru borodi/Cluj, cred ca are dreptate

| emy a răspuns:

@Legiuitoarea:Imi pare sincer rau pentru tine! Sa speram ca minunata sarbatoare a Craciunului iti va insenina sufletul, ca te va ajuta sa depasesti mai usor aceasta situatie atat de grea si sa privesti viata cu mai mult optimism! Iti doresc mult succes, multa rabdare si tarie! Vei avea nevoie de ele, ca sa poti lupta.Inca o data, succes si...capul sus! Vin sarbatorile, si trebuie sa zambim, nu sa fim tristi.Asa ca...nu te lasa!
@Aprilbig grina, eu iert destul de usor.Rar se intampla sa fiu suparata pe cineva doua zile.De cele mai multe ori, incerc sa ma impac cu o persoana chiar in ziua in care ne-am certat sau, cel tarziu, a doua zi(in cazul in care persoana e mai dificila), iar daca e foarte dificila, o las sa cateva zile, sa ii treaca. Dar eu nu suport sa fiu certata cu cineva si, oricare ar fi vinovatul, incerc sa ma impac cu el/ea.Ma simt foarte bine cand fac acest lucru.Crede-ma ca e foarte frumos si foarte bine sa ierti! Simti o pace, o liniste interioara, care e mai importanta decat altceva.

| Sylx a răspuns:

Interesanta intrebare... eu nu sunt genul care iert usor, deci pot spune ca prind multe apusuri fara ca supararea sa mi se fi diminuat macar.

| elenahd a răspuns:

Mania sau supararea nu face casa buna cu nimeni deoarece iti aduce numai insatisfactii. In primul rand:
a)din punct de vedere al esteticii iti provoaca riduri
b)din punct de vedere al sufletului te imbatraneste inainte de vreme, te oboseste, te inchide in tine, devii ursuz, etc...
De aceea mania sau supararea nu este buna nimanui, deci hai sa fim mai buni ca doar VINE CRACIUNUL sa uitam de rautati!

| dorinaugustin a răspuns:

Vrei un raspuns sincer. sau un raspuns dorit de tine? laughing

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Da, de multe ori soarele si bucuria vietii pe care o traiesc, mai ales in perioada Craciunului, ma fac sa fiu vesela.cand ai o familie, prieteni, niste oameni, care desi nu te cunosc bine, sau atasat de tine si tu de ei(e vorba de 2 dintre profesorii mei), bucuria spectacolelor muzicale, al notelor bune, te face sa te simti bine! imi pare saincer rau pentru cei cu probleme. sper ca perioada Craciunului sa le aline durerea

| alex2009 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu si respecti regulile lui, zice sa nu apuna soarele peste mania voastra;... dar suntem putini cei care ne aducem aminte ca Dumnezeu nu inceteaza sa ierte, asa si noi sa iertam in aceeasi zi pe cei care ne-au suparat

| blue_butterfly a răspuns:

"Mania-n oamenii cei buni,
Se naste moarta, se topeste.
In cei cuminti, un ceas traieste.
In semidocti, traieste luni.
Trei ani in prostii cei din gloata,
Iar in misei, viata toata."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
A venit gerul peste mine și mi-a înghețat inima că am pierdut-o pe mama definitiv acum o lună de zile.
Soarele nu poate să mă dezghețe și nimic nu poate reuși să-mi aducă seninătatea în suflet.
Nu țin dușmănie.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut dincolo de apusul sau rasaritul soarelui peste minie.Nu simt decit o liniste profunda care anunta furtuni mari.